Prowadzenie dokumentacji medycznej jest obwarowane określonymi przepisami prawa i dobrymi praktykami. Sprawdź swoją wiedzę w tym zakresie, korzystając z listy kontrolnej.
Mimo że mobilny dostęp do elektronicznej dokumentacji medycznej nie jest obligatoryjny dla placówek medycznych, to warto skorzystać z tej funkcjonalności ze względu na szybki rozwój technologii w ochronie zdrowia. Sprawdź, w jaki sposób można uzupełniać dokumentację medyczną w smartfonie?
Aktualne oprogramowanie z jednej strony usprawnienie działania systemu, a z drugiej bardzo istotny element właściwego przechowywania danych osobowych. Aktualne oprogramowanie pozwala na uniknięcie konsekwencji związanych z utratą tych danych. Dlaczego należy zadbać o aktualizację oprogramowania do prowadzenia dokumentacji medycznej?
Dokumentacja medyczna zawiera dane wrażliwe, których udostępnianie jest obwarowane szeregiem przepisów. Istnieją bowiem sytuacje, w których udostępniania dokumentacji medyczne jest konieczne. Zapoznaj się z wzorem dokumentu zgody na udostępnienie dokumentacji medycznej ubezpieczycielowi.
Zgodnie z przepisami, które weszły od 1 stycznia 2021 r., wprowadzono obowiązek prowadzenia dokumentacji medycznej w formie elektronicznej. Zapoznaj się z prezentacją, aby dowiedzieć się, jak zmienić zgodnie z przepisami dokumentację medyczną w formie papierowej na jej wersję elektroniczną.
W nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia z 6 kwietnia 2020 r. w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania wprowadzono zmianę w § 72 w ust. 3 rozporządzenia w zakresie terminu, w którym dysponenci zespołów ratownictwa medycznego, w tym lotniczych zespołów ratownictwa medycznego, mogą prowadzić dokumentację medyczną zgodnie z przepisami rozporządzenia ministra zdrowia z 9 listopada 2015 r. w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania, tj. w postaci papierowej.
© Wydawnictwo Wiedza i Praktyka