Przygotuj politykę zarządzania jakością do 30 czerwca 2024 r.
Podmioty medyczne mające podpisaną umowę z NFZ są zobowiązane do opracowania „Polityki jakości i bezpieczeństwa pacjenta”. Dokument ten to wewnętrzny zbiór: zasad, procedur i metod minimalizujących ryzyko wystąpienia zdarzeń niepożądanych. Przepisy zobowiązują podmioty medyczne do przyjęcia Polityki do 30 czerwca 2024. Czy grożą jednak sankcje za jej brak?
- Data: 12.06.2024
Symptomate – aplikacja do sprawdzania objawów choroby
Pierwsza aplikacja certyfikowana przez Ministerstwo Zdrowia to narzędzie gwarantujące szybki wywiad przedmedyczny. Zapewnia też informację zwrotną w postaci zaleceń dotyczących dalszego postępowania. Korzystanie z niej jest proste, a ocena objawów trwa około 3 minut. Pacjenci skorzystali z niej już 14 mln razy!
- Data: 07.06.2024
Wystawianie e-recepty bez badania narusza prawo
Wystawianie e-recepty wyłącznie na podstawie ankiety on-line, ale bez przeprowadzenia badania - narusza zbiorowe prawa pacjentów – tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Wyrok ten wymierzony jest w tzw. receptomaty, które przepisują leki opioidowe, psychotropowe oraz marihuanę, bez zbadania chorych. Takie stanowisko pierwotnie przyjął Rzecznik Praw Pacjenta, a obecnie zostało ono potwierdzone w wyroku WSA.
- Data: 04.06.2024
Aplikacja wspierająca dzieci i młodzież w monitorowaniu cukrzycy
Młode osoby ze zdiagnozowaną cukrzycą muszą w bardzo krótkim czasie nauczyć się nowych reguł życia. Pogodzić się z ograniczeniami, wdrożyć systematyczne pomiary, stosować dietę. Wsparciem dla takich dzieci i młodzieży ma być aplikacja przygotowywana przez naukowców z Politechniki Lubelskiej. Poprzez elementy grywalizacji ma edukować dzieci oraz wdrażać im codzienne nawyki – monitorowania stężenia glukozy, ustalania dawek insuliny, przestrzegania diety, itd. Aplikacja ma zwiększyć jakość życia chorych oaz zmniejszyć koszty edukacji i leczenia dzieci i młodzieży.
- Data: 03.06.2024
Nowe kierunki: sztuczna inteligencja i bioinformatyka na SUM
Śląski Uniwersytet Medyczny uruchamia dwa nowe kierunki studiów podyplomowych: Sztuczna inteligencji i robotyka w medycynie oraz Bioinformatyka, biostatystyka i nowoczesne metody wizualizacji. Absolwenci tych studiów podyplomowych będą przeszkoleni w zakresie obsługi sztucznej inteligencji, robotyki medycznej, analizy danych (tzw. Big Data), technologii druku 3D oraz rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości. Studia są bezpłatne, w ramach programu dofinansowania z ABM.
- Data: 27.05.2024
Diagnozuj i lecz – aplikacja dla specjalistów zdrowia psychicznego
Diagnostyka depresji jest wyzwaniem, tak dla lekarzy rodzinnych, jak i specjalistów psychiatrów. Dzięki dedykowanej aplikacji szybko i skutecznie można wstępnie zdiagnozować stan pacjenta pod kątem depresji. Ale rozwiązanie informatyczne pozwala również na dobór odpowiednich leków, w zależności od stanu zdrowia i występowania innych chorób, np. cukrzycy czy nadciśnienia. Dlatego może być istotnym wsparciem pracy lekarza rodzinnego. Bo pacjenci z niezdiagnozowaną depresją często, przed wizytą u psychiatry, udają się do lekarza w przychodni POZ.
- Data: 24.05.2024
e-Rejestracja ma ruszyć od kwietnia 2025
Mimo wcześniejszych zapowiedzi system e-rejestracji nie ruszy w tym roku. Przeprowadzony pilotaż przyniósł zbyt słabe wyniki. Planowane jest więc rozpoczęcie prac od nowa oraz ponowne przeprowadzenie pilotażu na przełomie czerwca i lipca br. Ma on dotyczyć wizyt kardiologicznych oraz zapisów na mammografię i cytologię. Prawdziwa e-rejestracja ma zostać uruchomiona od 1 kwietnia 2025 r.
- Data: 23.05.2024
Rada UE przyjęła przepisy o AI
Rada Unii Europejskiej 21 maja 2024 r. przyjęła przepisy określające zasady używania sztucznej inteligencji (AI). Są to pierwsze tego typu rozwiązania na świecie. Wprowadzono cztery podstawowe kategorie AI z punktu widzenia ryzyka jakie niosą: wysokie, ograniczone, minimalne oraz nieakceptowalne. Ostatnia kategoria dotyczy zastosowania AI do inwigilacji ludności (np. rozwiązania takie stosowane są w Chinach), a w UE będą zakazane.
- Data: 22.05.2024
Konkurs na medyczne projekty badawcze z obszaru AI
Przedstawiciele instytucji naukowo-badawczych mogą składać wnioski o finansowanie przedsięwzięć medycznych w konkursie, organizowanym corocznie przez Naukową Fundację Polpharma. Tematem tegorocznego konkursu jest zastosowanie sztucznej inteligencji w analizie i zarządzaniu danymi medycznymi. Wnioski można składać do 31 maja br.
- Data: 17.05.2024
- « pierwsza
- «
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- »
- ostatnia »