Dozowanie insuliny za pomocą aplikacji mobilnej
Dzięki rozwiązaniu firmy Tandem Diabetes Care możliwe będzie dozowanie insuliny za pomocą aplikacji mobilnej o nazwie t:connect. Ta aplikacja została niedawno zatwierdzona przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA). Aplikacja pozwala na wyświetlanie alertów i alarmów pompy insulinowej. Dodatkowo, aplikacja udostępnia dane dotyczące stężenia glukozy z ostatniej doby.
- Data: 19.03.2022
Gry sterowane oddechem
System Breather One powstał w odpowiedzi na problemy z rehabilitacją oddechową u dzieci chorujących na astmę. Autorzy pomysłu – dr Piotr Kozłowski i Rafał Agatowski – zauważyli, że chore dzieci szybko się nudzą. Wpadli więc na pomysł, aby stworzyć rozwiązanie, które z jednej strony będzie lekarstwem na nudę, a z drugiej pozwoli dzieciom na aktywne uczestnictwo w rehabilitacji oddechowej.
- Data: 19.03.2022
AI przewiduje ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19
Badacze ze Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie opracowali asystenta sztucznej inteligencji (AI), który pomaga lekarzom w ocenie rodzaju i stopnia zmian w płucach, a także stan pacjenta z COVID-19. Zastosowana technologia ułatwia też przewidywanie ryzyka ciężkiego przebiegu choroby.
- Data: 15.03.2022
E-recepta dla osób z Ukrainy tylko z kodem kreskowym
Polski rząd przygotowuje specjalne rozwiązania prawne, które umożliwią rozliczenie świadczeń medycznych udzielonych obywatelom Ukrainy przybywającym do Polski. Przepisy obejmą placówki medyczne, które mają podpisany kontrakt z NFZ, a przedmiotowe zmiany w prawie będą obowiązywały z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 roku.
- Data: 15.03.2022
„Cyfrowy doktor” w karetce
Pilotaż „Cyfrowego doktora” ruszy niebawem w pogotowiu w Zielonej Górze. Lekarz będzie łączył się zdalnie z ratownikami przez konsolę operatorską, uzyskując w ten sposób możliwość obserwacji tego, w czym uczestniczy zespół na miejscu. Projekt jest odpowiedzią na problemy kadrowe w ochronie zdrowia, w tym brak lekarzy w Zespołach Ratownictwa Medycznego.
- Data: 05.03.2022
Teleporada również dla osób głuchych
Teleplatforma Pierwszego Kontaktu od lutego 2022 r. ma nową istotną funkcjonalność, polegającą na usłudze tłumacza języka migowego. Dzięki temu osoby głuche mogą uzyskać informację o swoim stanie zdrowia. W wideorozmowie na żywo uczestniczy: pacjent, lekarz/pielęgniarka oraz tłumacz języka migowego.
- Data: 05.03.2022
Pierwszy rok e-skierowań w Polsce
Centrum e-Zdrowia przypomina, że minął rok od kiedy obowiązują elektroniczne skierowania. Pracownicy medyczni wystawili już prawie 50 mln e-skierowań na badania i konsultacje dla ponad 17 mln pacjentów (bez uwzględnienia e-skierowań wystawionych na szczepienie przeciw COVID-19). Od końca 2021 roku e-skierowania są wystawiane także na rehabilitację leczniczą.
- Data: 24.01.2022
Przedłużono dotychczasowe zasady zgłaszania niepożądanego odczynu poszczepiennego (NOP)
O kolejne 12 miesięcy przedłużono obowiązywanie przepisu § 2 ust. 2 rozporządzenia ministra zdrowia z 31 grudnia 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie niepożądanych odczynów poszczepiennych oraz kryteriów ich rozpoznawania.
- Data: 24.01.2022
Wydłużono termin na wprowadzenie elektronicznej postaci dokumentacji medycznej w ratownictwie medycznym
W nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia z 6 kwietnia 2020 r. w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania wprowadzono zmianę w § 72 w ust. 3 rozporządzenia w zakresie terminu, w którym dysponenci zespołów ratownictwa medycznego, w tym lotniczych zespołów ratownictwa medycznego, mogą prowadzić dokumentację medyczną zgodnie z przepisami rozporządzenia ministra zdrowia z 9 listopada 2015 r. w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania, tj. w postaci papierowej.
- Data: 24.01.2022
- « pierwsza
- «
- 30
- 31
- 32
- 33
- 34
- »
- ostatnia »