Ransomware najczęstszym sposobem ataku na placówki medyczne
W ostatnim roku aż 91% placówek ochrony zdrowia zostało zaatakowanych przez ransomware – wynika z „Data Protecion Trends Raport 2023”. W 2022 roku odsetek ten wynosił 76%. Utrata wrażliwych danych może sparaliżować działalność placówek medycznych i stanowić zagrożenie dla zdrowia pacjentów. Jak się chronić? Najprostszym sposobem jest robienie kopii zapasowych!
- Data: 13.10.2023
Dlaczego choroby płuc są tak podstępne?
Trzy kolejne po raku płuca nowotwory występujące w Polsce: nowotwór jelita grubego, piersi i gruczołu krokowego – powodują łącznie mniej zgonów niż właśnie rak płuca. Pokazuje to z jakim problemem się mierzymy. Koszty społeczne (a więc uwzględniające koszty utraty pełnosprawności i lat zdrowia) spowodowane chorobami płuc sięgają w Polsce ok. 79 miliardów zł. W kraju na raka płuca umiera więcej ludzi w porównaniu do średniej europejskiej, a do 2040 r. przewidywany jest dalszy wzrost zgonów. Jak powinien działać system leczenia chorób płuc? Jakie są czynnikami wywołujące choroby płuc?
- Data: 12.10.2023
Szkolenia z cyberbezpieczeństwa dla podmiotów leczniczych
Centrum e-Zdrowia z Ministerstwem Cyfryzacji zaprasza do skorzystania z nowego, bezpłatnego cyklu szkoleń z zakresu cyberbezpieczeństwa, skierowanego do podmiotów leczniczych. Cykl obejmuje 10 szkoleń online, realizowanych raz w miesiącu. Wystarczy jednorazowa rejestracja na wszystkie spotkania.
- Data: 09.10.2023
W Polsce jest ponad 200 certyfikowanych chirurgów da Vinci
W Polsce ponad 200 chirurgów przeszło proces certyfikacji producenta systemu robotycznego da Vinci. Łącznie przeszkolonych z technicznych aspektów pracy z robotem zostało już ponad 400 osób z personelu medycznego. Do dziś w 35 polskich szpitalach wykonano ponad 11 tys. zabiegów w asyście da Vinci.
- Data: 06.10.2023
Aplikacja nadzorująca przepływ wyrobów medycznych wewnątrz szpitala
Zapraszamy do obejrzenia wideo poruszającego temat dystrybucji wyrobów medycznych wewnątrz szpitala. Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku dysponuje ok. 1000 łóżkami dla pacjentów. Codziennie na poszczególne oddziały transportowany jest bardzo szeroki asortyment wyrobów medycznych: począwszy od plastrów, cewników i igieł, poprzez ubrania jednorazowe, systemy próżniowego pobierania krwi, narzędzia chirurgiczne, aż po wyroby implantowane pacjentom (np. zastawki), defibrylatory itd. Każdy z tych wyrobów wymaga dostarczenia w odpowiednim momencie, ilości i rodzaju. Żeby zobrazować wielkość przepływu, to w całym 2022 r. placówka rozdystrybuowała ok. 7,5 mln sztuk wyrobów medycznych, co oznacza 30 tys. sztuk asortymentu dziennie. Jak tym zarządzać? Okazuje się, że nie istnieją gotowe aplikacje na rynku! Obejrzyj rozmowę z Joanną Nowak, Kierownik Zaopatrzenia Medycznego w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku.
- Data: 03.10.2023
Medyczny Nobel 2023 za szczepionkę mRNA przeciwko COVID-19
Zgromadzenie Noblowskie przyznało dziś (2 października) Nagrodę Nobla za rok 2023 w dziedzinie medycyny dwóm naukowcom: Katalin Karikó i Drew Weissmanowi. Nagroda przyznana została za odkrycia dotyczące modyfikacji zasad nukleozydowych, które umożliwiły opracowanie skutecznych szczepionek mRNA przeciwko COVID-19.
- Data: 02.10.2023