Dlaczego e-rejestracja jest kluczowa dla placówek i pacjentów?
Rozwój produktów i usług cyfrowych w ochronie zdrowia rozpoczął się stosunkowo niedawno. Pierwsza e-recepta została wystawiona w 2018 r., następnie aktywowano Internetowe Konto Pacjenta. W 2020 r. doszły e-skierowania, a później uruchomiono aplikację mobilną mojeIKP. Historia zmian nie jest długa, ale ich tempo jest bardzo wysokie. Ponad 35 mln Polaków otrzymało minimum 1 receptę, a ponad 24 mln osób e-skierowanie. Dla podmiotów medycznych uruchomiono aplikację eGabinet, a dla chorych serwis pacjent.gov.pl. Wdrożona została platforma teleporad, Elektroniczna Dokumentacja Medyczna oraz Rejestr Zdarzeń Medycznych. Jest to tylko część z większych projektów, ale są też rozwiązania mniejsze, które również ułatwiają życie placówkom medycznym i pacjentom. Środowisko medyczne i pacjenci oczekują uruchamiania dalszych rozwiązań elektronicznych Przedstawiamy jakie będą następne etapy cyfryzacji oraz dlaczego tak ważne jest – zarówno dla placówek medycznych jak i dla pacjentów – uruchomienie e-rejestracji? Zapraszamy do obejrzenia rozmowy z Pawłem Kikosickim, Dyrektorem Centrum e-Zdrowia.
- Data: 15.05.2023
Obowiązki placówek medycznych związane z kodami UDI
UDI (Unique Device Identyfication) to uzgodniony w skali świata system identyfikacji wyrobów medycznych. Genezą powstania UDI był brak mechanizmów umożliwiających efektywne wycofanie wadliwych wyrobów z rynku. Otóż, zdarzało się, że w trakcie użytkowania jakiegoś implantu identyfikowane były błędy danego wyrobu mogące mieć wpływ na zdrowie lub życie pacjenta. Identyfikacja każdego produktu umożliwia kontrolę przepływu wyrobów medycznych: chroni placówki i pacjentów.
- Data: 02.05.2023
Pandemia przyspieszyła cyfryzację zdrowia
Pandemia przyspieszyła zmiany, jeśli chodzi o świadczenie usług medycznych. Mamy obecnie do czynienia z galopującą wręcz cyfryzacją ochrony zdrowia. Paradoksalnie epidemia sprawiła, że szybciej udrożniły się mechanizmy kontaktu z pacjentami oraz wymiany danych między podmiotami leczniczymi. Sama zaś elektronizacja od strony back office’u spowodowała ogromną oszczędność czasu. Administrator systemu, może z jednego miejsca operować całym procesem w czasie rzeczywistym. Oznacza to również ogromny zwrot w kierunku podniesienia poziomu bezpieczeństwa w placówce. Dzięki temu, że dane są w systemie teleinformatycznym, jesteśmy w stanie w bardzo precyzyjny sposób śledzić, kto i kiedy miał do nich dostęp. Z drugiej strony przejście do świata cyfrowego zwiększa dostępność tych danych.
- Data: 17.04.2023
Szpitale dostają rykoszetem w czasie trwającej cyberwojny w Ukrainie
Polska jest drugim, najbardziej atakowanym przez hakerów krajem na świecie. Bezpośrednio wpływa to na wzrost zagrożenia szpitali. Dlaczego? Otóż, powodem jest sytuacja geopolityczna, a ataki pochodzą z dwóch sąsiadujących z nami krajów na wschodzie. O ile kiedyś były one przeprowadzane przez „prywatnych” hakerów w celu wyłudzenia okupu, to teraz są to zorganizowane grupy inspirowane przez rządy tych krajów, a celem ataku jest zaszyfrowanie (zniszczenie) danych krytycznych. Szpitale na tej wojnie dostają rykoszetem, ponieważ z powodu niedofinansowania ich systemy są słabiej zagrożone, a dodatkowo przetwarzane przez nie dane są szczególnie wrażliwe i ich zniszczenie (zaszyfrowanie) przyniesie potężniejszy efekt zarówno fizyczny, jak i psychologiczny - wpływający na nastroje społeczne w kraju.
- Data: 03.04.2023
Bezpieczeństwo danych w ochronie zdrowia
Zapraszamy do obejrzenia debaty poświęconej zagadnieniom cyfryzacji i bezpieczeństwu danych w ochronie zdrowia. Pandemia była katalizatorem zmian i przyspieszyła wdrażanie rozwiązań cyfrowych w medycynie. Jednak informatyzacja ochrony zdrowia to nie tylko: e-recepta, e-skierowanie, IKP i e-gabinet. Z panelu poznasz m.in. opinie o funkcjonowaniu systemu monitorowania kształcenia (SMK 1) oraz o pracach nad jego drugą znacznie ulepszoną wersją.
- Data: 18.03.2023
Zasady przechowywania oraz udostępniania dokumentacji medycznej
Zapraszamy do obejrzenia webinaru poświęconego zasadom przechowywania i zabezpieczenia oraz udostępniania dokumentacji medycznej. Z nagrania dowiesz się: jaka jest różnica - między elektroniczną dokumentacją medyczną (EDM), a dokumentacją medyczną prowadzoną w postaci elektronicznej, jakie są zasady przechowywania i zabezpieczenia dokumentacji, kto ma dostęp do dokumentacji medycznej oraz jakie są zasady udostępniania dokumentacji i opłaty za to udostępnienie.
- Data: 03.03.2023
Wideo: Dokumentacja medyczna w dobie spraw o błędy medyczne
Dokumentacja medyczna zgodnie z prawem w coraz większym stopniu prowadzona jest w systemach elektronicznych. Jednak przepisy regulujące zasady prowadzenia dokumentacji nie spełniają warunków RODO, jak również nie mają przełożenia na praktykę działania placówek medycznych.
- Data: 03.01.2023
Wideo: Sygnaliści w ochronie zdrowia – nowe obowiązki pracodawców?
Z webinarium dowiesz się m.in. kto może zostać sygnalistą, jakie naruszenia prawa mogą być zgłaszane przez sygnalistów, jakie procedury powinna opracować placówka medyczna, w jaki sposób odbywa się procedura zgłoszenia naruszenia prawa.
- Data: 16.12.2022
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- »
- ostatnia »