Dofinansowanie cyberbezpieczeństwa do 7 listopada br.
Prezes NFZ po raz kolejny przedłużył termin na składanie wniosków o dotacje w zakresie cyberbezpieczeństwa. Podmioty medyczne mogą ubiegać się nawet o 900 tys. zł. Pieniądze te przeznaczone są na zakup m.in.: systemu kopii zapasowych, systemów Firewall, bezpiecznej poczty elektronicznej, itd. Nowy termin składania wniosków to 7 listopada 2023 r.
- Data: 26.10.2023
Podstawowe 3 zadania podmiotu leczniczego na wypadek wojny
Trwają prace nad projektem rozporządzenia określającego zadania podmiotów leczniczych na potrzeby konfliktu zbrojnego. Określono w nim trzy podstawowe zadania, które powinny realizować podmioty w czasie pokoju, ale pod kątem przygotowania na czas wojny. Są to: określenie zasobów personelowych (uwzględniając możliwy odpływ pracowników z powodu mobilizacji oraz równoległego zatrudnienia w innych placówkach), sporządzanie planów na potrzeby obronne (wg określonego wzoru) oraz systematyczna realizacja szkoleń pracowników. Z uwagi na poufny charakter zadań przepisy określają tylko ogólne ramy, a ich uszczegółowienie znajdzie się już w przepisach niejawnych. Uwaga: rozporządzenie określa także jak w czasie wojny mają funkcjonować pozostałe placówki (nie uwzględnione w planie obrony)!
- Data: 25.10.2023
Lekarze nie powinni reklamować kosmetyków i suplementów
W związku z bardzo częstych wykorzystywaniem wizerunku lekarza w reklamach kosmetyków oraz suplementów diety Naczelna Rada Lekarska, przyjęła stanowisko w tej sprawie. Otóż, lekarze, a także aktorzy odgrywający rolę lekarzy w reklamach nie powinni reklamować kosmetyków, środków specjalnego przeznaczenia żywieniowego czy suplementów diety. Powoduje to zwiększenie spożycia suplementów, podważa zaufanie społeczne zawodu lekarza, a także jest niezgodne z prawem!
- Data: 24.10.2023
Jakie są korzyści z rachunku kosztów?
Podmioty finansowane z NFZ zostały zobligowane do stosowania „rachunku kosztów” już od stycznia 2021 r. Prowadzenie rachunku kosztów oznacza, że muszą w odpowiedni sposób ewidencjonować i alokować koszty oraz wyceniać realizowane przez siebie procedury medyczne. Dane te zgodnie z przepisami powinny być przekazywane do AOTMiT, która na tej podstawie tworzy plany taryfikacji świadczeń medycznych. Jednak dane te są również bardzo przydatne dyrekcji w zarządzaniu każdą placówką medyczną. Pozwalają ocenić czy dany oddział leczniczy, blok operacyjny, czy dodatkowa działalność (pralnia, apteka) – jest rentowna czy też deficytowa. Obecnie blisko 7,5 tys. podmiotów w kraju, zgodnie z przepisami rozporządzenia, powinna stosować „rachunek kosztów”. Są to nie tylko szpitale, ale również: przychodnie, uzdrowiska, pogotowia, hospicja itd. Jak sobie radzą z wdrożeniem i jakie korzyści można uzyskać z takiego rachunku - dowiesz się z webinaru!
- Data: 19.10.2023
Instrukcja przygotowania się do kontroli UODO
Instrukcja dotycząca przygotowania się do kontroli Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO) to dokument, który opisuje procedury, jakie powinny zostać podjęte przez placówkę medyczną, aby przygotować się na ewentualną kontrolę ze strony UODO. Instrukcja ta ma na celu zapewnienie pełnej zgodności z wymaganiami RODO.
- Data: 18.10.2023