Czy placówka medyczna może zerwać kontrakt z NFZ
Placówka medyczna, która nie chce albo nie może realizować umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych zawieranej z NFZ, może tę współpracę zakończyć. Jest to ogólna zasada. Dowiedz się, jakim ograniczeniom oraz obwarowaniom ustawowym i umownym podlega taka współpraca.
- Data: 22.12.2022
Raport NIK: Jak wykorzystać potencjał wysokospecjalistycznej aparatury medycznej
Niewykorzystanie zakupionego sprzętu w optymalnym stopniu ma głównie przyczyny o charakterze systemowym, ogólnokrajowym, na które kierownicy podmiotów leczniczych nie mają wpływu, ale muszą się z nimi mierzyć. Dowiedz się, jakie wnioski płyną z najnowszego raportu NIK.
- Data: 22.12.2022
Co sprawdzić przy wyborze systemu informatycznego
Wszystkie placówki medyczne muszą wdrożyć system obsługi elektronicznej dokumentacji medycznej. System musi być zaprojektowany tak, aby chronić dane o pacjencie, jednocześnie umożliwiając upoważnionemu personelowi dostęp do potrzebnych informacji medycznych. Radzimy, na co zwrócić uwagę, zamawiając to oprogramowanie.
- Data: 16.12.2022
Rząd przyjął ustawę o jakości, ale 1 stycznia 2023 r. nie jest realnym terminem na jej wejście w życie
Zarządzający placówkami medycznymi uważnie śledzą zmiany w projektowanej ustawie jakościowej, chcąc jak najlepiej przygotować się do czekających ich nowych obowiązków. Mimo przesunięcia realizacji niektórych zadań czasu na wdrożenie nowych jest niewiele, a pytań i niejasności dużo. Co czeka placówki medyczne?
- Data: 16.12.2022
Jak usługa teleporady wpłynęła na rozliczenia z NFZ
Możliwość udzielania świadczenia medycznego pacjentowi przez teleporadę – tę kwestię uregulowano w ustawie z 14 sierpnia 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zapewnienia funkcjonowania ochrony zdrowia w związku z epidemią COVID-19 oraz po jej ustaniu. Sprawdź, jak ta usługa wpłynęła na rozliczenia z NFZ.
- Data: 10.12.2022
Lista: Procedura weryfikacji tożsamości podczas udostępnienia dokumentacji medycznej
Przy udostępnianiu dokumentacji medycznej wymagana jest weryfikacja tożsamości pacjenta lub osoby upoważnionej. Można to zrobić przez okazanie dokumentu tożsamości, takiego jak dowód osobisty. Pobierz wzór procedury i sprawdź, jakie są jeszcze inne sposoby weryfikacji tożsamości.
- Data: 10.12.2022
Kandydaci do pracy w placówce medycznej – jak pobierać od nich dane osobowe
Dość istotną kwestią jest to, kiedy należy przyjąć zaświadczenie lub inny dokument zewnętrzny, a kiedy wystarczy oświadczenie od pracownika lub kandydata do pracy. Poznaj różne przypadki związane z pozyskiwaniem danych osobowych od pracownika lub kandydata do zatrudnienia.
- Data: 03.12.2022
Lista: Weryfikacja oświadczeń złożonych przez pacjenta, w tym w IKP
Jakie oświadczenia odebrać od pacjenta? Jak wykorzystać możliwość złożenia oświadczeń za pośrednictwem IKP? Jak postąpić, gdy pacjent trafia do podmiotu leczniczego nieprzytomny? Zapoznaj się z dokumentem i uzyskaj odpowiedź na wszystkie istotne pytania.
- Data: 03.12.2022
Czy masz kompletną dokumentację, którą może skontrolować sanepid – lista kontrolna
Kogo obejmuje rozszerzony rozporządzeniem wykaz podmiotów uprawnionych do zakupu produktów leczniczych w hurtowniach farmaceutycznych? Jaki jest zakres produktów leczniczych, które dany podmiot może zakupić bezpośrednio w hurtowni? Jakie jest stanowisko Głównego Inspektora Farmaceutycznego w odniesieniu do wprowadzonych zmian przepisów? Dowiesz się tego z naszego webinaru. Zachęcamy do obejrzenia.
- Data: 25.11.2022
Czy placówka medyczna może zerwać kontrakt z NFZ
Placówka medyczna, która nie chce albo nie może realizować umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych zawieranej z NFZ, może tę współpracę zakończyć. Jest to ogólna zasada. Dowiedz się, jakim ograniczeniom oraz obwarowaniom ustawowym i umownym podlega taka współpraca.
