W Kielcach powstaje Parrot AI – jest to „ inteligentny asystent lekarza ”. Parrot IT będzie rejestrował i analizował rozmowę lekarza z pacjentem i dokonywał jej transkrypcji do dokumentacji medycznej. Na podstawie tych danych będzie: identyfikował objawy , wspomagał diagnozę, a także przedstawiał propozycje recept, badań i skierowań. System będzie wspomagał lekarzy już od momentu rejestracji pacjenta (poprzez voiceboty i chatboty ), aż do zakończenia wizyty i uzupełnienia dokumentacji. Parrot AI będzie w stanie obsłużyć równocześnie do 20 pacjentów. Odciąży tym samym lekarza od żmudnych czynności administracyjnych: wypełniania dokumentacji, przepisywania recept i skierowań. Prace nad Parrot AI potrwają trzy lata i pochłoną 11 mln zł.
Przeczytaj także:
AI przyspieszyła dobranie antybiotyku na superbakterię
Czy UE powinna uregulować zasady stosowania AI w ochronie zdrowia?
Obejrzyj także:
Szpitale dostają rykoszetem w czasie trwającej cyberwojny w Ukrainie
Rząd proponuje likwidację recepty rocznej, lekarz będzie mógł natomiast przepisać leki na maksymalnie 180 dni (pół roku), ale rozpisane na 6 receptach (po 30 dni). Na jednym dokumencie będą mogły zostać zaordynowane leki maksymalnie na 60 dni. Nowością będzie możliwość wypisywania recept „na przyszłość” czyli np. ważnych od 1 września do 30 września 2023 r. Ma to zapewnić ciągłość leczenia oraz ograniczyć wykupywanie leków na zapas. Uwaga: kolejną receptę będzie można zamówić przez IKP! Uwaga: Ministerstwo Zdrowia wycofało się z pomysłu likwidacji recepty rocznej!
Przeczytaj także:
e-Recepta wskaże poziom refundacji leku
Czy lekarz POZ może zamówić lek z importu na platformie CEZ?
Czy asystent medyczny może wystawić receptę podczas urlopu lekarza?
W aplikacji mojeIKP pojawiły się dwie nowe funkcje, a wkrótce uruchomiona ma być trzecia, którą wybrali sami internauci. Obecnie pacjenci mogą sprawdzić dane (np. numer telefonu) do swojej przychodni (lekarza POZ, pielęgniarki), a także zamówić receptę na leki przyjmowane stale. Oczekiwaną funkcją będzie karta EKUZ w telefonie.
Przeczytaj także
Asystent medyczny pełni rolę osoby wspierającej „biały personel” w placówce medycznej. Choć od kilku lat obowiązują już regulacje dotyczące upoważnienia asystentów medycznych do wystawiania recept i skierowań w imieniu osoby udzielającej świadczeń medycznych, to wciąż wielu lekarzy zastanawia się czy to możliwe.
Jaki jest podział odpowiedzialności lekarza i asystenta w zakresie wystawiania recept?
Przeczytaj także:
Czy lekarz POZ może zamówić lek z importu na platformie CEZ?