Elektroniczną dokumentację medyczną można podpisywać na kilka sposobów: kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym, podpisem osobistym bądź z wykorzystaniem specjalnego certyfikatu udostępnionego przez ZUS. Który z tych podpisów może wykorzystywać pielęgniarka w celu podpisywania e-recept?
W 2023 roku Ministerstwo Zdrowia planuje ważne zmiany w zasadach realizacji recept w aptekach. Wiceminister zdrowia potwierdził, że zaplanowane są na drugą połowę przyszłego roku. Znacznie ułatwią życie chorym.
E-recepta jest elektronicznym zapisem informacji na temat przepisanego przez lekarza leku wraz z informacją o sposobie jego dawkowania. Wprowadzenie e-recepty do powszechnego obiegu jest jednym z elementów informatyzacji ochrony zdrowia. Zapoznaj się z instrukcją, która obrazuje praktyczne zasady obiegu e-recept.
Do placówki medycznej zgłosił się pacjent z prośbą o ponowne przekazanie mu e-recepty, gdyż przez nieuwagę skasował SMS z kodem dostępu do niej. Czy możesz mu podać te dane?
Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie Centrum e-Zdrowia państwa członkowskie mają obowiązek 28 września 2022 r. wdrożyć na produkcję nową wersję specyfikacji, tj. specyfikację na tzw. Wave 5. Wynika to z zaleceń Komisji Europejskiej.
Z uwagi na coraz większą mobilność Europejczyków, kluczowego a zarazem nowego wymiaru nabrało świadczenie usług medycznych w ujęciu transgranicznym, w tym możliwość wystawiania i realizacji recept za granicą. Jakie są trendy w tym zakresie i jakie istnieją możliwości związane z wystawianiem recept w wersji papierowej? Czy e-recepta transgraniczna to science fiction?
E-recepty i e-skierowania stały się już codziennością zarówno dla pacjentów, jak i placówek medycznych. Czy znasz wszystkie zalety e-recept i e-skierowań, takie jak optymalizacja czasu pracy po stronie lekarzy i farmaceutów czy ograniczenie błędów i pomyłek w wystawianych dokumentach? Zapoznaj się z przygotowaną listą kontrolną.
© Wydawnictwo Wiedza i Praktyka