- Data: 19.11.2022
Karta EKUZ uprawnia do bezpłatnego leczenia za granicą
1,75 mln egzemplarzy Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego w 2021 r. i niemal 2,3 mln w obecnym wydał Narodowy Fundusz Zdrowia. Karta jest dokumentem unijnym. Potwierdza prawo pacjenta do bezpłatnego leczenia w państwie UE lub EFTA.
- Data: 19.11.2022
Prezentacja szkoleniowa: Rola systemu HIS w placówce medycznej
System HIS odgrywa kluczową rolę z punktu widzenia cyfryzacji procesów w placówce medycznej. Jaka jest rola takiego systemu? Jakie funkcje spełnia system HIS? Jakie są najważniejsze korzyści z jego stosowania? Zapoznaj się z przygotowaną prezentacją i poszerz wiedzę w przedmiotowym zakresie.
- Data: 11.11.2022
5 sposobów innowacyjnego rozwiązywania problemów
Zanim rozwiążesz trudne problemy, najpierw je dokładnie określ. Liderzy powinni spojrzeć na to z różnych perspektyw i zakładać wiele różnych, podejmowanych jednocześnie działań w procesie poszukiwania innowacyjnych, unikalnych rozwiązań. Oto najważniejsze wskazówki, które pomogą Ci w innowacyjnym rozwiązywaniu problemów.
- Data: 10.11.2022
Czy placówki medyczne powinny się obawiać przerw w dostawie prądu?
Nowe przepisy dotyczące wprowadzania ograniczeń w sprzedaży paliw stałych oraz w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej lub ciepła umożliwiły ograniczenia w dostawie prądu. Czy ten problem dotyczy również placówek medycznych?
- Data: 04.11.2022
Czy smartfony mogą przewidzieć ryzyko śmiertelności?
Według nowego badania opublikowanego 20 października w ogólnodostępnym czasopiśmie PLOS Digital Health przez Bruce'a Schatza z University of Illinois w Urbana-Champaign, pasywne monitorowanie aktywności chodzenia ludzi za pomocą smartfonów może być wykorzystane do konstruowania modeli ryzyka zdrowia i śmiertelności na poziomie populacji.
- Data: 28.10.2022
Jak opisać strukturę organizacyjną podmiotu w regulaminie
Nie zawsze podmioty lecznicze wykazują wszystkie komórki organizacyjne w regulaminie organizacyjnym. W takiej sytuacji pacjenci nie mogą w pełni skorzystać z całego zakresu proponowanych świadczeń medycznych. Sprawdź, czy regulamin organizacyjny Twojej placówki należycie odzwierciedla strukturę organizacyjną.
- Data: 28.10.2022
Prezentacja szkoleniowa: Metodyka zwinnego zarządzania w ochronie zdrowia
Zwinne zarządzanie zyskują na popularności i jest stosowane w wielu branżach. Na czym polega to podejście i czy może znaleźć zastosowanie w ochronie zdrowia? Zapoznaj się z przygotowaną prezentacją i poszerz wiedzę w przedmiotowym zakresie.
- Data: 21.10.2022
Prezentacja szkoleniowa: Digitalizacja dokumentacji medycznej
Placówki medyczne mają obowiązek prowadzenia dokumentacji medycznej w formie elektronicznej. Jednak co zrobić z dokumentacją, która dotychczas była prowadzona w formie papierowej? Czy można dokonać zmiany na wersję elektroniczną?
- Data: 14.10.2022
Fundusze na zdrowie w Krajowym Planie Odbudowy – sprawdź!
Ministerstwo Zdrowia i Agencja Badań Medycznych będą instytucjami odpowiedzialnymi za wdrażanie i monitorowanie realizacji części grantowej Krajowego Planu Odbudowy. Na sfinansowanie reform i inwestycji w ochronie zdrowia przewidziano 4,262 mln euro, co stanowi około 18% całkowitego budżetu KPO. Sprawdź, na co można uzyskać dotacje.
- Data: 08.10.2022
Idea zielonych szpitali – poznaj możliwe korzyści z wdrożenia
Szpitale w skali globalnej generują 4,4% emisji dwutlenku węgla, tj. ok. 6 gigaton rocznie – wynika z raportu „Zielone szpitale – ku zielonej transformacji”. Wnioski z raportu mogą zachęcić polskie placówki do wdrożenia idei zielonych szpitali, gdyż wszystkie podmioty związane z dbałością o zdrowie powinny mieć w swoich celach działania i rozwoju ochronę zdrowia ukierunkowaną na źródła zmian klimatycznych.
