W dwóch placówkach: Poznaniu i Krakowie dokonano pierwszych w Polsce wszczepień bezelektrodowego dwujamowego stymulatora serca. Ten typ stymulatora to dwie kapsułki mniejsze niż bateria AAA, które komunikują się ze sobą impulsami zbliżonymi do alfabetu Morse’a. Zabieg jest mniej inwazyjny dla pacjenta, a terapia bradykardii skuteczniejsza.
Przeczytaj także:
Międzynarodowy zespół badawczy kierowany przez Thomasa F. Lüschera, profesora w Centrum Kardiologii Molekularnej na Uniwersytecie w Zurychu (UZH), dokładniej zbadał rolę płci biologicznej w atakach serca. Gdy pominie się różnice wieku przy przyjęciu i istniejące czynniki ryzyka, takie jak nadciśnienie i cukrzyca, kobiety chore na zawał serca mają wyższą śmiertelność niż mężczyźni.
Naukowcy z amerykańskiego szpitala Cedars-Sinai w Los Angeles opracowali algorytm sztucznej inteligencji do prognozowania zawału serca. Algorytm wspiera pomiar tempa narastania blaszki miażdżycowej w naczyniach wieńcowych. Narastanie tej blaszki może powodować zwężanie się tętnic, utrudniając dopływ krwi do serca, co zwiększa ryzyko wystąpienia zawału.
© Wydawnictwo Wiedza i Praktyka