Cyfrowa transformacja opieki zdrowotnej to jeden z kluczowych priorytetów i jednocześnie - wyzwań w Europie. Dlatego Europejski Instytut Technologii w zakresie Zdrowia (EIT Health) uznał ten obszar za wiodący w ogłaszanych obecnie zaproszeniach do składania wniosków o dofinansowanie. Nabór trwa do 5 listopada br.
Przeczytaj także:
Aplikacja MASK-air to rozwiązanie dla osób cierpiących na alergię, którym uciążliwe dolegliwości utrudniają lub uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie. Jest to też wsparcie dla pacjentów z astmą i lekarzy, dla których zebrane dane stanowią podstawę do monitoringu efektywności zastosowanej terapii.
DIANA NATO to konkurs dla startupów medycznych. Program ten poszukuje rozwiązań monitorujących stan zdrowia, które można zastosować np. u żołnierzy czy astronautów. Metody sprawdzone na polu walki, czy w przestrzeni kosmicznej, znajdą później zastosowanie również w cywilu. Aplikujące startupy mogą otrzymać 100 tys. euro już w pierwszej fazie konkursu. Termin nadsyłania zgłoszeń w konkursie akceleratora DIANA (ang. Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic) upływa 9 sierpnia 2024 r.
Na rynku międzynarodowym pojawia się coraz więcej projektów start-upowych opartych na medycznych rozwiązaniach cyfrowych. Zdarzeniem, który doprowadziło do obecnego boomu, był wybuch pandemii COVID-19. Spowodowała ona, że rozwiązania telemedyczne musiały być natychmiast wdrażane, natomiast występowały braki technologiczne w tym zakresie. Obecnie kolejnym zjawiskiem napędzającym e-rozwiązania medyczne jest uruchomienie sztucznej inteligencji. Powstają nowe startupy bazujące na algorytmach AI.
Z webinaru dowiesz się:
Obejrzyj wywiad z Nikolettą Buczek, Menedżerem Innowacji w Instytucie Matki i Dziecka
Rozmawia dr. Anna Gawrońska, ekspert ds. zarządzania w ochronie zdrowia
Do 1 lipca br. przyjmowane są zgłoszenia do konkursu skierowanego dla startupów medycznych, które tworzą innowacyjne rozwiązania w opiece zdrowotnej nad matką i dzieckiem. Przedsięwzięcie promuje współpracę między startupami a placówkami medycznymi – poprzez wspieranie wykorzystywania nowoczesnych technologii w zakresie diagnostyki, profilaktyki i leczenia w obszarze pediatrii i zdrowia kobiet.
HearMe i Mindgram – to dwie polskie aplikacje, które zyskały uznanie ekspertów oceniających rozwiązania międzynarodowego konkursu Google for Startups Growth Academy: AI for Health. Twórcy tych dwóch rozwiązań znaleźli się w gronie 24 startupów z Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki, które otrzymają niezbędne wsparcie, by jeszcze bardziej efektywnie wpłynąć na usprawnienie opieki zdrowotnej - dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji (AI).
Według danych Ministerstwa Zdrowia ponad 18 mln użytkowników korzysta z Internetowego Konta Pacjenta. Ponadto ok. 6 mln osób ma zainstalowaną na smartfonie aplikację mojeIKP. Wystawiono też już ponad 2 mld recept. Zapraszamy na webinar wyjaśniający czym jest telemedycyna i jakie są jej rodzaje. Wskażemy też jakie korzyści wynikają ze stosowania rozwiązań telemedycznych w sektorze zdrowia.
Webinar prowadzi:
dr Anna Gawrońska, ekspert ds. zarządzania w ochronie zdrowia
Do 29 sierpnia br. małe i średnie firmy z obszaru ochrony zdrowia mogą składać aplikacje w konkursie dla startupów EIT Health Catapult. Dotychczas ponad 300 startupów z całej Europy otrzymało wsparcie z programu. Stawką dla najlepszych jest pozyskanie 30 tys. euro dotacji oraz dodatkowo – nagród rzeczowych od sponsorów, uznanych firm w branży ochrony zdrowia. Można też liczyć na dodatkowe granty finansujące koszty podróży, zakwaterowania oraz mentoring od uznanych przedstawicieli branży MedTech w Europie.
