e-Zdrowie w praktyce – poznaj naszą platformę
e-Zdrowie w praktyce to prosta intuicyjna i funkcjonalna strona na której znajdziesz: aktualności, multimedia, porady oraz wzory i procedury. Na portalu organizowane są również cykliczne wydarzenia np. webinary z ekspertami, podczas których rozmawiamy o najnowszych trendach i zmianach w przepisach.
- Data: 12.02.2024
AI – szansą czy ryzykiem dla ochrony zdrowia?
Z webinaru dowiesz się: jakie obecnie technologie sztucznej inteligencji używane są w ochronie zdrowia, jak zmieni się sektor zdrowia w przyszłości oraz w jakich aspektach może pomóc sztuczna inteligencja. Przedstawione zostały również obawy medyków przed systemem kierowanym przez AI oraz kontekst prawny związany ze stosowaniem sztucznej inteligencji w ochronie zdrowia.
- Data: 06.12.2023
Jakie są korzyści z rachunku kosztów?
Podmioty finansowane z NFZ zostały zobligowane do stosowania „rachunku kosztów” już od stycznia 2021 r. Prowadzenie rachunku kosztów oznacza, że muszą w odpowiedni sposób ewidencjonować i alokować koszty oraz wyceniać realizowane przez siebie procedury medyczne. Dane te zgodnie z przepisami powinny być przekazywane do AOTMiT, która na tej podstawie tworzy plany taryfikacji świadczeń medycznych. Jednak dane te są również bardzo przydatne dyrekcji w zarządzaniu każdą placówką medyczną. Pozwalają ocenić czy dany oddział leczniczy, blok operacyjny, czy dodatkowa działalność (pralnia, apteka) – jest rentowna czy też deficytowa. Obecnie blisko 7,5 tys. podmiotów w kraju, zgodnie z przepisami rozporządzenia, powinna stosować „rachunek kosztów”. Są to nie tylko szpitale, ale również: przychodnie, uzdrowiska, pogotowia, hospicja itd. Jak sobie radzą z wdrożeniem i jakie korzyści można uzyskać z takiego rachunku - dowiesz się z webinaru!
- Data: 19.10.2023
Aplikacja nadzorująca przepływ wyrobów medycznych wewnątrz szpitala
Zapraszamy do obejrzenia wideo poruszającego temat dystrybucji wyrobów medycznych wewnątrz szpitala. Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku dysponuje ok. 1000 łóżkami dla pacjentów. Codziennie na poszczególne oddziały transportowany jest bardzo szeroki asortyment wyrobów medycznych: począwszy od plastrów, cewników i igieł, poprzez ubrania jednorazowe, systemy próżniowego pobierania krwi, narzędzia chirurgiczne, aż po wyroby implantowane pacjentom (np. zastawki), defibrylatory itd. Każdy z tych wyrobów wymaga dostarczenia w odpowiednim momencie, ilości i rodzaju. Żeby zobrazować wielkość przepływu, to w całym 2022 r. placówka rozdystrybuowała ok. 7,5 mln sztuk wyrobów medycznych, co oznacza 30 tys. sztuk asortymentu dziennie. Jak tym zarządzać? Okazuje się, że nie istnieją gotowe aplikacje na rynku! Obejrzyj rozmowę z Joanną Nowak, Kierownik Zaopatrzenia Medycznego w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku.
- Data: 03.10.2023
Na czym polega elektroniczna wymiana danych - EDI?
W ochronie zdrowia zwykle mówi się o wymianie dokumentów w postaci elektronicznej ale raczej w kontekście danych medycznych pacjentów. Rzadziej natomiast wspomina się o możliwości wykorzystania jej w celach transakcyjnych. Elektryczna wymiana danych ( Electronic Data Interchange – EDI) to wprowadzanie zautomatyzowanej komunikacji między systemami teleinformatycznymi dwóch (lub więcej) organizacji (np. szpital – hurtownia farmaceutyczna), w celu odciążenia pracowników oraz zmniejszenia liczby powstających błędów. Sprawdź jakie są korzyści z wdrożenia EDI?