- Data: 08.10.2022
Elektroniczne skierowania do sanatorium
Ministerstwo Zdrowia oraz Centrum e-Zdrowia prowadzi zaawansowane prace nad uruchomieniem elektronicznych skierowań na leczenie uzdrowiskowe. Obecnie większość skierowań do lekarza, szpitala i na badania wystawiana jest w postaci elektronicznej. Są trzy wyjątki od tej reguły, a jednym z nich są właśnie skierowania do sanatorium.
- Data: 01.10.2022
Normy ISO na rzecz identyfikacji i opisu produktów leczniczych
Właściwa identyfikacja produktów leczniczych odgrywa kluczową rolę z punktu widzenia bezpieczeństwa tych produktów, jak również bezpieczeństwa farmakoterapii, a co za tym idzie bezpieczeństwa pacjentów. Obecnie prawidłowa identyfikacja produktu leczniczego nabiera szczególnego znaczenia w kontekście rosnącej liczby rozwiązań w obszaru tzw. e-Zdrowia w rezultacie elektronizacji procedur w branży ochrony zdrowia. Jednoznaczne określenie wszystkich istotnych z punktu widzenia leczenia pacjenta parametrów leku jest krytyczne dla skuteczności terapii i bezpieczeństwa pacjenta.
- Data: 24.09.2022
Jak stosować pliki cookies na stronie WWW placówki medycznej – lista kontrolna
Jakie obszary powinna obejmować zgoda na stosowanie plików cookies na stronie WWW placówki medycznej? Jakie są obowiązki właściciela strony WWW? Jakie prawa ma użytkownik strony WWW? Zapoznaj się z przygotowanym zestawieniem.
- Data: 19.09.2022
Prezentacja szkoleniowa: Dokumentacja związana z wykonywaniem szczepień w ramach Narodowego Programu Szczepień
Organizacja punktu szczepień i wykonanie szczepień przeciwko COVID-19 to ogromne przedsięwzięcie dla placówek ochrony zdrowia. Zarówno pod względem reorganizacji podmiotu, jak i przygotowania personelu itp. Niemniej jednak nie możemy zapominać, że podczas realizacji szczepień personel opracowuje wiele dokumentów, w których przetwarzane są dane osobowe pacjentów. To wymaga zachowania odpowiednich zasad bezpieczeństwa. Wykorzystaj prezentację szkoleniową i przeprowadź szkolenie personelu.
- Data: 19.09.2022
Wideo: Udostępnianie dokumentacji medycznej i informacji o stanie zdrowia pacjenta podmiotom trzecim – odpowiedzi na najczęstsze problemy w praktyce
Z webinarium dowiesz się m. in.: czym jest informacja o stanie zdrowia i dokumentacja medyczna, jakim podmiotom możesz udostępnić dokumentację medyczną i informację o stanie zdrowia pacjenta, kto może udostępnić dokumentację medyczną w imieniu podmiotu leczniczego.
- Data: 19.09.2022
AI poprawia leczenie u kobiet z zawałami serca
Międzynarodowy zespół badawczy kierowany przez Thomasa F. Lüschera, profesora w Centrum Kardiologii Molekularnej na Uniwersytecie w Zurychu (UZH), dokładniej zbadał rolę płci biologicznej w atakach serca. Gdy pominie się różnice wieku przy przyjęciu i istniejące czynniki ryzyka, takie jak nadciśnienie i cukrzyca, kobiety chore na zawał serca mają wyższą śmiertelność niż mężczyźni.
- Data: 10.09.2022
Prezentacja szkoleniowa: Co wiesz o kontroli UODO w placówce medycznej
Placówki medyczne podlegają kontroli UODO w zakresie przetwarzania danych osobowych. Z prezentacji dowiesz się, jakie są zasady przeprowadzania takiej kontroli, przebieg procedury, jakie dokumenty podlegają weryfikacji oraz jakie prawa ma podmiot kontrolowany z uwzględnieniem specyfiki placówki medycznej.
- Data: 03.09.2022
Wideo: E-zdrowie w Polsce – w jakim kierunku zmierzamy?
Jakie jest tempo zmian w obszarze e-zdrowia w Polsce? Jak przebiega pilotaż centralnej e-rejestracji? Jakie są największe wyzwania w zakresie cyfryzacji procesów w ochronie zdrowia w Polsce? Jaki jest poziom wdrażania e-usług w ochronie zdrowia w Polsce na tle pozostałych krajów europejskich? Zapoznaj się z rozmową z Pawłem Kikosickim, Dyrektorem Centrum e-Zdrowia.
