Luki w HL7 furtką dla hakerów
Dla przestępców każde inteligentne urządzenie może być furtką do sieci szpitala czy przychodni. Powszechne wykorzystanie protokołu HL7 sprawia, że stanowi on atrakcyjny cel dla cyberprzestępców. Urządzenia nieprawidłowo skonfigurowane, albo niezaktualizowane - mogą być podatne na zagrożenia. Po włamaniu się do szpitalnej sieci przestępcy mogą przechwycić i zmienić przesyłane między urządzeniami wiadomości. Jednymi z podstawowych zabezpieczeń są: regularne aktualizowanie oprogramowania, stosowanie polityki uwierzytelniania oraz inwestowanie w szkolenia pracowników zwiększające poziom świadomości o cyberzagrożeniach.
- Data: 11.04.2024
Samoleczenie oszczędzi 10-25% konsultacji lekarskich
Wiele działań profilaktycznych i prozdrowotnych pacjenci powinni wykonywać samodzielnie. Ponadto nie każda drobna choroba czy przeziębienie wymaga wizyty u lekarza. W konsekwencji widzimy, że wiele działań pacjenci powinni wykonywać w ramach samoleczenia. Statystycznie dzięki większej samoopiece ze strony pacjentów w skali kraju można zyskać ok. 41 mln wolnych wizyt u lekarzy rocznie. Miejsca te powinny pozostać wolne dla bardziej chorych pacjentów. W dyskusji na temat poprawy jakości i skuteczności leczenia wciąż pomijana jest kwestia „samoleczenia” pacjentów. Dlatego też wyjaśniamy, na czym w praktyce polega samoleczenie oraz jak technologie e-zdrowia mogą zapewnić wsparcie.
- Data: 09.04.2024
Jak ograniczyć skutki kradzieży danych medycznych pacjentów?
Incydenty bezpieczeństwa danych osobowych zdarzają się coraz częściej. I coraz częściej dotyczą one placówek medycznych. Dlatego warto poznać metody radzenia sobie w sytuacji kryzysowej, jaką bez wątpienia jest atak hakerski z kradzieżą danych i wprowadzić niezbędne procedury minimalizowania cyberzagrożeń. Poznaj 5 działań ograniczających negatywne skutki kradzieży danych wrażliwych.
- Data: 08.04.2024
Kody UDI w placówce medycznej
Zapraszamy do obejrzenia webinaru poświęconego systemowi identyfikacji wyrobów medycznych – UDI. Ma on na celu zapewnienie przejrzystości łańcucha dostaw od producenta, aż do użytkownika końcowego, jakim jest pacjent. W przypadku wystąpienia wady danego produktu medycznego, możliwe będzie bardzo szybkie zidentyfikowanie pacjentów, którym został podany. Wdrażanie kodów UDI podzielone zostało na 3 etapy.
- Data: 04.04.2024
Grant do 40 tys. zł na standaryzację fizjoterapii
Krajowa Rada Fizjoterapeutów ogłosiła program grantowy dla fizjoterapeutów. Jego celem jest opracowanie standardów w fizjoterapii. Środki pozyskane z grantu można przeznaczyć m.in. na zakup aparatury specjalnej i oprogramowania. Kwota dofinansowania wynosi od 20 do 40 tys. zł. Wnioski można składać do 18 czerwca 2024 r.
- Data: 03.04.2024
Procedura w przypadku utraty lub uszkodzenia dokumentacji medycznej
Procedura ta jest formalnie ustanowionym zestawem kroków i działań mających na celu skoordynowane i efektywne reagowanie na sytuacje związane z utratą lub uszkodzeniem dokumentacji medycznej w ramach podmiotu leczniczego. Stanowi kluczowy element zapewniający ochronę informacji o pacjentach oraz minimalizację negatywnych skutków takich incydentów.
- Data: 02.04.2024