DIANA: monitorowanie zdrowia żołnierza i astronauty
DIANA NATO to konkurs dla startupów medycznych. Program ten poszukuje rozwiązań monitorujących stan zdrowia, które można zastosować np. u żołnierzy czy astronautów. Metody sprawdzone na polu walki, czy w przestrzeni kosmicznej, znajdą później zastosowanie również w cywilu. Aplikujące startupy mogą otrzymać 100 tys. euro już w pierwszej fazie konkursu. Termin nadsyłania zgłoszeń w konkursie akceleratora DIANA (ang. Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic) upływa 9 sierpnia 2024 r.
- Data: 19.07.2024
Zasady ochrony małoletnich i dostępu do Internetu od 15 sierpnia 2024 r.
Placówki medyczne w których przebywają małoletni muszą do 15 sierpnia 2024 r. wdrożyć tzw. standardy ochrony małoletnich. Nie może być to gotowy wzór, a standardy muszą być dostosowane do profilu placówki. Standardy te muszą określać m.in. bezpieczne relacje między małoletnim a personelem, a także normować korzystanie z urządzeń elektronicznych przez małoletnich oraz określać procedury ochrony dzieci przed treściami szkodliwymi z Internetu. Za brak standardów ochrony małoletnich ustawodawca przewidział karę grzywny w wysokości do 250 zł.
- Data: 17.07.2024
Hub wspierający startupy z zakresu e-zdrowia
Startupy z branży medycznej mogą zgłaszać zainteresowanie udziałem w konkursie Healthcare Investment Hub (HIH). To inicjatywa Polskiego Funduszu Rozwoju i PFR Ventures. Oprócz stworzenia hubu branżowego w obszarze innowacji zdrowotnych celem konkursu jest wsparcie w rozwoju projektów technologicznych i nawiązaniu nowych kontaktów biznesowych. Termin składania wniosków upływa 2 sierpnia 2024 r.
- Data: 15.07.2024
Innowacja może być lokalna
Jesteśmy u progu tego, żeby technologie mogły załatać luki w dostępie do systemu ochrony zdrowia. Mogą one przełamać problem wyrównania dostępu do lekarza, niezależnie od miejsca zamieszkania pacjenta. O tym jak małe kroki, składają się na większy, innowacyjny projekt – rozmawiamy z Karoliną Tądel, Digital Health Innovation Manager w firmie Novartis.
- Data: 12.07.2024
Rozwój SI w ochronie zdrowia dopiero przed nami
Dzięki zdolności do analizy ogromnych ilości danych w krótkim czasie, Sztuczna Inteligencja ma potencjał, by zrewolucjonizować podejście do: profilaktyki, diagnostyki, leczenia i monitorowania pacjentów. Jednocześnie redukując koszty i podnosząc jakość tych działań. Sektor ochrony zdrowia już dziś wykorzystuje rozwiązania AI do niektórych procesów, jednak prawdziwy rozwój potencjału sztucznej inteligencji w sektorze ochrony zdrowia jeszcze przed nami – wynika z raportu „Sztuczna inteligencja w zdrowiu 2024. Bezpieczeństwo prawne i wykorzystanie w Polsce” opracowanego przez Think Tank dla ochrony zdrowia SGH.
- Data: 10.07.2024
Instrukcja przekazywania danych o zdarzeniach medycznych do SIM
Do przekazywania danych do Systemu Informacji Medycznej (SIM) zobowiązane są podmioty wykonujące działalność leczniczą. Dane przekazywane do SIM obejmują szeroki zakres informacji. Przekazywanie danych do SIM, szczególnie w przypadku korzystania z usług podwykonawców (np. w zakresie diagnostyki laboratoryjnej), powinno odbywać się zgodnie z określonymi wytycznymi.
- Data: 08.07.2024