Jakie są korzyści z rachunku kosztów?
Podmioty finansowane z NFZ zostały zobligowane do stosowania „rachunku kosztów” już od stycznia 2021 r. Prowadzenie rachunku kosztów oznacza, że muszą w odpowiedni sposób ewidencjonować i alokować koszty oraz wyceniać realizowane przez siebie procedury medyczne. Dane te zgodnie z przepisami powinny być przekazywane do AOTMiT, która na tej podstawie tworzy plany taryfikacji świadczeń medycznych. Jednak dane te są również bardzo przydatne dyrekcji w zarządzaniu każdą placówką medyczną. Pozwalają ocenić czy dany oddział leczniczy, blok operacyjny, czy dodatkowa działalność (pralnia, apteka) – jest rentowna czy też deficytowa. Obecnie blisko 7,5 tys. podmiotów w kraju, zgodnie z przepisami rozporządzenia, powinna stosować „rachunek kosztów”. Są to nie tylko szpitale, ale również: przychodnie, uzdrowiska, pogotowia, hospicja itd. Jak sobie radzą z wdrożeniem i jakie korzyści można uzyskać z takiego rachunku - dowiesz się z webinaru!
Uruchomienie standardu rachunku kosztów wymaga pozyskania danych z dwóch źródeł.
Pierwszym - jest system finansowo księgowy, gdzie zbierane są dane dotyczące: wynagrodzeń, amortyzacji, zużycia materiałów itd.
Drugim - źródłem jest system medyczny (HIS), gdzie znajdują się informacje o liczbie zarejestrowanych pacjentów na oddziale i wykonanych procedurach medycznych (np. zdjęciach rtg),
Po pobraniu danych z tych dwóch źródeł wprowadzane są one do programu controllingowego (np. CO+), który automatycznie rozlicza koszty zgodnie z wymogami rozporządzenia sprawie zaleceń dotyczących standardu rachunku kosztów u świadczeniodawców (Dz.U. z 2020 r., poz. 2045) oraz wycenia procedury.
Posiadanie rachunku kosztów niesie ze sobą pewne korzyści. Po pierwsze pozwala spełnić wymogi rozporządzenia, ponadto placówka wspomaga AOTMiT w prawidłowej taryfikacji dostarczając danych (o wycenie kosztów procedur medycznych) o większej dokładności.
Jednak rachunek kosztów największe korzyści przynosi dla samej placówki medycznej, a dokładnie dla osób nią zarządzających. Standard rachunku kosztów dostarcza informacji:
- czy dany oddział jest rentowny,
- jakie przychody przynosi dana poradnia,
- ile kosztuje funkcjonowanie apteki,
- jakie są koszty utrzymania pralni i czy opłaca się taka działalność pomocnicza,
- ile kosztują procedury wykonywane przez blok operacyjny
- czy leczenie danego schorzenia pacjenta jest rentowne
- podsumowując dowiadujemy się czy dana działalność jest deficytowa czy rentowna.
Obejrzyj wywiad z dr Anna Szymańską, ekspertem w obszarze uruchamiania standardu rachunku kosztów, wykładowcą MBA na kierunku ochrona zdrowia, członkiem zarządu COplus sp. o.o.
Z wywiadu dowiesz się również:
- Jakie podmioty są zobowiązane do wdrożenia rachunku kosztów?
- Jak podmioty radzą sobie z wdrożeniem tego standardu?
- Jakie są korzyści z wdrożenia standardu rachunku kosztów?
Rozmawia Anna Gawrońska.
Dołącz do subskrybentów newslettera "E-zdrowie w praktyce"
Sprawdź ofertę
Zyskujesz:
- Fachowe rozwiązanie Twojego problemu
- Wyselekcjonowane informacje na Twój e-mail
- Materiały dla personelu