Osoby, które zmagają się z niewydolnością serca dzięki aplikacji „DlaSerca” mogą monitorować swoje samopoczucie. Dzięki dołączeniu do społeczności osób z problemami kardiologicznymi mogą dzielić się i wymieniać doświadczeniami. Prowadząc dzienniczek kontrolują m.in. ciśnienie tętnicze, puls, masę ciała oraz ogólne samopoczucia. Aplikacja powstała we współpracy kardiologów i pacjentów, jest przydatnym narzędziem profilaktyki i dalszego leczenia.
Przeczytaj także:
Aplikacja MASK-air to rozwiązanie dla osób cierpiących na alergię, którym uciążliwe dolegliwości utrudniają lub uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie. Jest to też wsparcie dla pacjentów z astmą i lekarzy, dla których zebrane dane stanowią podstawę do monitoringu efektywności zastosowanej terapii.
Uzyskanie zdalnej diagnozy oraz wsparcie leczenia ran i blizn to najważniejsze zalety aplikacji iWoundf stworzonej dla pacjentów, ale także z myślą o lekarzach. Rozwiązanie to umożliwia weryfikację on-line stanu ran i blizn, pozwala przekazać zalecenia, natomiast dokumentacja medyczna tworzy się w oparciu o komunikację z pacjentami. Aplikacja może być wykorzystywana zarówno w ramach opieki prywatnej, jak i dla pacjentów NFZ.
Do 29 sierpnia br. małe i średnie firmy z obszaru ochrony zdrowia mogą składać aplikacje w konkursie dla startupów EIT Health Catapult. Dotychczas ponad 300 startupów z całej Europy otrzymało wsparcie z programu. Stawką dla najlepszych jest pozyskanie 30 tys. euro dotacji oraz dodatkowo – nagród rzeczowych od sponsorów, uznanych firm w branży ochrony zdrowia. Można też liczyć na dodatkowe granty finansujące koszty podróży, zakwaterowania oraz mentoring od uznanych przedstawicieli branży MedTech w Europie.
Pierwsza aplikacja certyfikowana przez Ministerstwo Zdrowia to narzędzie gwarantujące szybki wywiad przedmedyczny. Zapewnia też informację zwrotną w postaci zaleceń dotyczących dalszego postępowania. Korzystanie z niej jest proste, a ocena objawów trwa około 3 minut. Pacjenci skorzystali z niej już 14 mln razy!
Diagnostyka depresji jest wyzwaniem, tak dla lekarzy rodzinnych, jak i specjalistów psychiatrów. Dzięki dedykowanej aplikacji szybko i skutecznie można wstępnie zdiagnozować stan pacjenta pod kątem depresji. Ale rozwiązanie informatyczne pozwala również na dobór odpowiednich leków, w zależności od stanu zdrowia i występowania innych chorób, np. cukrzycy czy nadciśnienia. Dlatego może być istotnym wsparciem pracy lekarza rodzinnego. Bo pacjenci z niezdiagnozowaną depresją często, przed wizytą u psychiatry, udają się do lekarza w przychodni POZ.
Możliwość kontaktu pacjentów z lekarzem, wszystkie wiadomości od pacjentów w jednym miejscu i bezpieczeństwo danych medycznych – to tylko kilka z wielu zalet aplikacji Doctor One. Aplikacja umożliwia wystawienie e-recepty, e-zwolnienia, ale również m.in. automatyczne raportowanie udzielonych porad do systemu P1. Dla lekarzy jest bezpłatna.
Obejrzyj:
Ministerstwo Zdrowia 25 lipca 2023 r. uruchomiło nabór wniosków w ramach projektu „E-KONSYLIUM”. Obecny nabór dotyczy aplikowania na Ośrodki Wiodące dla szpitali III stopnia, szpitali ogólnopolskich oraz Regionalnych Ośrodków Koordynujących w ramach sieci kardiologicznej. Zainteresowane placówki mogą składać wnioski do 3 sierpnia br.
Więcej o projekcie e-Konsylium pisaliśmy tutaj:
Z zestawienia dowiesz się, jak aplikacje mobilne mogą przekładać się na pracę lekarza oraz koordynację opieki nad pacjentem. Przedstawiamy praktyczne zastosowania aplikacji mobilnych.
Ministerstwo zdrowia rozpoczęło proces certyfikowania aplikacji zdrowotnych. Ma on polegać na tym, że wybrane aplikacje na smartfona otrzymają tytuł „Aplikacja Certyfikowana MZ” i zostaną włączone do „Portfela Aplikacji Zdrowotnych” (PAZ). Dzięki temu pacjenci będą wiedzieli, które aplikacje oferowane na rynku naprawdę działają prozdrowotnie, a do tego są bezpieczne, jeśli chodzi o ochronę danych. MZ chce stworzyć bank informacji o polecanych apkach wspierających zdrowie. Obecnie wystartował proces naboru aplikacji.
Na rynku powstaje obecnie mnóstwo aplikacji wspomagających samokontrolę zdrowia. Trudno jest jednak samodzielnie wybrać te przydatne. Dlatego Ministerstwo Zdrowia planuje wybierać i nadawać certyfikaty jakości tym aplikacjom, które będą spełniać określone kryteria medyczne. Tak wybrana grupa certyfikowanych programów ma tworzyć „Portfel Aplikacji Zdrowotnych” (PAZ). Ile będzie trwać certyfikacja i jakie apki mogą się na niej znaleźć?
Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego opracowali aplikację na smartfony, która może umożliwić ludziom badanie przesiewowe w kierunku choroby Alzheimera, ADHD i innych chorób i zaburzeń neurologicznych – poprzez rejestrowanie zbliżeń oka.
mojeIKP to bezpłatna mobilna aplikacja, która daje dostęp do wybranych funkcjonalności Internetowego Konta Pacjenta. Można ją pobrać na systemy Android z Google Play lub iOS z App Store. Od niedawna aplikacja dostępna jest również w języku ukraińskim. Jeśli w telefonie użytkownik ma ustawiony język ukraiński, aplikacja automatycznie uruchomi się w tym języku.
© Wydawnictwo Wiedza i Praktyka