„Informatyka medyczna” na AGH dla 60 studentów
Akademia Górniczo-Hutnicza uruchomi w roku akademickim 2024/2025 nowy kierunek studiów – informatykę medyczną. Ma być to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na informatyków w związku z przyspieszającą cyfryzacją szpitali. W pierwszym roku przyjętych zostanie 60 studentów, którzy po 3 latach uzyskają tytuł inżyniera.
- Data: 14.05.2024
Jak zostać ekspertem oceniającym wnioski nt. e-zdrowia w KE?
Znajomość zagadnień z zakresu e-zdrowia i specjalizację w tej niezmiernie szybko rozwijającej się dziedzinie wiedzy i praktyki można wykorzystać w pracy dla Komisji Europejskiej. Poszukiwani są bowiem eksperci, gotowi oceniać wnioski o finansowanie, składane przez międzynarodowe konsorcja, złożone z instytucji, firm i organizacji pozarządowych. Wystarczy dokonać rejestracji w systemie Komisji Europejskiej, opisać swoje doświadczenia i oczekiwać na kontakt przedstawicieli UE z Brukseli.
- Data: 10.05.2024
Czy pole elektromagnetyczne samochodów elektrycznych szkodzi zdrowiu?
W związku z rosnącą popularnością pojazdów elektrycznych posłowie zwrócili się do Ministerstwa Zdrowia z interpelacją w sprawie szkodliwości pola elektromagnetycznego emitowanego przez te pojazdy. Badania naukowe dowodzą, że pole elektromagnetyczne ma wpływ na organizmy żywe, więc czy przebywanie w środku auta może szkodzić zdrowiu?
- Data: 06.05.2024
Refundacja stosowania technologii cyfrowych w medycynie
Sztuczna inteligencja znajduje coraz powszechniejsze zastosowanie w medycynie. Powstają jednak pytania – czy płatnik jest gotowy na sfinansowanie takich świadczeń oraz jak należałoby wycenić koszt diagnozy dokonanej przez AI? Oczywiście na te pytania nie można jeszcze odpowiedzieć wprost. Natomiast faktem jest to, że szybko wykryty udar, powoduje niższe koszty leczenia i rehabilitacji zarówno dla pacjenta, jak i całego system ochrony zdrowia. Oznacza to, że niezależnie od kosztów wstępnych – wszystkim nam się to opłaci.
- Data: 02.05.2024
Voicebot – oddzwania i potwierdza wizytę
Szpitala Joannitas w Pszczynie uruchomił voicebota dla swoich pacjentów. Automatyczny asystent głosowy, na dzień przed wizytą oddzwania do chorych, by potwierdzić termin zaplanowanego badania. Aplikacja ma znacząco zmniejszyć liczbę nieodwołanych nieobecności pacjentów. Voicebot działa od 4 kwietnia 2024 r.
- Data: 25.04.2024
Konkursy w obszarze e-zdrowia
Do 29 maja 2024 r. konsorcja międzynarodowe mogą składać wnioski o dofinansowanie w ramach Programu Cyfrowa Europa (ang. Digital Europe). Tematyka konkursowa dotyczy szczegółowych zagadnień związanych z tematyką e-zdrowia, a w konsorcjach mogą wspólnie aplikować m.in. szpitale, centra medyczne, firmy i organizacje pozarządowe. Jednym z najbardziej istotnych warunków udziału w konsorcjum projektowym oraz możliwości złożenia wniosku - jest znalezienie zagranicznych partnerów z innych krajów UE. Przedstawiamy 3 programy, do których można zgłosić akces.
- Data: 23.04.2024
ChatGPT oblał egzamin z „interny”
Sztuczna inteligencja na razie nie będzie leczyć pacjentów. Oparty na niej ChatGPT oblał egzamin specjalizacyjny z „interny”. Nie poradził sobie również z zadaniami z innych dziedzin medycyny, co sprawdzili i opisali naukowcy z Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
- Data: 19.04.2024
Jak uniknąć ataku phishingowego?
Cyberprzestępcy prześcigają się w metodach zdobycia zaufania potencjalnych ofiar, wśród których coraz częściej są pracownicy ochrony zdrowia i pacjenci. Do nawiązania pierwszego kontaktu i kontynuacji znajomości, czego skutkiem może być kradzież danych wrażliwych, służyć mogą np. media społecznościowe. Dlatego ostrożność w kontaktach z osobami nieznanymi, zapraszającymi do polubienia swoich profili lub dołączenia do grona swoich znajomych a jednocześnie znajomość metody phishingu - jednej z najpopularniejszych i najbardziej efektywnych wśród hakerów – pozwala na zminimalizowanie ryzyka ataku hakerskiego. Jak się zabezpieczyć przed phishingiem? Sprawdź.
- Data: 18.04.2024
Luki w HL7 furtką dla hakerów
Dla przestępców każde inteligentne urządzenie może być furtką do sieci szpitala czy przychodni. Powszechne wykorzystanie protokołu HL7 sprawia, że stanowi on atrakcyjny cel dla cyberprzestępców. Urządzenia nieprawidłowo skonfigurowane, albo niezaktualizowane - mogą być podatne na zagrożenia. Po włamaniu się do szpitalnej sieci przestępcy mogą przechwycić i zmienić przesyłane między urządzeniami wiadomości. Jednymi z podstawowych zabezpieczeń są: regularne aktualizowanie oprogramowania, stosowanie polityki uwierzytelniania oraz inwestowanie w szkolenia pracowników zwiększające poziom świadomości o cyberzagrożeniach.
- Data: 11.04.2024
- « pierwsza
- «
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- »
- ostatnia »