Wystawianie e-recepty wyłącznie na podstawie ankiety on-line, ale bez przeprowadzenia badania - narusza zbiorowe prawa pacjentów – tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Wyrok ten wymierzony jest w tzw. receptomaty, które przepisują leki opioidowe, psychotropowe oraz marihuanę, bez zbadania chorych. Takie stanowisko pierwotnie przyjął Rzecznik Praw Pacjenta, a obecnie zostało ono potwierdzone w wyroku WSA.
Przeczytaj także:
Jeszcze w tym roku powstać ma automatyczny system określający poziom refundacji leku na recepcie. Odciąży on lekarzy w sprawdzaniu aktualnych wykazów refundacji danego leku dla pacjentów. Powstaje pytanie, co będzie, gdy system wskaże nieprawidłowy poziom dofinansowania do ceny leku?
Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że rozpoczyna prace nad modyfikacją e-recepty. Ma ona automatycznie wskazywać wysokość refundacji dla danego leku. Obecnie to lekarze określają procent refundacji, ale powoduje to błędy. Zapowiedź zmiany e-recepty jest odpowiedzią na apel Naczelnej Rady Lekarskiej .
W 2023 roku Ministerstwo Zdrowia planuje ważne zmiany w zasadach realizacji recept w aptekach. Wiceminister zdrowia potwierdził, że zaplanowane są na drugą połowę przyszłego roku. Znacznie ułatwią życie chorym.
© Wydawnictwo Wiedza i Praktyka