Na 11 uczelniach w kraju prowadzone są studia medyczne, bez wymaganej pozytywnej opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Umożliwiła to ostatnia nowelizacja przepisów, na mocy której pozwolenie na kształcenie uzyskała Akademia ojca Tadeusza Rydzyka w Toruniu. Pozytywna opinia PKA sprawia, że Polskie dyplomy są uznawane w całej Unii Europejskiej. W konsekwencji grupa 650 studentów, kształci się, ale bez pewności czy zostaną lekarzami, czy raczej „neolekarzami”. Nakłada się na to problem braku pracowników ochrony zdrowia, choć w praktyce bardziej chodzi tu o: niekorzystną strukturę wiekową, zapotrzebowanie w lokalizacjach peryferyjnych oraz potrzebne specjalizacje. Jak rozwiązać bałagan po reformie kształcenia lekarzy i zagospodarować grupę studentów, których potrzeba w systemie ochrony zdrowia?
Przeczytaj także:
Możliwość kontaktu pacjentów z lekarzem, wszystkie wiadomości od pacjentów w jednym miejscu i bezpieczeństwo danych medycznych – to tylko kilka z wielu zalet aplikacji Doctor One. Aplikacja umożliwia wystawienie e-recepty, e-zwolnienia, ale również m.in. automatyczne raportowanie udzielonych porad do systemu P1. Dla lekarzy jest bezpłatna.
Obejrzyj:
Raport przygotowany przez grupę lekarzy skupionych na Facebooku „Lekarze - oferty pracy”, wskazuje na trendy w ofertach pracy kierowanych do lekarzy. Z podsumowania za ubiegły rok wynika, że najszybciej – również pod kątem rynkowym rozwija się segment AOS i tam też oferowane są najwyższe stawki. Raport przedstawia średnie oferowane godzinowe stawki wynagrodzeń zarówno pod kątem regionu, jak i specjalizacji. Sprawdź, które specjalizacje są najwyżej wyceniane i ile wynosiła średnia oferowana stawka godzinowa w 2022 r.?
Minister Zdrowia zapowiedział uruchomienie centralnej rejestracji wizyt lekarskich do specjalistów jeszcze w 2023 r. Wydaje się to jednak mało prawdopodobne, ponieważ nie powstał jeszcze nawet projekt ustawy. Przepisy to jedno, ale ich wdrożenie i uruchomienie będzie skomplikowane – o wiele bardziej niż rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19. Szczepienia dotyczyły jednej usługi, a e-rejestracja obejmie wiele rodzajów świadczeń w rozproszonej liczbie podmiotów. Jednak pacjenci oczekują na jej jak najszybsze uruchomienie, ponieważ obecnie najbardziej skuteczne jest „obdzwanianie” przychodni i poradni.
Jako pierwsi dostęp do e-rejestracji, na zasadzie pilotażu, zyskali w połowie roku mieszkańcy województw łódzkiego i mazowieckiego. Na początek do kardiologa i na wybrane badania diagnostyczne. Resort zdrowia planuje jednak rozszerzyć ten zakres, a docelowo objąć centralną e-rejestracją zarówno ambulatoryjną opiekę specjalistyczną (AOS), jak i świadczenia szpitalne.
CeZ planuje wdrożyć System Wspomagania Decyzji Lekarza. To rozwiązanie ma być oparte na sztucznej inteligencji. Cel systemu to agregacja danych pochodzących z różnych urządzeń wykonujących pomiary medyczne lub pomiary związane z trybem życia. Dane te trafią (przez API) na Internetowe Konto Pacjenta (IKP). Jest to jedna z nowości w cyfrowej rewolucji w ochronie zdrowia.
© Wydawnictwo Wiedza i Praktyka