Szpital im. Biegańskiego w Łodzi zakupił dwa nowe urządzenia. Pacjenci będą leczeni przy wykorzystaniu m.in. ultranowoczesnego angiokardiografu oraz urządzenia HemoSphera. To drugie wykorzystuje sztuczną inteligencję do przewidzenia zapaści pacjenta nawet 15 minut przed jej wystąpieniem. To nieocenione urządzenia, które na które wydano 6,5 mln zł. Pieniądze przekazał Urząd Marszałkowski w Łodzi.
Przeczytaj także:
Obejrzyj także:
Rada Unii Europejskiej 21 maja 2024 r. przyjęła przepisy określające zasady używania sztucznej inteligencji (AI). Są to pierwsze tego typu rozwiązania na świecie. Wprowadzono cztery podstawowe kategorie AI z punktu widzenia ryzyka jakie niosą: wysokie, ograniczone, minimalne oraz nieakceptowalne. Ostatnia kategoria dotyczy zastosowania AI do inwigilacji ludności (np. rozwiązania takie stosowane są w Chinach), a w UE będą zakazane.
Przeczytaj także:
Obejrzyj także:
Google przedstawił nowy model sztucznej inteligencji. Ma być ona modelem multimodalnym, czyli łączącym różne rodzaje informacji: tekst, obrazy, dźwięki, filmy i kod. Z wynikiem 90,00% Gemini jest pierwszym modelem, który przewyższa w działaniu ekspertów w zakresie MMLU (masowe wielozadaniowe rozumienie języka). MMLU wykorzystuje połączenie 57 dziedzin nauki. Gemini dostępny jest w języku angielskim od 7 grudnia 2023 r. Obecnie Bard używa modelu Gemini Pro.
Przeczytaj także:
Obejrzyj także:
Z przedstawionej listy 6680 związków AI, w ciągu półtorej godziny przedstawiła krótką listę substancji, które potencjalne mogłyby zwalczać suberbakterię Acinetobacter baumannii. Zaprzęgnięcie do pracy sztucznej inteligencji pozwoliło znacząco skrócić żmudny proces testowania antybiotykoodporności. Bakteria Acinetobacter baumannii jest jedną z trzech które WHO oceniła jako „krytyczne” zagrożenie. Pierwszy antybiotyk opracowany przy udziale AI może powstać do roku 2030.
Przeczytaj także:
Czy UE powinna uregulować zasady stosowania AI w ochronie zdrowia?
Ministerstwo zdrowia w odpowiedzi na interpelację poselską wyjaśniło w jaki sposób do tej pory wykorzystywało sztuczną inteligencję i jak zamierza korzystać z niej w przyszłości. Dotąd użytkowano SI w 2 projektach: programie pilotażowym e-Stetoskop oraz do analityki danych przez CeZ. Wkrótce SI będzie badała czy przepisana na e-recepcie dawka substancji jest odpowiednia dla danego pacjenta. Sprawdź czym będzie się zajmowała SI w resorcie zdrowia.
Jak w ochronie zdrowia planowane jest szersze wykorzystania SI?
Jak obecnie wykorzystywana jest sztuczna inteligencja w krajowej medycynie?
Przeczytaj także:
Kwota 150 zł brutto za raport w programie smartDOKTOR (ponowny nabór już w kwietniu 2023