- Data: 03.09.2022
Internetowe Konto Pacjenta przypomni o recepcie
Centrum e-Zdrowia planuje wdrożenie nowej funkcjonalności w Internetowym Koncie Pacjenta. IKP przypomni o tym, że należy wykupić leki, zanim upłynie termin ważności recepty. Planuje się, aby pacjent otrzymywał powiadomienie z systemu o konieczności wykupienia leku, nim minie 30-dniowy okres ważności e-recepty.
- Data: 28.08.2022
Jak w praktyce wygląda wdrożenie wymiany EDM i raportowania zdarzeń medycznych
Placówki medyczne już ponad rok mają obowiązek wymiany dokumentacji medycznej za pośrednictwem repozytoriów EDM i raportowania danych o zdarzeniach medycznych. Jak po roku obowiązywania przepisów wygląda to w praktyce?
- Data: 28.08.2022
Prezentacja szkoleniowa: Przetwarzanie danych w związku z zagrożeniem epidemiologicznym koronawirusem
Czy można przekazywać do opinii publicznej dane osobowe osób zakażonych, poddanych kwarantannie lub nadzorem epidemiologicznym? Kiedy dochodzi do naruszenia przepisów RODO? Jak postępować w przypadku wykryciu zakażenia i jakie dane należy zawrzeć w zgłoszeniu do inspekcji sanitarnej? W jaki sposób monitorować epidemię zgodnie z ochroną danych osobowych? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w prezentacji szkoleniowej.
- Data: 22.08.2022
Wybór systemu informatycznego w placówce medycznej – o czym należy pamiętać
Ranga odpowiedniego wyboru systemu informatycznego w ochronie zdrowia gwałtownie wzrasta, zwłaszcza w kontekście zmian zachodzących w obszarze cyfryzacji usług medycznych. Sprawdź, o czym należy pamiętać, dokonując zakupu systemu IT.
- Data: 22.08.2022
Białka i język naturalny: AI umożliwia projektowanie nowych białek
Języki naturalne i białka mają w rzeczywistości podobną strukturę. Aminokwasy układają się w wiele kombinacji, tworząc struktury, które pełnią określone funkcje w żywym organizmie – podobnie jak słowa tworzą zdania w różnych kombinacjach, które wyrażają pewne fakty.
- Data: 15.08.2022
Inżynierowie MIT opracowują naklejki, które mogą zajrzeć do wnętrza ciała
Obrazowanie ultradźwiękowe jest bezpiecznym i nieinwazyjnym wglądem w pracę organizmu, zapewniając klinicystom żywe obrazy narządów wewnętrznych pacjenta. Aby uchwycić te obrazy, przeszkoleni technicy manipulują ultradźwiękowymi różdżkami i sondami, aby skierować fale dźwiękowe do ciała. Fale te odbijają się z powrotem, tworząc obrazy serca, płuc i innych narządów głębokich pacjenta w wysokiej rozdzielczości.
- Data: 15.08.2022
Lista: Czy należycie przygotowałeś placówkę medyczną w zakresie zabezpieczania informacji - lista kontrolna
W jakich obszarach należy przygotować placówkę medyczną w zakresie bezpieczeństwa informacji? Na jakie aspekty należy zwrócić szczególną uwagę? Jakie działania podjąć? Zapoznaj się z listą kontrolną i sprawdź.
- Data: 15.08.2022
Korzystanie ze smartfonów może poprawić umiejętności zapamiętywania
MRI, elektroencefalografia (EEG) i magnetoencefalografia od dawna służą jako narzędzia do badania aktywności mózgu. Jednak nowe badania z Carnegie Mellon University potwierdzają zasadność nowatorskiej, opartej na sztucznej inteligencji technologii dynamicznego obrazowania mózgu, która może mapować szybko zmieniającą się aktywność elektryczną w mózgu przy wysokiej szybkości, wysokiej rozdzielczości i niskim koszcie.
- Data: 05.08.2022
Czy musisz zwrócić pieniądze, jeśli pacjent odwoła teleporadę
Czy w przypadku wykupienia przez pacjenta wideokonsultacji i jego późniejszej rezygnacji z wizyty istnieje możliwość odmowy zwrotu należności, jeśli odstąpienie od umowy nastąpi przykładowo na mniej niż 24 godziny od wybranego terminu wizyty zdalnej?
- Data: 29.07.2022
Lista: Kogo dotyczą przepisy dyrektywy UE o ochronie sygnalistów – lista kontrolna
Dyrektywa UE o ochronie sygnalistów, która zobowiązuje pracodawców do zapewnienia sygnalistom ochrony prawnej, zaczęła obowiązywać 17 grudnia 2021 r. W Polsce nadal czekamy na określone przepisy w przedmiotowym zakresie. Sprawdź, kogo dotyczą unijne przepisy.
