Placówki POZ mają jeszcze miesiąc na złożenie wniosku o dofinansowanie w wysokości nawet 159 tys. zł. Pieniądze mają być przeznaczone na cyfryzację podmiotu. Pierwotny termin składania wniosków (do 26 maja 2023 r.), z powodu niewyczerpania środków – został przesunięty do 30 czerwca 2023 r. Liczy się kolejność zgłoszeń.
Zmiany związane z dostosowaniem przepisów do wyzwań i potrzeb w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych ułatwiają i usprawniają pracę placówek. Zapewniają także dodatkowe narzędzia, dzięki którym pojawią się nowe możliwości działania, przy jednoczesnym podniesieniu zadowolenia pacjentów. Poznaj najważniejsze z nich.
Centrum e-Zdrowia czeka na opinie do strategii rozwoju na lata 2023–2027. Strategia ta ma utrzymać pozytywny trend w rozwoju e-zdrowia i w pełni wykorzystać potencjał CeZ.
Jakie jest tempo zmian w obszarze e-zdrowia w Polsce? Jak przebiega pilotaż centralnej e-rejestracji? Jakie są największe wyzwania w zakresie cyfryzacji procesów w ochronie zdrowia w Polsce? Jaki jest poziom wdrażania e-usług w ochronie zdrowia w Polsce na tle pozostałych krajów europejskich? Zapoznaj się z rozmową z Pawłem Kikosickim, Dyrektorem Centrum e-Zdrowia.
Nowoczesne rozwiązania angiograficzne pozwalają na ciągły podgląd i zapis obrazu rentgenowskiego ciała pacjenta pod różnymi kątami w pętli czasowej. Poznaj wiodące rozwiązania i sprawdź, co obecnie jest wyzwaniem w zakresie systemów angiograficznych.
Pierwsze działania w zakresie wykorzystania telemedycyny i cyfrowych technologii mobilnych podjęto już ponad 17 lat temu. Jednak stan wdrożenia rozwiązań informatycznych w dziedzinie opieki zdrowotnej w Europie pozostaje wiele lat za innymi sektorami gospodarki. Dlaczego tak się dzieje? Co jest tego przyczyną? Poznaj szanse i zagrożenia związane z informatyzacją.
W nowocześnie zarządzanych szpitalach wykorzystuje się automatyczną identyfikację pacjentów, która ułatwia szybki dostęp do wszelkich informacji osobowych oraz stanu chorego. Czy zastosowanie kodów kreskowych do celów identyfikacji pacjentów jest jednak bezpieczne i czy nie zagraża ochronie danych osobowych pacjenta?
Skuteczność i efektywność wdrożeń w obszarze e-zdrowia zależy od wielu czynników. Fundamentem każdego wdrożenia powinny być standardy interoperacyjności. Dlaczego? Pozwalają na zmniejszenie kosztów i skrócenie czasu wdrożenia. Dodatkowo, gwarantują możliwość rozwoju i rozbudowy istniejących systemów IT o nowe moduły w przyszłości. Poznaj te standardy i korzyści z ich stosowania.
Od cyfryzacji nie ma dziś odwrotu. Jednak stare przyzwyczajenia mogą sprawić, że personel medyczny będzie niechętnie przystępował do cyfryzacji procesów. Jak przekonać naszych pracowników do korzyści płynących z cyfryzacji i jak zaangażować ich w proces tworzenia rozwiązań cyfrowych na miarę XXI wieku? Obejrzyj przygotowane video.
Standaryzacja jest ważna z punktu widzenia wielu dziedzin ludzkiego życia, ponieważ ma charakter porządkujący określone czynności i procesy. W jaki sposób standardy interoperacyjności prowadzą do uproszczenia i usprawnienia sposobów realizacji określonych działań w placówkach medycznych?
Polski rząd przygotowuje specjalne rozwiązania prawne, które umożliwią rozliczenie świadczeń medycznych udzielonych obywatelom Ukrainy przybywającym do Polski. Przepisy obejmą placówki medyczne, które mają podpisany kontrakt z NFZ, a przedmiotowe zmiany w prawie będą obowiązywały z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 roku.
Badacze ze Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie opracowali asystenta sztucznej inteligencji (AI), który pomaga lekarzom w ocenie rodzaju i stopnia zmian w płucach, a także stan pacjenta z COVID-19. Zastosowana technologia ułatwia też przewidywanie ryzyka ciężkiego przebiegu choroby.
Zapraszam do rozmowy z Adamem Hołubkiem – ekspertem Digital Health, podczas której rozmawiamy o trendach w e-zdrowiu, wyzwaniach, nowoczesnych technologiach które mają na celu wsparcie pracy placówek medycznych.
© Wydawnictwo Wiedza i Praktyka