- Data: 19.09.2023
Cyfryzacja dokumentacji papierowej i wdrażanie EDM
Zapraszamy na webinar wraz z sesją pytań i odpowiedzi poświęcony tematyce wdrażania elektronicznej dokumentacji medycznej w placówkach ochrony zdrowia. Ze szkolenia dowiesz się jakie są dwa wyjątki w zakresie prowadzenia dokumentacji w formie papierowej. Odpowiadamy też na pytania np. co należy zrobić z dokumentacją papierową przynoszą przez pacjentów od lekarzy specjalistów?
- Data: 13.09.2023
Praca zdalna w ochronie zdrowia
Praca zdalna jest tematem obecnie bardzo powszechnie stosowanym, należy więc rozpatrzyć możliwości jakie daje ten typ świadczenia usług, w sektorze zdrowia. Uregulowania pracy zdalnej w Kodeksie pracy obowiązują od 7 kwietnia 2023 r. – nowelizacja ta uchyliła dotychczas obowiązujące przepisy o telepracy. W przepisach nie zostały jednak określone żadne specjalne zasady dla sektora zdrowia. Oznacza to, że do pracowników branży medycznej obowiązują te same ogólne zasady określone w Kodeksie pracy. Problemem pozostaję więc zachowanie bezpieczeństwa: danych medycznych, przetwarzania dokumentacji medycznej, komunikacji. W jaki sposób zachować standardy bezpieczeństwa pracując zdalnie? Zapraszamy na szkolenie.
- Data: 24.07.2023
Jakie są korzyści z cyfryzacji „części szarej” szpitala?
Zapraszamy do obejrzenia webinaru wyjaśniającego wjaki sposób można usprawnić - za pomocą rozwiązań cyfrowych - wybrane procesy back office’u placówki. Czym jest ten back office? Otóż, są to wszystkie działania placówki medycznej, które nie są wprost związane z leczeniem pacjenta. Może się wydawać, że są to procesy nieistotne, ale bez dobrze funkcjonującej „części szarej” - cała organizacja nie będzie działała właściwie.
- Data: 10.07.2023
Jak zastosować RPA w szpitalu?
Robotyzacja procesów biznesowych (RPA) to inaczej mówiąc oprogramowanie, która jest w stanie zastąpić człowieka pracjącego na komputerze. W szpitalach i placówkach medycznych, szczególnie w części „szarej” używanych jest wiele takich aplikacji biurowych i administracyjnych np. CRM, systemy finansowo-księgowe, systemy wsparcia przedsiębiorstwa, systemy szpitalne (HIS), systemy wsparcia pacjenta itd. W każdej branży, również w ochronie zdrowia, występują czynności oparte na regułach, które są powtarzalnie wykonywane przez człowieka. Wyręczenie pracy człowieka przy takich zadaniach jest właśnie celem – robotyzacji procesów biznesowych (RPA).
- Data: 26.06.2023
Roboty w szpitalach mają dwa typy zadań
Dzięki robotom jesteśmy precyzyjniej operowani i szybciej wracamy do pełnej sprawności – wskazuje Ewelina Barylska, dyrektorka Pionu Operacyjnego Szpitala Salve Medica. W szpitalu roboty zaprzęgane są generalnie do dwóch typów zadań: wspierania precyzji pracy chirurgów oraz do automatyzowania powtarzalnych czynności. Dzięki asyście robota obniża się „całkowity koszt leczenia” zarówno dla całego systemu ochrony zdrowia, jak i dla pojedynczego pacjenta, którego rekonwalescencja trwa krócej. Przedstawiamy zalety, koszty oraz zadania przed jakimi stoją roboty na przykładzie szpitala Salve Medica.
- Data: 13.06.2023
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- »
- ostatnia »