Pierwsza aplikacja certyfikowana przez Ministerstwo Zdrowia to narzędzie gwarantujące szybki wywiad przedmedyczny. Zapewnia też informację zwrotną w postaci zaleceń dotyczących dalszego postępowania. Korzystanie z niej jest proste, a ocena objawów trwa około 3 minut. Pacjenci skorzystali z niej już 14 mln razy!
Przeczytaj także:
Diagnostyka depresji jest wyzwaniem, tak dla lekarzy rodzinnych, jak i specjalistów psychiatrów. Dzięki dedykowanej aplikacji szybko i skutecznie można wstępnie zdiagnozować stan pacjenta pod kątem depresji. Ale rozwiązanie informatyczne pozwala również na dobór odpowiednich leków, w zależności od stanu zdrowia i występowania innych chorób, np. cukrzycy czy nadciśnienia. Dlatego może być istotnym wsparciem pracy lekarza rodzinnego. Bo pacjenci z niezdiagnozowaną depresją często, przed wizytą u psychiatry, udają się do lekarza w przychodni POZ.
Na rynku powstaje obecnie mnóstwo aplikacji wspomagających samokontrolę zdrowia. Trudno jest jednak samodzielnie wybrać te przydatne. Dlatego Ministerstwo Zdrowia planuje wybierać i nadawać certyfikaty jakości tym aplikacjom, które będą spełniać określone kryteria medyczne. Tak wybrana grupa certyfikowanych programów ma tworzyć „Portfel Aplikacji Zdrowotnych” (PAZ). Ile będzie trwać certyfikacja i jakie apki mogą się na niej znaleźć?
Informacja stała się dobrem powszechnym. Korzystając z komputera i Internetu, w ułamku sekundy możemy odszukać dowolną informację. Technologie mobilne, takie jak smartfony, jeszcze bardziej ułatwiły ten proces. Sprawdź, jak go wspierają w ochronie zdrowia.
© Wydawnictwo Wiedza i Praktyka