Małgorzata Olszewska została powołana na dyrektora Centrum e-Zdrowia. Zastąpiła na to stanowisku, niedawno powołanego Tomasza Jeruzalskiego.
DIANA NATO to konkurs dla startupów medycznych. Program ten poszukuje rozwiązań monitorujących stan zdrowia, które można zastosować np. u żołnierzy czy astronautów. Metody sprawdzone na polu walki, czy w przestrzeni kosmicznej, znajdą później zastosowanie również w cywilu. Aplikujące startupy mogą otrzymać 100 tys. euro już w pierwszej fazie konkursu. Termin nadsyłania zgłoszeń w konkursie akceleratora DIANA (ang. Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic) upływa 9 sierpnia 2024 r.
Przeczytaj także:
HearMe i Mindgram – to dwie polskie aplikacje, które zyskały uznanie ekspertów oceniających rozwiązania międzynarodowego konkursu Google for Startups Growth Academy: AI for Health. Twórcy tych dwóch rozwiązań znaleźli się w gronie 24 startupów z Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki, które otrzymają niezbędne wsparcie, by jeszcze bardziej efektywnie wpłynąć na usprawnienie opieki zdrowotnej - dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji (AI).
Według danych Ministerstwa Zdrowia ponad 18 mln użytkowników korzysta z Internetowego Konta Pacjenta. Ponadto ok. 6 mln osób ma zainstalowaną na smartfonie aplikację mojeIKP. Wystawiono też już ponad 2 mld recept. Zapraszamy na webinar wyjaśniający czym jest telemedycyna i jakie są jej rodzaje. Wskażemy też jakie korzyści wynikają ze stosowania rozwiązań telemedycznych w sektorze zdrowia.
Z webinaru dowiesz się:
Webinar prowadzi:
dr Anna Gawrońska, ekspert ds. zarządzania w ochronie zdrowia
Aplikacja mojeIKP została wyróżniona tytułem „champion WSIS” w kategorii „ICT applications: benefits in all aspects of life – E-health”. Tym samym znalazła się wśród pięciu najlepszych projektów w tej kategorii. A konkurencja była duża. Łącznie do konkursu zgłoszonych zostało 1049 projektów!
Wiele działań profilaktycznych i prozdrowotnych pacjenci powinni wykonywać samodzielnie. Ponadto nie każda drobna choroba czy przeziębienie wymaga wizyty u lekarza. W konsekwencji widzimy, że wiele działań pacjenci powinni wykonywać w ramach samoleczenia. Statystycznie dzięki większej samoopiece ze strony pacjentów w skali kraju można zyskać ok. 41 mln wolnych wizyt u lekarzy rocznie. Miejsca te powinny pozostać wolne dla bardziej chorych pacjentów. W dyskusji na temat poprawy jakości i skuteczności leczenia wciąż pomijana jest kwestia „samoleczenia” pacjentów. Dlatego też wyjaśniamy, na czym w praktyce polega samoleczenie oraz jak technologie e-zdrowia mogą zapewnić wsparcie.
W dyskusjach często podnoszone są postulaty wzmocnienia profilaktyki, poprawy jakości i skuteczności opieki. Na marginesie pozostają natomiast procesy samoopieki (ang. self-care) i samoleczenia (ang. self-medication lub self-treatment), które odgrywają krytyczną rolę w zabezpieczeniu drobnych dolegliwości. W Europie przypadki takich drobnych zachorowań liczone są na poziomie 6,6 mld rocznie. Przyjęcie ich przez system opieki profesjonalnej skutkowałoby paraliżem systemu ochrony zdrowia. Ponadto znacznie opóźniłyby dostęp do leczenia pacjentów ciężej chorych.
Polecamy także:
Ministra Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że NFZ rozdysponuje w 2024 r. dodatkowe środki na zabezpieczenie przed atakami hackerskimi. Mowa tu o kwocie 408 mln zł dla placówek medycznych. Informację taką przekazała na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia poświęconej rozpatrywaniu ustawy okołobudżetowej. Pieniądze na e-zdrowie w kwocie ok. 4,5 mld zł zapisane są też w KPO.
Centrum e-Zdrowia przedstawiło plan działań na rok 2024. W przyszłym roku w dalszym ciągu rozwijane będą elementy systemu P1, poszerzany ma być także zakres rozwiązań telemedycznych. Nowością dla lekarzy POZ ma informacja „Pacjent 360”, będąca przejrzystym zestawieniem danych o pacjencie. Uruchomiony ma być też Narodowy Portal Onkologiczny. Przedstawiamy plany CeZ na 2024 r.
Centrum e-Zdrowia postanowiło przyznawać tytuł „Przyjaciela e-Zdrowia”. Pierwszym laureatem został Tomasz Zieliński, wiceprezes Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia „Porozumienie Zielonogórskie”. Ogłoszenie zaszczytnego tytułu nastąpiło podczas konferencji „Perspektywy e-zdrowia” organizowanej przez CeZ.
Centrum e-Zdrowia czeka na opinie do strategii rozwoju na lata 2023–2027. Strategia ta ma utrzymać pozytywny trend w rozwoju e-zdrowia i w pełni wykorzystać potencjał CeZ.
Pierwsze działania w zakresie wykorzystania telemedycyny i cyfrowych technologii mobilnych podjęto już ponad 17 lat temu. Jednak stan wdrożenia rozwiązań informatycznych w dziedzinie opieki zdrowotnej w Europie pozostaje wiele lat za innymi sektorami gospodarki. Dlaczego tak się dzieje? Co jest tego przyczyną? Poznaj szanse i zagrożenia związane z informatyzacją.
© Wydawnictwo Wiedza i Praktyka