W ochronie zdrowia zwykle mówi się o wymianie dokumentów w postaci elektronicznej ale raczej w kontekście danych medycznych pacjentów. Rzadziej natomiast wspomina się o możliwości wykorzystania jej w celach transakcyjnych. Elektryczna wymiana danych ( Electronic Data Interchange – EDI) to wprowadzanie zautomatyzowanej komunikacji między systemami teleinformatycznymi dwóch (lub więcej) organizacji (np. szpital – hurtownia farmaceutyczna), w celu odciążenia pracowników oraz zmniejszenia liczby powstających błędów. Sprawdź jakie są korzyści z wdrożenia EDI?
Idea EDI polega na minimalizowaniu czynności manualnych w wymianie danych między organizacjami i umożliwienie pracownikom skoncentrowanie się na wykonywaniu swoich zadań, zamiast na funkcjach administracyjnych.
W każdej organizacji codziennie pojawia się mnóstwo danych papierowych np. faktur, które trzeba ręcznie wprowadzić do systemu rozliczeniowego. Statystyka wskazuje natomiast, że w przypadku takiego manualnego przepisywania danych, ryzyko pomyłki wynosi aż 1 na 100 znaków. Zautomatyzowanie tych procesów powoduje, iż ryzyko popełnienia błędu w naturalny sposób maleje.
Czynności te nie przynoszą ponadto żadnej wartości dodanej dla całego procesu, a w wręcz przeciwnie mogą przyczynić się do zwiększenia liczby błędów przez pracowników – które trzeba korygować, co też jest dodatkowo pracochłonne.
Obejrzyj także:
Rozwiązaniem tego problemu jest właśnie Elektryczna wymiana danych (Electronic Data Interchange – EDI) czyli zautomatyzowanie przepływu danych między organizacjami np. szpitalem i hurtownią farmaceutyczną.
Na prelekcji przybliżymy aspekty elektronicznej wymiany danych. Wyjaśniamy czym jest EDI oraz ja czym polega możliwość wymiany danych w postaci ustandaryzowanej - między placówką medyczną, a hurtownią farmaceutyczną.
Wykład prowadzi: Anna Gawrońska, dr n. ekon., specjalność logistyka.