e-zdrowie

Do 29 maja 2024 r. konsorcja międzynarodowe mogą składać wnioski o dofinansowanie w ramach Programu Cyfrowa Europa (ang. Digital Europe).

Konkursy w obszarze e-zdrowia

Do 29 maja 2024 r. konsorcja międzynarodowe mogą składać wnioski o dofinansowanie w ramach Programu Cyfrowa Europa (ang. Digital Europe). Tematyka konkursowa dotyczy szczegółowych zagadnień związanych z tematyką e-zdrowia, a w konsorcjach mogą wspólnie aplikować m.in. szpitale, centra medyczne, firmy i organizacje pozarządowe. Jednym z najbardziej istotnych warunków udziału w konsorcjum projektowym oraz możliwości złożenia wniosku - jest znalezienie zagranicznych partnerów z innych krajów UE. Przedstawiamy 3 programy, do których można zgłosić akces.

Wśród kilku zaproszeń do składania wniosków jest temat wspierania dostępu pacjentów do danych zdrowotnych w kontekście usług opieki zdrowotnej dla obywateli w całej UE (ang. Supporting patients’ access to their health data in the context of healthcare services for citizens across the EU).

Wnioskodawcami - którzy stworzą konsorcjum projektowe, składające aplikację w imieniu grupy podmiotów – mogą być m.in. przedstawiciele szpitali, centrów medycznych, organizacji zrzeszających pacjentów, ale też działających na rzecz pracowników służby zdrowia oraz z sektora przemysłu oraz małych i średnich firm.

Konsorcjum powinno obejmować co najmniej 5 partnerów, czyli instytucji, organizacji lub firm, reprezentujących 5 krajów, uprawnionych do udziału w Programie. Oprócz krajów UE w Programie mogą uczestniczyć przedstawiciele krajów stowarzyszonych – obecnie są to Islandia, Liechtenstein i Norwegia.

Samoleczenie oszczędzi 10-25% konsultacji lekarskich

Samoleczenie oszczędzi 10-25% konsultacji lekarskich

Wiele działań profilaktycznych i prozdrowotnych pacjenci powinni wykonywać samodzielnie. Ponadto nie każda drobna choroba czy przeziębienie wymaga wizyty u lekarza. W konsekwencji widzimy, że wiele działań pacjenci powinni wykonywać w ramach samoleczenia. Statystycznie dzięki większej samoopiece ze strony pacjentów w skali kraju można zyskać ok. 41 mln wolnych wizyt u lekarzy rocznie. Miejsca te powinny pozostać wolne dla bardziej chorych pacjentów. W dyskusji na temat poprawy jakości i skuteczności leczenia wciąż pomijana jest kwestia „samoleczenia” pacjentów. Dlatego też wyjaśniamy, na czym w praktyce polega samoleczenie oraz jak technologie e-zdrowia mogą zapewnić wsparcie.

W dyskusjach często podnoszone są postulaty wzmocnienia profilaktyki, poprawy jakości i skuteczności opieki. Na marginesie pozostają natomiast procesy samoopieki (ang. self-care) i samoleczenia (ang. self-medication lub self-treatment), które odgrywają krytyczną rolę w zabezpieczeniu drobnych dolegliwości. W Europie przypadki takich drobnych zachorowań liczone są na poziomie 6,6 mld rocznie. Przyjęcie ich przez system opieki profesjonalnej skutkowałoby paraliżem systemu ochrony zdrowia. Ponadto znacznie opóźniłyby dostęp do leczenia pacjentów ciężej chorych.