- Data: 29.07.2022
Elektroniczna rejestracja centralna – poznaj warunki naboru do pilotażu
Pacjenci będą mogli zapisać się przez Internetowe Konto Pacjenta na wybrane świadczenia AOS. Wyszukają samodzielnie dostępne terminy świadczeń, a gdy przydzielenie terminu nie będzie możliwe, trafią na centralną listę oczekujących. Sprawdź, co wiemy o pilotażu elektronicznej rejestracji centralnej.
- Data: 22.07.2022
Co zyskasz, zlecając outsourcing e-dokumentacji medycznej
Zarówno przepisy krajowe, jak i unijne dopuszczają możliwość zlecenia przetwarzania danych osobowych podmiotowi zewnętrznemu, tzw. outsourcing e-dokumentacji medycznej. W takiej sytuacji konieczne jest jednak spełnienie kilku wymogów. Sprawdź jakich.
- Data: 15.07.2022
Jak rozwijać produkty innowacyjne w ochronie zdrowia
Rozwijanie i wdrażanie innowacyjnych produktów jest kluczowym czynnikiem zdobycia przez współczesne placówki przewagi na coraz bardziej konkurencyjnym i wymagającym rynku. W wielu sektorach gospodarki to właśnie innowacje produktowe stanowią najistotniejszy – z punktu widzenia efektywności organizacji – rezultat prowadzenia działalności innowacyjnej. Sprawdź, czym będzie skutkować wdrażanie nowych produktów?
- Data: 15.07.2022
7 błędów w udzielaniu teleporad – jak ich unikać
Teleporady stały się codziennością w dobie pandemii. Mimo że są powszechnie stosowaną metodą kontaktu pacjenta z lekarzem, nie zawsze okazują się prostym rozwiązaniem, zwłaszcza pod względem wymogów prawnych, które muszą spełnić przychodnie. Dowiedz się, jakie są najczęściej popełniane błędy w udzielaniu teleporad.
- Data: 06.07.2022
Elektroniczne skierowania na rehabilitację leczniczą
Począwszy od 10 stycznia 2022 r., skierowanie na rehabilitację leczniczą w ramach NFZ funkcjonuje w postaci elektronicznej. Jest to zatem kolejne świadczenie, na które skierowanie jest wystawiane elektronicznie. Co jeszcze warto wiedzieć o tej zmianie?
- Data: 06.07.2022
Informatyzacja czy komputeryzacja – w jakim kierunku zmierzamy
Precyzyjne określenie wymagań funkcjonalnych dla oprogramowania, właściwe opisanie procesów biznesowych i miejsc ich powstawania oraz poprawne określenie ścieżki pacjenta stanowią o sukcesie informatyzacji placówki medycznej. W jakim kierunku zmierzają zmiany w Polsce? Czy bliżej nam do informatyzacji czy komputeryzacji?
- Data: 01.07.2022
Jak uzyskać zwolnienie lekarskie online − praktyczne porady
Cyfryzacja spowodowała, że od pewnego czasu możliwe jest otrzymanie zwolnienia lekarskiego online. Nie musimy wychodzić z domu, stać w długich kolejkach do przychodni i czekać wiele dni na wizytę u specjalisty. Zapoznaj się z artykułem, aby uzyskać więcej informacji.
- Data: 01.07.2022
Jak zorganizować system rejestracji wizyt w przychodni?
Jednym ze sposobów obniżenia kosztów funkcjonowania placówki medycznej jest elektroniczna rejestracja wizyt w przychodni. Dzięki takim działaniom ośrodek będzie konkurencyjny i dostosowany do potrzeb coraz bardziej zinformatyzowanego społeczeństwa. Sprawdź, jak to osiągnąć.
- Data: 25.06.2022
Jakie badania może zlecić lekarz rodzinny
Przychodnie medycyny rodzinnej mają możliwość zlecania wykonania pacjentom wielu badań. Jakie badania może zlecić lekarz rodzinny i na jakich zasadach? Na jak długo lekarz rodzinny może wystawić zwolnienie lekarskie? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.
- Data: 17.06.2022
Aplikacja wykrywająca żółtaczkę u niemowląt
Aplikacja na smartfony, która identyfikuje ciężką żółtaczkę u noworodków poprzez skanowanie oczu, może uratować życie w tych obszarach, w których nie ma dostępu do drogich urządzeń do badań przesiewowych, sugeruje badanie, którego współautorami są naukowcy z UCL (University College London) i Uniwersytetu Ghany .
