Rzecznik Praw Pacjenta zgodnie z prawem nałożył karę w wysokości ponad 230 tys. zł na placówkę oferującą e-recepty na leki na podstawie ankiety on-line. WSA w Warszawie potwierdził, że wystawianie e-recept, bez badania pacjenta, a tylko na podstawie wypełnionej przez chorego ankiety, jest nielegalne.
Przeczytaj także:
Obejrzyj wideo:
Rząd proponuje likwidację recepty rocznej, lekarz będzie mógł natomiast przepisać leki na maksymalnie 180 dni (pół roku), ale rozpisane na 6 receptach (po 30 dni). Na jednym dokumencie będą mogły zostać zaordynowane leki maksymalnie na 60 dni. Nowością będzie możliwość wypisywania recept „na przyszłość” czyli np. ważnych od 1 września do 30 września 2023 r. Ma to zapewnić ciągłość leczenia oraz ograniczyć wykupywanie leków na zapas. Uwaga: kolejną receptę będzie można zamówić przez IKP! Uwaga: Ministerstwo Zdrowia wycofało się z pomysłu likwidacji recepty rocznej!
Przeczytaj także:
e-Recepta wskaże poziom refundacji leku
Czy lekarz POZ może zamówić lek z importu na platformie CEZ?
Czy asystent medyczny może wystawić receptę podczas urlopu lekarza?
W aplikacji mojeIKP pojawiły się dwie nowe funkcje, a wkrótce uruchomiona ma być trzecia, którą wybrali sami internauci. Obecnie pacjenci mogą sprawdzić dane (np. numer telefonu) do swojej przychodni (lekarza POZ, pielęgniarki), a także zamówić receptę na leki przyjmowane stale. Oczekiwaną funkcją będzie karta EKUZ w telefonie.
Przeczytaj także
Asystent medyczny pełni rolę osoby wspierającej „biały personel” w placówce medycznej. Choć od kilku lat obowiązują już regulacje dotyczące upoważnienia asystentów medycznych do wystawiania recept i skierowań w imieniu osoby udzielającej świadczeń medycznych, to wciąż wielu lekarzy zastanawia się czy to możliwe.
Jaki jest podział odpowiedzialności lekarza i asystenta w zakresie wystawiania recept?
Przeczytaj także:
Czy lekarz POZ może zamówić lek z importu na platformie CEZ?
Ministerstwo zdrowia opublikowało projekt rozporządzenia, który w zamierzeniach - ma ukrócić możliwość wystawiania niektórych recept przez Internet. Jaki zmiany zawiera? Otóż: przepisywanie recept na środki odurzające, substancje psychotropowe lub prekursory kategorii 1 nie będzie możliwe dla pacjenta dotychczas niezbadanego oraz nieleczonego przez danego lekarza. Recepta taka będzie mogła być wystawiona wyłącznie w postaci elektronicznej. Sprawdź – jakie będą trzy nowe obowiązki lekarzy, związane z wystawianiem recept na środki odurzające.
Jakie będą nowe obowiązki lekarzy przepisujących leki psychotropowe?
Przeczytaj także:
Dlaczego na środki odurzające nie wystawisz papierowej recepty?