x
Wyszukaj na stronie:
Zaloguj się
Subskrybuj
x
Aktualności
Multimedia
Dla personelu
Wzory i procedury
Archiwum newlettera
Redakcja Portalu
Redakcja Portalu
Redakcja Portalu
190
artykułów na stronie
e-Rejestracja ma ruszyć od kwietnia 2025
Mimo wcześniejszych zapowiedzi system e-rejestracji nie ruszy w tym roku. Przeprowadzony pilotaż przyniósł zbyt słabe wyniki. Planowane jest więc rozpoczęcie prac od nowa oraz ponowne przeprowadzenie pilotażu na przełomie czerwca i lipca br. Ma on dotyczyć wizyt kardiologicznych oraz zapisów na mammografię i cytologię. Prawdziwa e-rejestracja ma zostać uruchomiona od 1 kwietnia 2025 r.
23 maja 2024
Czytaj więcej »
Rada UE przyjęła przepisy o AI
Rada Unii Europejskiej 21 maja 2024 r. przyjęła przepisy określające zasady używania sztucznej inteligencji (AI). Są to pierwsze tego typu rozwiązania na świecie. Wprowadzono cztery podstawowe kategorie AI z punktu widzenia ryzyka jakie niosą: wysokie, ograniczone, minimalne oraz nieakceptowalne. Ostatnia kategoria dotyczy zastosowania AI do inwigilacji ludności (np. rozwiązania takie stosowane są w Chinach), a w UE będą zakazane.
22 maja 2024
Czytaj więcej »
„Informatyka medyczna” na AGH dla 60 studentów
Akademia Górniczo-Hutnicza uruchomi w roku akademickim 2024/2025 nowy kierunek studiów – informatykę medyczną. Ma być to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na informatyków w związku z przyspieszającą cyfryzacją szpitali. W pierwszym roku przyjętych zostanie 60 studentów, którzy po 3 latach uzyskają tytuł inżyniera.
14 maja 2024
Czytaj więcej »
Nowa pełnomocniczka ds. informatyzacji zdrowia
Ministra Zdrowia powołała Iwonę Wendel na stanowisko pełnomocniczki resortu ds. informatyzacji. Zarządzenie w tej sprawie wydane zostało 6 maja br. i od tego dnia nowa pełnomocniczka zaczęła pełnić swoją funkcję.
7 maja 2024
Czytaj więcej »
Czy pole elektromagnetyczne samochodów elektrycznych szkodzi zdrowiu?
W związku z rosnącą popularnością pojazdów elektrycznych posłowie zwrócili się do Ministerstwa Zdrowia z interpelacją w sprawie szkodliwości pola elektromagnetycznego emitowanego przez te pojazdy. Badania naukowe dowodzą, że pole elektromagnetyczne ma wpływ na organizmy żywe, więc czy przebywanie w środku auta może szkodzić zdrowiu?
6 maja 2024
Czytaj więcej »
Refundacja stosowania technologii cyfrowych w medycynie
Sztuczna inteligencja znajduje coraz powszechniejsze zastosowanie w medycynie. Powstają jednak pytania – czy płatnik jest gotowy na sfinansowanie takich świadczeń oraz jak należałoby wycenić koszt diagnozy dokonanej przez AI? Oczywiście na te pytania nie można jeszcze odpowiedzieć wprost. Natomiast faktem jest to, że szybko wykryty udar, powoduje niższe koszty leczenia i rehabilitacji zarówno dla pacjenta, jak i całego system ochrony zdrowia. Oznacza to, że niezależnie od kosztów wstępnych – wszystkim nam się to opłaci.
2 maja 2024
Czytaj więcej »
Voicebot – oddzwania i potwierdza wizytę
Szpitala Joannitas w Pszczynie uruchomił voicebota dla swoich pacjentów. Automatyczny asystent głosowy, na dzień przed wizytą oddzwania do chorych, by potwierdzić termin zaplanowanego badania. Aplikacja ma znacząco zmniejszyć liczbę nieodwołanych nieobecności pacjentów. Voicebot działa od 4 kwietnia 2024 r.
25 kwietnia 2024
Czytaj więcej »
Luki w HL7 furtką dla hakerów
Dla przestępców każde inteligentne urządzenie może być furtką do sieci szpitala czy przychodni. Powszechne wykorzystanie protokołu HL7 sprawia, że stanowi on atrakcyjny cel dla cyberprzestępców. Urządzenia nieprawidłowo skonfigurowane, albo niezaktualizowane - mogą być podatne na zagrożenia. Po włamaniu się do szpitalnej sieci przestępcy mogą przechwycić i zmienić przesyłane między urządzeniami wiadomości. Jednymi z podstawowych zabezpieczeń są: regularne aktualizowanie oprogramowania, stosowanie polityki uwierzytelniania oraz inwestowanie w szkolenia pracowników zwiększające poziom świadomości o cyberzagrożeniach.
11 kwietnia 2024
Czytaj więcej »
Samoleczenie oszczędzi 10-25% konsultacji lekarskich
Wiele działań profilaktycznych i prozdrowotnych pacjenci powinni wykonywać samodzielnie. Ponadto nie każda drobna choroba czy przeziębienie wymaga wizyty u lekarza. W konsekwencji widzimy, że wiele działań pacjenci powinni wykonywać w ramach samoleczenia. Statystycznie dzięki większej samoopiece ze strony pacjentów w skali kraju można zyskać ok. 41 mln wolnych wizyt u lekarzy rocznie. Miejsca te powinny pozostać wolne dla bardziej chorych pacjentów. W dyskusji na temat poprawy jakości i skuteczności leczenia wciąż pomijana jest kwestia „samoleczenia” pacjentów. Dlatego też wyjaśniamy, na czym w praktyce polega samoleczenie oraz jak technologie e-zdrowia mogą zapewnić wsparcie.
9 kwietnia 2024
Czytaj więcej »
Grant do 40 tys. zł na standaryzację fizjoterapii
Krajowa Rada Fizjoterapeutów ogłosiła program grantowy dla fizjoterapeutów. Jego celem jest opracowanie standardów w fizjoterapii. Środki pozyskane z grantu można przeznaczyć m.in. na zakup aparatury specjalnej i oprogramowania. Kwota dofinansowania wynosi od 20 do 40 tys. zł. Wnioski można składać do 18 czerwca 2024 r.
3 kwietnia 2024
Czytaj więcej »
« pierwsza
«
1
2
3
4
5
»
ostatnia »
1844
1843
1841
1835
1834
1833
1830
1823
1822
1819
Nagrody i wyróżnienia
Sprawdź inne nasze serwisy
© Wydawnictwo Wiedza i Praktyka