Jak zapewnić interoperacyjność danych medycznych?
UE w ramach projektu EHDS planuje ujednolicić standardy danych medycznych w celu wspólnego wykorzystywania ich do analizy i kształtowania polityk zdrowotnych. Wymaga to współpracy wszystkich partnerów: strony rządowej, organizacji pozarządowych, placówek medycznych oraz producentów oprogramowania. Jak zapewnić interoperacyjność danych medycznych?
- Data: 31.10.2024
Czym jest Europejska Przestrzeń Danych Zdrowotnych?
EHDS - jest to regulacja, która dotyczy danych zdrowotnych oraz sposobu ich przetwarzania i wymiany na terenie UE. Sektor zdrowia przetwarza gigantyczną ilość danych – jest to więc strategiczny zasób, który pozwala na diagnozowanie i leczenie kolejnych tysięcy pacjentów, a dzięki wymianie informacji między krajami UE, proces masowego diagnozowania i leczenia, ma być jeszcze bardziej efektywny. Dane zdrowotne niosą gigantyczny potencjał, jeśli chodzi o badania naukowe i tworzenie nowych programów terapeutycznych. Właśnie w celu uregulowania przetwarzania danych zdrowotnych, przyjęta została regulacja EHDS.
- Data: 24.10.2024
Sygnaliści w ochronie zdrowia
Przepisy o ochronie sygnalistów weszły w życie 25 września 2024 r. Sygnalista to osoba, która alarmuje o naruszeniach przepisów w firmie. Nowe przepisy mają chronić takie osoby i zagwarantować im bezpieczeństwo. Ochrona prawna osób zgłaszających nieprawidłowości ma przyczynić się do szerszego ujawniania nieprawidłowości. Przepisy o ochronie sygnalistów muszą przyjąć podmioty zatrudniające co najmniej 50 osób. Zapraszamy do obejrzenia webinaru omawiającego obowiązki związane z ochroną sygnalistów w sektorze zdrowia.
- Data: 01.10.2024
Czym będzie Europejska Karta Zdrowia?
UE pracuje nad wprowadzeniem Europejskiej Karty Zdrowia. Ma to być skrócona wersja karty chorobowej, każdego mieszkańca Unii. Dzięki temu, w przypadku konieczności skorzystania z usług medycznych za granicą (np. w czasie wakacji), lekarz będzie miał dostęp do podstawowej danych zdrowotnych o pacjencie – jego historii choroby. Europejska Karta Zdrowia jest jednym z elementów większej całości jaką niesie ze sobą EHDS (European Health Data Space).
- Data: 26.09.2024
Innowacja może być lokalna
Jesteśmy u progu tego, żeby technologie mogły załatać luki w dostępie do systemu ochrony zdrowia. Mogą one przełamać problem wyrównania dostępu do lekarza, niezależnie od miejsca zamieszkania pacjenta. O tym jak małe kroki, składają się na większy, innowacyjny projekt – rozmawiamy z Karoliną Tądel, Digital Health Innovation Manager w firmie Novartis.
- Data: 12.07.2024
Startupy w ochronie zdrowia
Na rynku międzynarodowym pojawia się coraz więcej projektów start-upowych opartych na medycznych rozwiązaniach cyfrowych. Zdarzeniem, który doprowadziło do obecnego boomu, był wybuch pandemii COVID-19. Spowodowała ona, że rozwiązania telemedyczne musiały być natychmiast wdrażane, natomiast występowały braki technologiczne w tym zakresie. Obecnie kolejnym zjawiskiem napędzającym e-rozwiązania medyczne jest uruchomienie sztucznej inteligencji. Powstają nowe startupy bazujące na algorytmach AI.
- Data: 02.07.2024
Narzędzia telemedycyny i e-zdrowia w Polsce
Według danych Ministerstwa Zdrowia ponad 18 mln użytkowników korzysta z Internetowego Konta Pacjenta. Ponadto ok. 6 mln osób ma zainstalowaną na smartfonie aplikację mojeIKP. Wystawiono też już ponad 2 mld recept. Zapraszamy na webinar wyjaśniający czym jest telemedycyna i jakie są jej rodzaje. Wskażemy też jakie korzyści wynikają ze stosowania rozwiązań telemedycznych w sektorze zdrowia.
- Data: 20.06.2024
Webinar: systemy klasy HIS
Systemy klasy HIS stworzone zostały w celu kompleksowego zarządzania pracą szpitala i przepływem pacjentów. Obejmują one różne moduły np. obsługi pacjenta (rejestracje, planowanie wizyt), zarządzanie personelem (grafik pracy, zwolnienia, dyżury), zarządzanie finansami (przepływ faktur, płatności, księgowość, kontrola kosztów), zaopatrzenie szpitala w materiały i wyroby medyczne (zamówienia, rozliczanie, kontrola zużycia), rozliczenie (analiza danych medycznych, wspomaganie decyzji zarządczych, raportowanie). Obejmują więc zarówno część „białą” (medyczną), jak i „szarą” (administracyjną) szpitala. Zapraszamy do obejrzenia rozmowy z Tomaszem Walczakiem, Consulting Pharmacy Managerem w firmie Nexus.
- Data: 16.04.2024
Kody UDI w placówce medycznej
Zapraszamy do obejrzenia webinaru poświęconego systemowi identyfikacji wyrobów medycznych – UDI. Ma on na celu zapewnienie przejrzystości łańcucha dostaw od producenta, aż do użytkownika końcowego, jakim jest pacjent. W przypadku wystąpienia wady danego produktu medycznego, możliwe będzie bardzo szybkie zidentyfikowanie pacjentów, którym został podany. Wdrażanie kodów UDI podzielone zostało na 3 etapy.
- Data: 04.04.2024
Jak zarządzać przepływem wyrobów medycznych w szpitalu?
Szpital Uniwersytecki w Krakowie dokonuje zakupów 10-13 tys. różnych asortymentów wyrobów medycznych. Zarządzanie takim przepływem towarów nie byłoby możliwe bez wsparcia aplikacji informatycznej z wykorzystaniem kodów kreskowych. W szpitalu działają też magazyny komisowe – są to składy firm zewnętrznych udostępniające towar dla użytkownika, gdzie rozliczanie następuje - po zużyciu. Zapraszamy do obejrzenia rozmowy z Robertem Kubisztalem, kierownikiem działu zaopatrzenia medycznego w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.
- Data: 20.03.2024