AI przewiduje ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19
Badacze ze Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie opracowali asystenta sztucznej inteligencji (AI), który pomaga lekarzom w ocenie rodzaju i stopnia zmian w płucach, a także stan pacjenta z COVID-19. Zastosowana technologia ułatwia też przewidywanie ryzyka ciężkiego przebiegu choroby.
- Data: 15.03.2022
Dane medyczne a chmura obliczeniowa i AI
Współczesna medycyna doświadcza obecnie ogromnej transformacji. Zmiana ta rozpoczęła się na długo przed pandemią, natomiast COVID-19 ma ogromny wpływ na przyspieszenie tempa zmian. Dotyczą one cyfryzacji, która dotyczy nie tylko: sposobu analizy danych, dostarczania raportów, czy obróbki i obiegu informacji – ale także samego sposobu udzielania świadczeń i diagnozowania pacjentów. W szczególności dotyczy telediagnostyki – czyli przeniesienia kontaktu z pacjentem do świata wirtualnego.
- Data: 15.03.2022
E-recepta dla osób z Ukrainy tylko z kodem kreskowym
Polski rząd przygotowuje specjalne rozwiązania prawne, które umożliwią rozliczenie świadczeń medycznych udzielonych obywatelom Ukrainy przybywającym do Polski. Przepisy obejmą placówki medyczne, które mają podpisany kontrakt z NFZ, a przedmiotowe zmiany w prawie będą obowiązywały z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 roku.
- Data: 15.03.2022
Jak przygotować placówkę medyczną do cyfryzacji?
Od cyfryzacji nie ma dziś odwrotu. Jednak stare przyzwyczajenia mogą sprawić, że personel medyczny będzie niechętnie przystępował do cyfryzacji procesów. Jak przekonać naszych pracowników do korzyści płynących z cyfryzacji i jak zaangażować ich w proces tworzenia rozwiązań cyfrowych na miarę XXI wieku? Obejrzyj przygotowane video.
- Data: 15.03.2022
Standardy interoperacyjności na straży jakości e-usług w ochronie zdrowia
Standaryzacja jest ważna z punktu widzenia wielu dziedzin ludzkiego życia, ponieważ ma charakter porządkujący określone czynności i procesy. W jaki sposób standardy interoperacyjności prowadzą do uproszczenia i usprawnienia sposobów realizacji określonych działań w placówkach medycznych?
- Data: 15.03.2022
Standardy interoperacyjności w e-zdrowiu
Skuteczność i efektywność wdrożeń w obszarze e-zdrowia zależy od wielu czynników. Fundamentem każdego wdrożenia powinny być standardy interoperacyjności. Dlaczego? Pozwalają na zmniejszenie kosztów i skrócenie czasu wdrożenia. Dodatkowo, gwarantują możliwość rozwoju i rozbudowy istniejących systemów IT o nowe moduły w przyszłości. Poznaj te standardy i korzyści z ich stosowania.
- Data: 15.03.2022