EHDS ma wzmocnić proces wymiany danych między placówkami ochrony zdrowia w poszczególnych krajach UE, co przełoży się na lepsze rezultaty leczenia. Celem jest poprawa i podnoszenie jakości świadczeń zdrowotnych w UE oraz promowanie innowacji. Zapraszamy do rozmowy z Andrzejem Ryś , Głównym Doradcą Naukowym w Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia Komisji Europejskiej.
Przedstawiamy procedurę zapewnienia ciągłości pracy systemów przetwarzania danych osobowych. Dokument zawiera informacje co należy zrobić w przypadku awarii: systemów informatycznych, komputerów i innego sprzętu, zasilania energią i Internetu – na urządzeniach na których przetwarzane są dane wrażliwe. Procedura wyznacza osoby odpowiedzialne, do których należy zgłosić każdy rodzaj awarii. Wskazuje też obowiązki administrator w zakresie zapewniania zapasowego urządzenia spełniające wymogi przepisów wewnętrznych w danej placówce medycznej.
Wniosek pacjenta o udostępnienie dokumentacji medycznej to formalny wniosek skierowany przez pacjenta do podmiotu przechowującego jego dokumentację medyczną (np. szpital, klinikę, przychodnię) w celu uzyskania kopii dokumentów medycznych dotyczących jego stanu zdrowia.
Zapraszamy na webinar wraz z sesją pytań i odpowiedzi poświęcony tematyce wdrażania elektronicznej dokumentacji medycznej w placówkach ochrony zdrowia. Ze szkolenia dowiesz się jakie są dwa wyjątki w zakresie prowadzenia dokumentacji w formie papierowej. Odpowiadamy też na pytania np. co należy zrobić z dokumentacją papierową przynoszą przez pacjentów od lekarzy specjalistów?
Obejrzyj także:
Program szkolenia:
Szkolenie prowadzi:
Aleksandra Macuga
radca prawny
Kancelaria F/K Legal
Od 1 stycznia 2021 r. podmioty udzielające świadczeń zdrowotnych powinny prowadzić dokumentację medyczną w formie elektronicznej. Jeśli nie ma warunków organizacyjno-technicznych, dopuszcza się prowadzenie dokumentacji papierowej. Sprawdź swoją wiedzę z zasad prowadzenia dokumentacji medycznej.
Zapraszamy do obejrzenia webinaru poświęconego zasadom przechowywania i zabezpieczenia oraz udostępniania dokumentacji medycznej. Z nagrania dowiesz się: jaka jest różnica - między elektroniczną dokumentacją medyczną (EDM), a dokumentacją medyczną prowadzoną w postaci elektronicznej, jakie są zasady przechowywania i zabezpieczenia dokumentacji, kto ma dostęp do dokumentacji medycznej oraz jakie są zasady udostępniania dokumentacji i opłaty za to udostępnienie.
PROBLEM: Pacjent, który wypisał się z naszej poradni, wystosował do nas prośbę o wykonanie kopii swojej karty, twierdząc iż jeśli zmienił lekarza po raz pierwszy, to nie powinien ponosić opłaty za jej wykonanie. Czy powinniśmy przygotować bezpłatną kopię dokumentacji?
Obowiązek prowadzenia dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej stał się faktem. Jej wdrożenie wiele zmieniło w codziennej praktyce placówek medycznych. Dzięki liście kontrolnej sprawdzisz, czy znasz wszystkie korzyści organizacyjne wynikające z wdrożenia e-dokumentacji.
Rzecznik Praw Pacjenta przypomina zasady udostępniania dokumentacji medycznej pacjentom przez placówki medyczne. Podkreśla, że pierwsze udostępnienie jest bezpłatne, za kolejne trzeba zapłacić, ale ceny są ściśle określone.
Przy udostępnianiu dokumentacji medycznej wymagana jest weryfikacja tożsamości pacjenta lub osoby upoważnionej. Można to zrobić przez okazanie dokumentu tożsamości, takiego jak dowód osobisty. Pobierz wzór procedury i sprawdź, jakie są jeszcze inne sposoby weryfikacji tożsamości.
Temat może się wydawać prosty, ponieważ na ten temat bardzo wiele zostało napisane i powiedziane, natomiast jest to sprawa wciąż problematyczna dla lekarzy i placówek medycznych.
W jednej z placówek medycznych lekarzowi zarzucono niewłaściwe prowadzenie dokumentacji medycznej. Sprawdź, jak sobie poradzić w podobnej sytuacji i jak można się bronić przed takim zarzutem.
Jakie dane powinny znaleźć się w dokumentacji medycznej? Kiedy je wprowadzać? Czy i kiedy usuwać dane z dokumentacji? Zapoznaj się z przygotowanym zestawieniem.
Z webinarium dowiesz się m. in.: czym jest informacja o stanie zdrowia i dokumentacja medyczna, jakim podmiotom możesz udostępnić dokumentację medyczną i informację o stanie zdrowia pacjenta, kto może udostępnić dokumentację medyczną w imieniu podmiotu leczniczego.
Nie jest wykluczone, że placówka medyczna otrzyma żądanie udostępnienia dokumentacji medycznej w formie ustnej. Michał Kowalski, radca prawny, wyjaśnia, jak zareagować na takie żądanie.
© Wydawnictwo Wiedza i Praktyka