Jak zagospodarować 650 „neomedyków” z uczelni bez akredytacji?
Na 11 uczelniach w kraju prowadzone są studia medyczne, bez wymaganej pozytywnej opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Umożliwiła to ostatnia nowelizacja przepisów, na mocy której pozwolenie na kształcenie uzyskała Akademia ojca Tadeusza Rydzyka w Toruniu. Pozytywna opinia PKA sprawia, że Polskie dyplomy są uznawane w całej Unii Europejskiej. W konsekwencji grupa 650 studentów, kształci się, ale bez pewności czy zostaną lekarzami, czy raczej „neolekarzami”. Nakłada się na to problem braku pracowników ochrony zdrowia, choć w praktyce bardziej chodzi tu o: niekorzystną strukturę wiekową, zapotrzebowanie w lokalizacjach peryferyjnych oraz potrzebne specjalizacje. Jak rozwiązać bałagan po reformie kształcenia lekarzy i zagospodarować grupę studentów, których potrzeba w systemie ochrony zdrowia?
- Data: 09.03.2024
Doctor One: aplikacja do kontaktu lekarza z pacjentem
Możliwość kontaktu pacjentów z lekarzem, wszystkie wiadomości od pacjentów w jednym miejscu i bezpieczeństwo danych medycznych – to tylko kilka z wielu zalet aplikacji Doctor One. Aplikacja umożliwia wystawienie e-recepty, e-zwolnienia, ale również m.in. automatyczne raportowanie udzielonych porad do systemu P1. Dla lekarzy jest bezpłatna.
- Data: 06.03.2024
UE chce zakazać e-papierosów
Drastycznie rośnie popularność e-papierosów jednorazowych. Na przestrzeni ostatniego roku ich sprzedaż zwiększyła się trzykrotnie. Z powodów zagrożenia rakiem płuc, Komisja Europejska chce więc zakazać sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych . Chiny – ich największy producent, również zakazały sprzedaży tego produktu na swoim rynku.
- Data: 27.02.2024
Borelioza: nadrozpoznawana i nierozpoznawana
Ubiegły rok był rekordowy, jeśli chodzi o liczbę rozpoznanych przypadków boreliozy w Polsce. Problemem pozostaje z jednej strony - niewykrywanie jej przez lekarzy przy pierwszej wizycie, a z drugiej - diagnozowanie jej z powodu braku lepszej hipotezy. Skutkiem tego pacjenci szukają rozwiązania na własną rękę, trafiając na ILADS. Ta roczna terapię antybiotykami wyniszcza organizm, nie mając przy tym oparcia w dowodach naukowych. To jednak wierzchołek góry lodowej związanej z chorobami odkleszczowymi (odkleszczowe zapalenie mózgu, tularemia, anaplazmoza itd.) Przedstawiamy problemy leczenia boreliozy w Polsce.
- Data: 23.02.2024
Fundusz Medyczny: niewydane miliardy
Fundusz Medyczny w założeniach miał wspomóc przekształcenie infrastrukturalne ochrony zdrowia. W praktyce jednak zabrakło pomysłów na zagospodarowanie taki wielkich środków - w tak krótkim czasie. Z braku lepszych pomysłów finansowano szczepienia młodzieży i nadwykonania, dublując tym samym zadania NFZ. W konsekwencji ogromne pieniądze, ponad 7 mln zł - leżą odłogiem.
- Data: 22.02.2024
Nawigator dla pacjenta
Rzecznik Praw Pacjenta uruchomił nawigator dla pacjentów. Przewodnik podzielony jest na zakresy tematyczne, a zagadnienia przedstawione są w formie pytań i odpowiedzi. Warto do niego zajrzeć, jeśli chcemy dowiedzieć się np. w jakich przypadkach nie można skorzystać z teleporady oraz jakie badania profilaktyczne przysługują danemu pacjentowi (zależnie od jego wieku)? Dostępny jest na stronie: nawigatorpacjenta.rpp.gov.pl.
- Data: 16.02.2024
Wzrost o 100% liczby zabiegów z użyciem robotów
Tempo wzrostu liczby zabiegów w 2023 r. w stosunku do 2022 r. wyniosło aż 100%! Największą dynamikę wykazuje chirurgia – 112% i urologia – 100%. Do 2028 r. rynek ten osiągnie wartość ponad 2,1 mld złotych – wynika z raportu „Rynek robotyki chirurgicznej w Polsce 2023. Prognoza na lata 2024-2028” opublikowanego przez Upper Finance i Polską Federację Szpitali. Ciekawą alternatywą w stosunku do zakupu drogiego sprzętu jest jego wynajęcie co umożliwi również mniejszym ośrodkom, dostęp do tej technologii. Dane wskazują, że tempo wzrostu podaży usług robotycznych w medycynie w przyszłości - pozostanie na wysokim poziomie.
- Data: 14.02.2024
Dane medyczne w pracy lekarza - raport
Praca lekarza wiąże się nierozłącznie z przetwarzaniem danych o stanie zdrowia pacjentów. Lekarze m.in. gromadzą i wykorzystują dane oraz korzystają z informacji zawartych w dokumentacji. Dlatego też lekarz w codziennej pracy powinien mieć łatwy dostęp do potrzebnych mu informacji o stanie zdrowia pacjenta, w tym wykorzystując innowacyjne rozwiązania technologiczne. O tym, w jakim kierunku powinny przebiegać dalsze zmiany zarekomendowano w raporcie „Dane medyczne w pracy lekarza – stan obecny i pożądane zmiany”.
- Data: 13.02.2024
e-Zdrowie w praktyce – poznaj naszą platformę
e-Zdrowie w praktyce to prosta intuicyjna i funkcjonalna strona na której znajdziesz: aktualności, multimedia, porady oraz wzory i procedury. Na portalu organizowane są również cykliczne wydarzenia np. webinary z ekspertami, podczas których rozmawiamy o najnowszych trendach i zmianach w przepisach.
- Data: 12.02.2024
mLegitymacja osoby niepełnosprawnej w II poł 2024 r.
Mobilna legitymacja osoby niepełnosprawnej pozwoli okazywać prawo do zniżki na ekranie smartfona, podobnie jak np. bilet zakupionego w formie elektronicznej. Osoby z niepełnosprawnością, które chcą przedstawić prawo do ulgi, muszą obecnie sięgać po fizyczny dokument zamiast przełączyć aplikację w telefonie. Zgodnie z zapowiedzią resortu cyfryzacji mLegitymacja ma zostać uruchomiona w II połowie 2024 r.
- Data: 09.02.2024
- « pierwsza
- «
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- »
- ostatnia »