- Data: 10.06.2022
Bezprawne ujawnienie dokumentacji medycznej, konsekwencje i sposoby zapobiegania
Zgodnie z RODO podmiot leczniczy powinien regularnie testować, mierzyć i oceniać skuteczność środków technicznych oraz organizacyjnych mających zapewnić bezpieczeństwo przetwarzania. Zapoznaj się z prezentacją i dowiedz się, w jaki sposób zapobiegać bezprawnemu ujawnieniu dokumentacji medycznej.
- Data: 10.06.2022
Aplikacja na smartfony bada źrenicę oka i wykrywa choroby
Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego opracowali aplikację na smartfony, która może umożliwić ludziom badanie przesiewowe w kierunku choroby Alzheimera, ADHD i innych chorób i zaburzeń neurologicznych – poprzez rejestrowanie zbliżeń oka.
- Data: 03.06.2022
E-skierowania na wewnętrzne procedury – czy musisz je wystawiać?
Czy e-skierowania trzeba wystawiać na badania we własnej przychodni, jeśli są one później rozliczane z NFZ w ramach wizyty kontrolnej? Jak postąpić w przypadku badań, które lekarz wykonuje u pacjenta pierwszorazowego? Oto odpowiedzi na te pytania.
- Data: 03.06.2022
Gry wideo mogą pomóc zwiększyć inteligencję dzieci
Naukowcy z Karolinska Institutet w Szwecji zbadali, w jaki sposób nawyki ekranowe dzieci w USA korelują z rozwojem ich zdolności poznawczych w czasie. Odkryli, że dzieci, które spędzały ponadprzeciętny czas grając w gry wideo, zwiększyły swoją inteligencję bardziej niż przeciętnie, podczas gdy oglądanie telewizji lub media społecznościowe nie miały ani pozytywnego, ani negatywnego efektu. Wyniki opublikowano w czasopiśmie Scientific Reports.
- Data: 27.05.2022
Lista: Uwarunkowania właściwego zarządzania danymi
System IT, z którego korzysta placówka medyczna, musi być odpowiednio zaprojektowany pod kątem swojej użyteczności z punktu widzenia personelu medycznego i cechować się ogólnymi kryteriami, określającymi właściwie skonfigurowany system teleinformatyczny. Istotną kwestią są uwarunkowania właściwego zarządzania danymi. Zapoznaj się z listą i sprawdź, jakie operacje obejmuje.
- Data: 27.05.2022
Czy choroba Leśniowskiego-Crohna powróci po operacji?
Korzystając z narzędzia sztucznej inteligencji (AI), które rozpoznaje i klasyfikuje obrazy, badacze skonstruowali model, który z dużą dokładnością przewiduje pooperacyjny nawrót choroby Leśniowskiego-Crohna poprzez ocenę obrazów histologicznych.
- Data: 21.05.2022
Jak sobie radzić z problemami związanymi z udzielaniem świadczeń zdrowotnych uchodźcom z Ukrainy – praktyczne wskazówki
Jak organizacyjnie przygotować placówkę medyczną do udzielania świadczeń uchodźcom? Jak właściwie wypełnić dokumentację medyczną pacjenta obcokrajowcy? Jakiego rodzaju tłumaczenia formularzy czy samej dokumentacji medycznej są potrzebne? Na te i wiele pytań odpowiedzi znajdują się w załączonym nagraniu. Zapraszam do zapoznania się z nim.
- Data: 14.05.2022
Nowe możliwości systemów angiograficznych
Nowoczesne rozwiązania angiograficzne pozwalają na ciągły podgląd i zapis obrazu rentgenowskiego ciała pacjenta pod różnymi kątami w pętli czasowej. Poznaj wiodące rozwiązania i sprawdź, co obecnie jest wyzwaniem w zakresie systemów angiograficznych.
- Data: 14.05.2022
Rodzaj sprzętu rekomendowany do stosowania na rzecz cyfryzacji określonych procesów w placówce medycznej
Cyfryzacja procesów w ochronie zdrowia to nie tylko oprogramowanie, ale również określony sprzęt. Od wybór sprzętu zależy powodzenie wielu wdrożeń. Zapoznaj się z przygotowaną listą i przygotuj swoją placówkę w sposób kompleksowy.
- Data: 14.05.2022
Bransoletka z czujnikiem dla osób z niepełnosprawnością rąk
Naukowcy z University of Sydney School of Computer Science opracowali wydrukowaną w 3D bransoletkę z czujnikiem, aby umożliwić osobom z niepełnosprawnością rąk korzystanie z komputerów i gier wideo. Celem prac zespołu była przede wszystkim pomoc ludziom dotkniętym porażeniem mózgowym.
- Data: 06.05.2022
Jak wykorzystywać kody kreskowe w celu identyfikacji pacjentów?
