Zapraszamy do obejrzenia webinaru poświęconego systemowi identyfikacji wyrobów medycznych – UDI. Ma on na celu zapewnienie przejrzystości łańcucha dostaw od producenta, aż do użytkownika końcowego, jakim jest pacjent. W przypadku wystąpienia wady danego produktu medycznego, możliwe będzie bardzo szybkie zidentyfikowanie pacjentów, którym został podany. Wdrażanie kodów UDI podzielone zostało na 3 etapy.
System UDI dotyczy wyrobów medycznych, a jego celem jest stworzenie mechanizmu niepowtarzalnej identyfikacji wyrobów medycznych w skali całego świata.
W przeszłości zdarzało się, że po określonym okresie użytkowania danego wyrobu medycznego np. implantu, okazywało się, że jest on wadliwy. Istniała więc potrzeba zidentyfikowania wszystkich pacjentów, którym wszczepiono taki implant.
Jednak dane o wprowadzonych na rynek wyrobach medycznych przechowywane były w postaci papierowej i to w zakresie danego przedsiębiorstwa, które wyprodukowało dany wyrób medyczny. Brakowało więc standardów w zakresie niepowtarzalnej identyfikacji wyrobów medycznych. Właśnie w tym celu wprowadzono kody UDI.
Kody UDI zostały określone w unijnym rozporządzeniu 2017/745 z 5 kwietnia 2017 r. w sprawie wyrobów medycznych (Medical Device Regulation tzw. MDR). Na grunt polskich przepisów przeniosła je ustawa o wyrobach medycznych.
Głównym celem stworzenia takiego mechanizmu była poprawa bezpieczeństwa pacjenta i zwiększenie transparentności łańcucha dostaw.
Kody UDI składają się z 3 filarów:
Wiodąca organizacją wydającą kody UDI jest GS1 z której standardów korzystają wytwórcy z polski oraz całego świata.
Wymogi w zakresie kodów UDI zostały podzielone na 3 transze w zależności od klasy ryzyka:
Terminy te dotyczą nowowprowadzanych na rynek wyrobów medycznych.
Z webinaru dowiesz się:
Obejrzyj także:
Webinar prowadzi: dr Anna Gawrońska