Prawo wykonywania zawodu w aplikacji mObywatel
Od 14 lipca 2023 r. zacznie obowiązywać ustawa o aplikacji mObywatel. Przewiduje ona, że prawo wykonywania zawodu m.in. lekarza, farmaceuty, dentysty, pielęgniarki i położnej – będzie można otrzymać w formie e-dokumentu w aplikacji. Uwaga: brakuje jeszcze rozwiązań technicznych –nowa funkcjonalność dostępna będzie za jakiś czas.
- Data: 06.07.2023
Recepta na maksymalnie 180 dni (aktualizacja 12.07.2023 r.)
Rząd proponuje likwidację recepty rocznej, lekarz będzie mógł natomiast przepisać leki na maksymalnie 180 dni (pół roku), ale rozpisane na 6 receptach (po 30 dni). Na jednym dokumencie będą mogły zostać zaordynowane leki maksymalnie na 60 dni. Nowością będzie możliwość wypisywania recept „na przyszłość” czyli np. ważnych od 1 września do 30 września 2023 r. Ma to zapewnić ciągłość leczenia oraz ograniczyć wykupywanie leków na zapas. Uwaga: kolejną receptę będzie można zamówić przez IKP! Uwaga: Ministerstwo Zdrowia wycofało się z pomysłu likwidacji recepty rocznej!
- Data: 05.07.2023
Czy badania genetyczne pacjentów należy wprowadzić już w POZ?
Ze statystyk wynika, że ok. 80% chorób rzadkich wynika z wad genetycznych. Większość takich przypadków dotyczy dzieci i jest obarczone wysoką śmiertelnością w pierwszych latach życia. Postawienie diagnozy choroby genetycznej trwa natomiast latami. Dlatego już na poziomie POZ pacjenci powinni mieć dostęp do opieki genetycznej polegającej na wypełnieniu ankiety genetycznej pacjenta. Obecnie nie ma potrzeby poszerzania wyposażenia POZ w konkretne testy lub badania diagnostyczne. Ważna jest możliwość nawiązania zdalnej współpracy POZ z lekarzem genetykiem w celu właściwej kwalifikacji choroby – wynika z raportu „ Badania genetyczne w Polsce – Stan obecny, potrzeby, problemy, rozwiązania ”.
- Data: 04.07.2023
Jak wystawić e-zlecenie na wyroby medyczne?
NFZ od 1 lipca 2023 r. zmodyfikował system informatyczny pod kątem obsługi e-zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne. Wprowadzono nowe wzory zlecenia i naprawy. System Elektronicznej Weryfikacji i Potwierdzania Zlecenia dostępny jest na stronie: eZWM/ap-zz. Uwaga: na razie korzystanie z niego jest fakultatywne, natomiast obowiązkowy stanie się od 1 października 2023 r.
- Data: 01.07.2023
Do sanatorium tylko z e-skierowaniem - od 1 lipca br.
Od 1 lipca 2023 r. kończy się okres przejściowy i skierowania do sanatoriów w Polsce będą wystawiane już tylko w formie elektronicznej. Nadal pozostają jednak dwa „papierowe” wyjątki: w przypadku skierowań zagranicznych oraz gdy lekarz nie ma dostępu do SIM. Informatyzacja tej usługi sprawiła, że podstawowe informacje o skierowaniu czyli: miejsce, datę, adres sanatorium i czas oczekiwania - pacjent znajdzie na IKP i mojeIKP. Niczego nie zgubi, ani nie zapomni.
- Data: 30.06.2023
Tylko centralna e-rejestracja do „Profilaktyka 40 PLUS”
Minister Zdrowia przedłużył obowiązywanie programu pilotażowego „Profilaktyka 40 PLUS” do czerwca 2024 r. Nowością jest wprowadzenie centralnej elektronicznej rejestracji. Dotychczasowi beneficjenci będą mogli ponownie wziąć udział w badaniach profilaktycznych, ale dopiero po 12 miesiącach od poprzednich badań. Placówki będą natomiast musiały udostępnić elektroniczny grafik wolnych terminów.
- Data: 28.06.2023
Jak zastosować RPA w szpitalu?
Robotyzacja procesów biznesowych (RPA) to inaczej mówiąc oprogramowanie, która jest w stanie zastąpić człowieka pracjącego na komputerze. W szpitalach i placówkach medycznych, szczególnie w części „szarej” używanych jest wiele takich aplikacji biurowych i administracyjnych np. CRM, systemy finansowo-księgowe, systemy wsparcia przedsiębiorstwa, systemy szpitalne (HIS), systemy wsparcia pacjenta itd. W każdej branży, również w ochronie zdrowia, występują czynności oparte na regułach, które są powtarzalnie wykonywane przez człowieka. Wyręczenie pracy człowieka przy takich zadaniach jest właśnie celem – robotyzacji procesów biznesowych (RPA).
- Data: 26.06.2023