Ilość leku dla pacjenta na okres dłuższy niż 120 dni, oblicza już system (P1). W tym celu konieczne jest wystawienie e-recepty według nowego schematu zapisania informacji o dawkowaniu. Przepisy określają też, jak zrealizować receptę w przypadku awarii tego systemu. Uwaga: Ministerstwo Zdrowia wydłużyło okres przejściowy czyli możliwość wystawiania recept na starych zasadach do 8 maja 2024 r. (pierwotny termin to 31 marca br.).
Pisaliśmy o tym:
Tradycyjna medycyna opiera się na podaniu pacjentowi leku zgodnie z jednostką chorobową. Jednak od dawna wiadomo, że nie zawsze leki działają z tą samą skutecznością w stosunku do każdego pacjenta. Wiemy już, że to genetyka człowieka decyduje o odpowiedzi chorego na dany lek. Dlatego też obecnie w badaniach klinicznych ponad 70% leków onkologicznych zaliczanych jest do terapii spersonalizowanych. Zadaniem medycyny spersonalizowanej jest dostosowanie właściwego leku w odpowiedniej dawce dla danego pacjenta, leczącego się na określoną jednostkę chorobową. Obecnie otwarty został nabór na badania nad identyfikacją takich terapii. Wstępny termin składania wniosków mija 5 marca 2024 r.
Przeczytaj także:
Resort zdrowia przygotował wyjaśnienia do ostatniej nowelizacji zasad wydawania leków pacjentom. Generalnie nastąpią 3 zmiany w realizacji recept, które będą wchodziły w życie etapami. Obecnie pacjent może otrzymać leki na 120 dni. W późniejszym etapie, będzie mógł otrzymać kolejną partię leków po 90 dniach ich stosowania. Od marca 2024 r. już system elektroniczny będzie określał ilość leków (na ile dni stosowania), jaką będzie otrzymywał pacjent. Sprawdź terminy wejścia w życie nowych przepisów!
Czy lekarz pracujący w POZ może zamówić dla pacjenta lek na import docelowy na platformie CEZ? ? Czy też mogą to robić wyłącznie specjaliści wąskich dziedzin np. dermatologia, reumatologia? Pacjent miał wcześniej wystawione zapotrzebowanie przez dermatologa, ale teraz jest on niedostępny.
Realizując program lekowy, należy wypełnić Kartę włączenia świadczeniobiorcy do programu lekowego. Sprawdź, jak wypełniać ten dokument.
Nie jest wykluczone, że placówka medyczna otrzyma żądanie udostępnienia dokumentacji medycznej w formie ustnej. Jak zareagować na takie żądanie? Zapoznaj się z przygotowanym nagraniem, w którym znajdziesz odpowiedź na to i inne pytania.
Zespół badawczy z CUNY Graduate Center stworzył model sztucznej inteligencji, który może znacznie poprawić dokładność oraz skrócić czas i koszty procesu opracowywania leku.
Uniemożliwienie przychodniom zamawiania leków bezpośrednio z hurtowni wzbudziło wiele kontrowersji, co ostatecznie doprowadziło do nowelizacji rozporządzenia. Oto szczegóły.
Fałszowanie produktów leczniczych to proceder w skali światowej. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że 1 na 10 produktów leczniczych w krajach o niskich i średnich dochodach jest lekiem sfałszowanym, natomiast w krajach rozwijających się to około 1% wszystkich leków. Jak rozpoznać leki sfałszowane i jak się przed nimi ustrzec?
© Wydawnictwo Wiedza i Praktyka