Jak resort zdrowia używa sztucznej inteligencji?
Ministerstwo zdrowia w odpowiedzi na interpelację poselską wyjaśniło w jaki sposób do tej pory wykorzystywało sztuczną inteligencję i jak zamierza korzystać z niej w przyszłości. Dotąd użytkowano SI w 2 projektach: programie pilotażowym e-Stetoskop oraz do analityki danych przez CeZ. Wkrótce SI będzie badała czy przepisana na e-recepcie dawka substancji jest odpowiednia dla danego pacjenta. Sprawdź czym będzie się zajmowała SI w resorcie zdrowia.
- Data: 26.04.2023
O ile wzrosła umieralność w czasie pandemii?
Teoretycznie pandemia COVID-19 została już opanowana i jesteśmy w okresie popandemicznym. Dopiero teraz opracowywane są raporty, w tym OECD i innych instytucji, mówiące o nadmiarowości zgonów w okresie 2020–2022. Podobne opracowanie przygotowywane jest również przez nasz resort zdrowia, jednak będzie on dostępny dopiero za kilka tygodni. Co wiemy na dziś? Otóż, pandemia spowodowała do 20% nadwymiarowych zgonów. Gdyby wyszczepialność Polaków była równa tej z innych krajów Europy zachodniej (czyli była wyższa o 15%), to zmarłoby w wyniku pandemii ok. 30% osób mniej. Obecnie emigracja osób z Ukrainy powoduje, że rośnie w kraju liczba osób niezaszczepionych jakimikolwiek obowiązkowymi szczepionkami. Powoduje to odrodzenie się chorób już rzadko spotykanych.
- Data: 21.04.2023
Refundacja leków od 1 maja 2023 r. (obwieszczenie nr 69)
W nowym obwieszczeniu refundacyjnym obowiązującym od 1 maja 2023 r. znalazło się 111 nowych produktów lub wskazań. Dla 316 pozycji spadnie dopłata pacjenta, a w przypadku 432 pozycji lekowych pacjenci będą musieli zapłacić więcej. Z refundacji wycofano 26 produktów lub wskazań.
- Data: 20.04.2023
Funkcje Internetowego Konta Pacjenta
Internetowe Konto Pacjenta rozrasta się o nowe funkcje. Znaleźć tam można m.in. informacje o udzielonych i planowanych świadczeniach, informacje o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne płaconej przez pacjenta, informacje o wysokości kwoty podlegającej refundacji dla poszczególnych produktów leczniczych. Można też złożyć wniosek o wydanie karty EKUZ, a także złożyć skargę do Rzecznika Praw Pacjenta.
- Data: 19.04.2023
Kwota 150 zł brutto za raport w programie smartDOKTOR (ponowny nabór już w kwietniu 2023 r.)
Ministerstwo Zdrowia w ubiegłym roku ogłosiło pilotaż programu zdalnego monitorowania stanu zdrowia dzieci i młodzieży z niedoborami odporności. Do projektu smartDOKTOR zgłosiło się do tej pory 19 placówek. Resort zdrowia zamierza ponownie otworzyć nabór, żeby docelowo objąć nim 1200 pacjentów. Łączny budżet programu to 4 mln zł. Jak będzie wyglądało rozliczanie świadczeń?
- Data: 18.04.2023
Pandemia przyspieszyła cyfryzację zdrowia
Pandemia przyspieszyła zmiany, jeśli chodzi o świadczenie usług medycznych. Mamy obecnie do czynienia z galopującą wręcz cyfryzacją ochrony zdrowia. Paradoksalnie epidemia sprawiła, że szybciej udrożniły się mechanizmy kontaktu z pacjentami oraz wymiany danych między podmiotami leczniczymi. Sama zaś elektronizacja od strony back office’u spowodowała ogromną oszczędność czasu. Administrator systemu, może z jednego miejsca operować całym procesem w czasie rzeczywistym. Oznacza to również ogromny zwrot w kierunku podniesienia poziomu bezpieczeństwa w placówce. Dzięki temu, że dane są w systemie teleinformatycznym, jesteśmy w stanie w bardzo precyzyjny sposób śledzić, kto i kiedy miał do nich dostęp. Z drugiej strony przejście do świata cyfrowego zwiększa dostępność tych danych.
- Data: 17.04.2023