Medycyna ratunkowa to obszar, w którym sztuczna inteligencja (AI) zaczyna odgrywać coraz większą rolę. Przykładem jest aplikacja, która optymalizuje proces udzielania szybkiej pomocy medycznej w stanach zagrożenia życia z wykorzystaniem automatycznej klasyfikacji zdarzeń medycznych, w oparciu o AI. Dzięki temu rozwiązaniu czas reakcji medycznej na sytuację zdrowotną pacjenta, stwarzającą zagrożenie dla życia, został skrócony do 8 sekund. Można też sobie wyobrazić, że w przyszłości wszyscy będziemy nosić np. smartwatche, monitorujące nasz stan zdrowia i w razie potrzeby wzywające natychmiastową pomoc.
Przeczytaj także:
DIANA NATO to konkurs dla startupów medycznych. Program ten poszukuje rozwiązań monitorujących stan zdrowia, które można zastosować np. u żołnierzy czy astronautów. Metody sprawdzone na polu walki, czy w przestrzeni kosmicznej, znajdą później zastosowanie również w cywilu. Aplikujące startupy mogą otrzymać 100 tys. euro już w pierwszej fazie konkursu. Termin nadsyłania zgłoszeń w konkursie akceleratora DIANA (ang. Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic) upływa 9 sierpnia 2024 r.
Program treningowy NFZ „ 8 tygodni do zdrowia” jest już dostępny w aplikacji mobilnej mojeIKP. Według informacji Centrum e-Zdrowia ćwiczenia są dostosowane do indywidualnych możliwości i stanu zdrowia użytkowników.
© Wydawnictwo Wiedza i Praktyka