Aplikacja mojeIKP została wyróżniona tytułem „champion WSIS” w kategorii „ICT applications: benefits in all aspects of life – E-health”. Tym samym znalazła się wśród pięciu najlepszych projektów w tej kategorii. A konkurencja była duża. Łącznie do konkursu zgłoszonych zostało 1049 projektów!
Sztuczna inteligencja znajduje coraz powszechniejsze zastosowanie w medycynie. Powstają jednak pytania – czy płatnik jest gotowy na sfinansowanie takich świadczeń oraz jak należałoby wycenić koszt diagnozy dokonanej przez AI? Oczywiście na te pytania nie można jeszcze odpowiedzieć wprost. Natomiast faktem jest to, że szybko wykryty udar, powoduje niższe koszty leczenia i rehabilitacji zarówno dla pacjenta, jak i całego system ochrony zdrowia. Oznacza to, że niezależnie od kosztów wstępnych – wszystkim nam się to opłaci.
Polecamy także:
Wiele działań profilaktycznych i prozdrowotnych pacjenci powinni wykonywać samodzielnie. Ponadto nie każda drobna choroba czy przeziębienie wymaga wizyty u lekarza. W konsekwencji widzimy, że wiele działań pacjenci powinni wykonywać w ramach samoleczenia. Statystycznie dzięki większej samoopiece ze strony pacjentów w skali kraju można zyskać ok. 41 mln wolnych wizyt u lekarzy rocznie. Miejsca te powinny pozostać wolne dla bardziej chorych pacjentów. W dyskusji na temat poprawy jakości i skuteczności leczenia wciąż pomijana jest kwestia „samoleczenia” pacjentów. Dlatego też wyjaśniamy, na czym w praktyce polega samoleczenie oraz jak technologie e-zdrowia mogą zapewnić wsparcie.
W dyskusjach często podnoszone są postulaty wzmocnienia profilaktyki, poprawy jakości i skuteczności opieki. Na marginesie pozostają natomiast procesy samoopieki (ang. self-care) i samoleczenia (ang. self-medication lub self-treatment), które odgrywają krytyczną rolę w zabezpieczeniu drobnych dolegliwości. W Europie przypadki takich drobnych zachorowań liczone są na poziomie 6,6 mld rocznie. Przyjęcie ich przez system opieki profesjonalnej skutkowałoby paraliżem systemu ochrony zdrowia. Ponadto znacznie opóźniłyby dostęp do leczenia pacjentów ciężej chorych.
Rynek e-zdrowia oferuje placówkom medycznym wiele rozwiązań ułatwiających kontakt na linii pacjent-lekarz. Dostępne narzędzia cyfrowe pozwalają na umówienie terminu wizyty u lekarza przez bota (wirtualną rejestratorkę). Elektroniczny stetoskop zdalnie monitoruje pacjentów z chorobami układu oddechowego. Cyfrowy zapis badania stanowi jednocześnie dziennik objawów, umożliwiający monitorowanie przebiegu choroby. Natomiast platformy telemedyczne, takie jak Med24 oferują niezwłoczny kontakt pacjenta z lekarzem-specjalistą. Przedstawiamy wybrane, polskie aplikacje medyczne wspierające pracę lekarza oraz zapewniające komfort dla pacjenta.
Obejrzyj:
Ministra Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że NFZ rozdysponuje w 2024 r. dodatkowe środki na zabezpieczenie przed atakami hackerskimi. Mowa tu o kwocie 408 mln zł dla placówek medycznych. Informację taką przekazała na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia poświęconej rozpatrywaniu ustawy okołobudżetowej. Pieniądze na e-zdrowie w kwocie ok. 4,5 mld zł zapisane są też w KPO.
© Wydawnictwo Wiedza i Praktyka