Transformacja i deregulacja sektora zdrowia 2024-2026
Minister Zdrowia Izabela Leszczyna przedstawiła założenia zmian systemowych w ochronie zdrowia na lata 2024-2026. Reforma ma składać się z trzech elementów: transformacji – polegającej na zrewidowaniu sieci szpitali i dostosowaniu jej do potrzeb pacjentów, deregulacji – upraszczającej pewne mechanizmy oraz odwróconej piramidzie świadczeń, która pozwoli uwolnić pewne zasoby sektora. Reforma została obecnie przedstawiona do konsultacji przedstawicielom szpitali oraz jednostek samorządu terytorialnego.
- Data: 06.08.2024
xLungs – sztuczna inteligencja w walce z chorobami płuc
Nad systemem, który usprawni diagnostykę i monitorowanie zmian chorobowych w obrębie klatki piersiowej z pomocą rozwiązań sztucznej inteligencji (AI) pracują naukowcy z Politechniki Warszawskiej. Sztuczna inteligencja ma - na podstawie zdjęć obrazowych - wspierać identyfikację zmian chorobowych w płucach.
- Data: 02.08.2024
Urządzenia zarządzane przez systemy IT są podatniejsze na ataki!
Operational Technology (OT) to wszelkie urządzenia i software (systemy) do zarządzania i monitorowania fizycznych: maszyn, pomp, urządzeń – również szeroko wykorzystywanych w medycynie. Urządzenia te dotychczas odseparowane, a obecnie podłączone do zarządzania przez systemy IT – stały się automatycznie podatne na ataki hackerskie. Sprawdź, jakie są zagrożenia dla infrastruktury krytycznej w szpitalach, w tym sieci: energetycznych, elektrycznych, itd.
- Data: 30.07.2024
Monitorowanie stanu zdrowia na odległość (Sidly)
Medycyna ratunkowa to obszar, w którym sztuczna inteligencja (AI) zaczyna odgrywać coraz większą rolę. Przykładem jest aplikacja, która optymalizuje proces udzielania szybkiej pomocy medycznej w stanach zagrożenia życia z wykorzystaniem automatycznej klasyfikacji zdarzeń medycznych, w oparciu o AI. Dzięki temu rozwiązaniu czas reakcji medycznej na sytuację zdrowotną pacjenta, stwarzającą zagrożenie dla życia, został skrócony do 8 sekund. Można też sobie wyobrazić, że w przyszłości wszyscy będziemy nosić np. smartwatche, monitorujące nasz stan zdrowia i w razie potrzeby wzywające natychmiastową pomoc.
- Data: 26.07.2024
DIANA: monitorowanie zdrowia żołnierza i astronauty
DIANA NATO to konkurs dla startupów medycznych. Program ten poszukuje rozwiązań monitorujących stan zdrowia, które można zastosować np. u żołnierzy czy astronautów. Metody sprawdzone na polu walki, czy w przestrzeni kosmicznej, znajdą później zastosowanie również w cywilu. Aplikujące startupy mogą otrzymać 100 tys. euro już w pierwszej fazie konkursu. Termin nadsyłania zgłoszeń w konkursie akceleratora DIANA (ang. Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic) upływa 9 sierpnia 2024 r.
- Data: 19.07.2024
Zasady ochrony małoletnich i dostępu do Internetu od 15 sierpnia 2024 r.
Placówki medyczne w których przebywają małoletni muszą do 15 sierpnia 2024 r. wdrożyć tzw. standardy ochrony małoletnich. Nie może być to gotowy wzór, a standardy muszą być dostosowane do profilu placówki. Standardy te muszą określać m.in. bezpieczne relacje między małoletnim a personelem, a także normować korzystanie z urządzeń elektronicznych przez małoletnich oraz określać procedury ochrony dzieci przed treściami szkodliwymi z Internetu. Za brak standardów ochrony małoletnich ustawodawca przewidział karę grzywny w wysokości do 250 zł.
- Data: 17.07.2024
Hub wspierający startupy z zakresu e-zdrowia
Startupy z branży medycznej mogą zgłaszać zainteresowanie udziałem w konkursie Healthcare Investment Hub (HIH). To inicjatywa Polskiego Funduszu Rozwoju i PFR Ventures. Oprócz stworzenia hubu branżowego w obszarze innowacji zdrowotnych celem konkursu jest wsparcie w rozwoju projektów technologicznych i nawiązaniu nowych kontaktów biznesowych. Termin składania wniosków upływa 2 sierpnia 2024 r.
- Data: 15.07.2024
Rozwój SI w ochronie zdrowia dopiero przed nami
Dzięki zdolności do analizy ogromnych ilości danych w krótkim czasie, Sztuczna Inteligencja ma potencjał, by zrewolucjonizować podejście do: profilaktyki, diagnostyki, leczenia i monitorowania pacjentów. Jednocześnie redukując koszty i podnosząc jakość tych działań. Sektor ochrony zdrowia już dziś wykorzystuje rozwiązania AI do niektórych procesów, jednak prawdziwy rozwój potencjału sztucznej inteligencji w sektorze ochrony zdrowia jeszcze przed nami – wynika z raportu „Sztuczna inteligencja w zdrowiu 2024. Bezpieczeństwo prawne i wykorzystanie w Polsce” opracowanego przez Think Tank dla ochrony zdrowia SGH.
- Data: 10.07.2024
Konkurs na innowacje wspierające ochronę zdrowia
Do 11 lipca br. startupy z branży ochrony zdrowia mogą zgłaszać się do konkursu „Santander X Global Challenge – Innovation in Healthcare”. Dla najlepszych przewidziane są nagrody o łącznej wartości 120 tys. euro. Zwycięzcy otrzymają również dostęp do globalnej społeczności startupów i Fintech Station - otwartej platformy innowacji Grupy Santander.
- Data: 05.07.2024
- « pierwsza
- «
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- »
- ostatnia »