Wystawiane dla pacjentów recepty i skierowania nie mają oznaczonej daty ważności. Czy na skierowaniach i receptach powinna być taka data, żeby pacjent wiedział do kiedy może zrealizować receptę lub skorzystać ze skierowania? Otóż, odpowiedź nie jest tak jednoznaczna, ponieważ oznaczenie takiej daty mogłoby niekiedy wprowadzać pacjentów w błąd. Ponadto datę ważności recepty pacjent może sprawdzić w każdej aptece, a skierowanie ważne jest dopóki trwa przyczyna jego wystawienia. Sprawdź terminy ważności recept wynikające z przepisów oraz uwarunkowania ich obowiązywania - wynikające z dawkowania leków.
Od piątku 17 marca br. wchodzą w życie przepisy umożliwiające wystawianie elektronicznych skierowań na rehabilitację i leczenie uzdrowiskowe. E-skierowanie stanie się obowiązkową formą kierowania pacjentów na tego typu zabiegi. Jednak przewidziano też dwa wyjątki, które pozwalają na stosowanie formy papierowej (brak systemu informatycznego oraz skierowanie za granicę). Na dostosowanie się do zmian i wprowadzenie e-skierowań placówki mają ostateczny czas do 30 czerwca 2023 r.
Skierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową od 1 stycznia 2023 r. będą wystawiane w postaci elektronicznej – taką zmianę zakłada nowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie skierowań wystawianych w postaci elektronicznej w Systemie Informacji Medycznej.
Począwszy od 10 stycznia 2022 r., skierowanie na rehabilitację leczniczą w ramach NFZ funkcjonuje w postaci elektronicznej. Jest to zatem kolejne świadczenie, na które skierowanie jest wystawiane elektronicznie. Co jeszcze warto wiedzieć o tej zmianie?
© Wydawnictwo Wiedza i Praktyka