W nowocześnie zarządzanych szpitalach wykorzystuje się automatyczną identyfikację pacjentów, która ułatwia szybki dostęp do wszelkich informacji osobowych oraz stanu chorego. Czy zastosowanie kodów kreskowych do celów identyfikacji pacjentów jest jednak bezpieczne i czy nie zagraża ochronie danych osobowych pacjenta?
- Data: 06.05.2022
Korzyści ze stosowania aplikacji i urządzeń mobilnych
Aplikacje i urządzenia mobilne stały się nieodłączną częścią naszej rzeczywistości. Korzyści z ich stosowania dotyczą zarówno pacjentów, jak i personelu medycznego. Krótszy czas reakcji na potrzeby pacjenta, szybsze diagnozy, skuteczniejsze metody leczenia to tylko kilka przykładowych zalet takich rozwiązań. Adam Hołubek – ekspert w zakresie digital health – przytacza ich dużo więcej w nagraniu, do obejrzenia którego zachęcamy.
- Data: 06.05.2022
AI przewiduje, czy i kiedy ktoś dozna zatrzymania krążenia
Nowe podejście oparte na sztucznej inteligencji może znacznie dokładniej niż lekarz przewidzieć, czy i kiedy pacjent może umrzeć z powodu zatrzymania krążenia. Technologia ta, zbudowana na surowych obrazach chorych serc i środowisk pacjentów, ma zrewolucjonizować podejmowanie decyzji klinicznych i zwiększyć przeżywalność w przypadku nagłych i śmiertelnych zaburzeń rytmu serca, jednego z najbardziej śmiertelnych i najbardziej zagadkowych schorzeń w medycynie.
- Data: 30.04.2022
Mobilny dostęp do dokumentacji medycznej. Czy możesz uzupełniać dokumentację w smartfonie?
Mimo że mobilny dostęp do elektronicznej dokumentacji medycznej nie jest obligatoryjny dla placówek medycznych, to warto skorzystać z tej funkcjonalności ze względu na szybki rozwój technologii w ochronie zdrowia. Sprawdź, w jaki sposób można uzupełniać dokumentację medyczną w smartfonie?
- Data: 30.04.2022
Aktualizacja oprogramowania do prowadzenia dokumentacji medycznej w ujęciu praktycznym
Aktualne oprogramowanie z jednej strony usprawnienie działania systemu, a z drugiej bardzo istotny element właściwego przechowywania danych osobowych. Aktualne oprogramowanie pozwala na uniknięcie konsekwencji związanych z utratą tych danych. Dlaczego należy zadbać o aktualizację oprogramowania do prowadzenia dokumentacji medycznej?
- Data: 27.04.2022
Smartwatche i opaski fitness ujawniają indywidualne reakcje fizjologiczne na szczepionkę COVID-19
Badanie przeprowadzone przez naukowców z Scripps Research pokazuje, w jaki sposób dane z urządzeń, takich jak smartwatche i opaski fitness, mogą śledzić fizjologiczną reakcję danej osoby na szczepienie COVID-19.
- Data: 27.04.2022
Inteligentne rękawiczki śledzące ruchy rąk chirurgów
Naukowcy i inżynierowie z australijskiego Western Sydney University opracowali inteligentne rękawiczki, które śledzą ruchy rąk chirurgów. Obecnie trzecia już generacja prototypu jest testowana przez początkujących chirurgów brytyjskiego Liverpool Hospital. Jak działają takie rękawiczki?
- Data: 15.04.2022
Aplikacja #mojeikp w języku ukraińskim
mojeIKP to bezpłatna mobilna aplikacja, która daje dostęp do wybranych funkcjonalności Internetowego Konta Pacjenta. Można ją pobrać na systemy Android z Google Play lub iOS z App Store. Od niedawna aplikacja dostępna jest również w języku ukraińskim. Jeśli w telefonie użytkownik ma ustawiony język ukraiński, aplikacja automatycznie uruchomi się w tym języku.
- Data: 08.04.2022
Digitalizacja dokumentacji medycznej
Zgodnie z przepisami, które weszły od 1 stycznia 2021 r., wprowadzono obowiązek prowadzenia dokumentacji medycznej w formie elektronicznej. Zapoznaj się z prezentacją, aby dowiedzieć się, jak zmienić zgodnie z przepisami dokumentację medyczną w formie papierowej na jej wersję elektroniczną.
- Data: 08.04.2022
Niewidomi dowiedzą się, na co patrzą za pomocą AI
Oparte na technologii Google Glass okulary zwane Envision Glasses mają pomóc niewidomym osobom w zrozumieniu otaczającego ich świata. Nowy projekt został zaprezentowany w czasie CSUN Assistive Technology Conference. Envision Glasses mają umożliwiać łączenie się z urządzeniami działającymi na systemach iOS/Android.
- Data: 03.04.2022
Czy skanowanie kodów kreskowych przy łóżku pacjenta może poprawić komfort pracy personelu pielęgniarskiego?
Skanowanie kodów kreskowych z opasek pacjentów w połączeniu z elektronicznym zleceniem lekarskim to najprostszy sposób na uniknięcie błędów w zakresie niewłaściwego podania leków. Sprawdź, jak to cyfrowe rozwiązanie poprawi komfort pracy personelu pielęgniarskiego.
- Data: 27.03.2022
Internetowe Konto Pacjenta dostępne dla osób z Ukrainy
Internetowe Konto Pacjenta daje dostęp do podstawowych dokumentów medycznych: e-recepty, e-skierowania, załatwiania spraw związanych z pandemią, wyboru lekarza. Teraz jest dostępne dla obywateli Ukrainy, którzy dostali numer PESEL.
- Data: 27.03.2022
Cyberbezpieczeństwo – o czym powinny wiedzieć placówki medyczne
Cyberbezpieczeństwo nabiera szczególnego znaczenia w sytuacji podwyższonego stopnia alarmowego w związku z możliwymi atakami na naszą infrastrukturę teleinformatyczną. Dowiedz się, na co placówki medyczne powinny zwrócić uwagę w zakresie dbałości o odporność systemów informacyjnych na potencjalne zagrożenia.
- Data: 19.03.2022
Dozowanie insuliny za pomocą aplikacji mobilnej
Dzięki rozwiązaniu firmy Tandem Diabetes Care możliwe będzie dozowanie insuliny za pomocą aplikacji mobilnej o nazwie t:connect. Ta aplikacja została niedawno zatwierdzona przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA). Aplikacja pozwala na wyświetlanie alertów i alarmów pompy insulinowej. Dodatkowo, aplikacja udostępnia dane dotyczące stężenia glukozy z ostatniej doby.
- Data: 19.03.2022
Gry sterowane oddechem
System Breather One powstał w odpowiedzi na problemy z rehabilitacją oddechową u dzieci chorujących na astmę. Autorzy pomysłu – dr Piotr Kozłowski i Rafał Agatowski – zauważyli, że chore dzieci szybko się nudzą. Wpadli więc na pomysł, aby stworzyć rozwiązanie, które z jednej strony będzie lekarstwem na nudę, a z drugiej pozwoli dzieciom na aktywne uczestnictwo w rehabilitacji oddechowej.
- Data: 19.03.2022
AI przewiduje ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19
Badacze ze Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie opracowali asystenta sztucznej inteligencji (AI), który pomaga lekarzom w ocenie rodzaju i stopnia zmian w płucach, a także stan pacjenta z COVID-19. Zastosowana technologia ułatwia też przewidywanie ryzyka ciężkiego przebiegu choroby.
- Data: 15.03.2022
Dane medyczne a chmura obliczeniowa i AI
Współczesna medycyna doświadcza obecnie ogromnej transformacji. Zmiana ta rozpoczęła się na długo przed pandemią, natomiast COVID-19 ma ogromny wpływ na przyspieszenie tempa zmian. Dotyczą one cyfryzacji, która dotyczy nie tylko: sposobu analizy danych, dostarczania raportów, czy obróbki i obiegu informacji – ale także samego sposobu udzielania świadczeń i diagnozowania pacjentów. W szczególności dotyczy telediagnostyki – czyli przeniesienia kontaktu z pacjentem do świata wirtualnego.
- Data: 15.03.2022
E-recepta dla osób z Ukrainy tylko z kodem kreskowym
Polski rząd przygotowuje specjalne rozwiązania prawne, które umożliwią rozliczenie świadczeń medycznych udzielonych obywatelom Ukrainy przybywającym do Polski. Przepisy obejmą placówki medyczne, które mają podpisany kontrakt z NFZ, a przedmiotowe zmiany w prawie będą obowiązywały z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 roku.
- Data: 15.03.2022
Cyberbezpieczeństwo placówek medycznych
Czy wszystkie placówki ochrony zdrowia mają obowiązek stosować wszystkie zasady dotyczące cyberbezpieczeństwa? Otóż, podmiotem odpowiedzialnym za ustalenie zasad jest administrator (ADO) czyli podmiot prowadzący daną placówkę. Powinien on zatem ustalić jakie zabezpieczenia są właściwe, biorąc pod uwagę charakter placówki i możliwe ryzyka. Inne zasady będą odpowiednie dla indywidualnej praktyki lekarskiej, a inne dla prywatnego szpitala.
- Data: 08.03.2022