Nowe wzory karty urodzenia i karty zgonu od 2024 r.
Placówki medyczne od 1 stycznia 2024 r. przekazują: karty urodzenia i martwego urodzenia kierownikowi USC za pomocą dokumentu elektronicznego. Nie ma już możliwości przekazania tych dokumentów w formie papierowej. Należy w tym celu założyć skrzynkę podawczą na ePUAP. Sprawdź, jaki jest alternatywny – do ePUAP – sposób przekazywania danych do USC.
- Data: 04.01.2024
Środki na cyfryzację ochrony zdrowia w 2024 r.
Ministra Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że NFZ rozdysponuje w 2024 r. dodatkowe środki na zabezpieczenie przed atakami hackerskimi. Mowa tu o kwocie 408 mln zł dla placówek medycznych. Informację taką przekazała na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia poświęconej rozpatrywaniu ustawy okołobudżetowej. Pieniądze na e-zdrowie w kwocie ok. 4,5 mld zł zapisane są też w KPO.
- Data: 03.01.2024
Noworoczne zmiany w wykazie wyrobów medycznych na zlecenie
Z początkiem roku zaczął obowiązywać w praktyce nowy wykaz wyrobów medycznych na zlecenie. Zakres zmian jest tak znaczny, że zdecydowano się na jego całkowitą modyfikację - według kodów wyrobów, a nie liczb porządkowych. W przepisach doprecyzowano też, że lekarz w trakcie specjalizacji może wystawić zlecenie na wyrób medyczny. Dla pacjentów zmieniły się m.in. limity obuwia ortopedycznego, zmniejszono udział pacjenta w limicie refundacji na wyroby chłonne, wprowadzono aparaty do pomiaru INR/PT dla osób leczonych antagonistami witaminy K, dodano też do wykazu wkładki ortopedyczne na zamówienie, itd. Nowy spis wyrobów medycznyc obowiązuje od 1 stycznia 2024 r.
- Data: 02.01.2024
Jaki jest stopień informatyzacji podmiotów leczniczych?
Centrum e-Zdrowia przeprowadziło badanie przygotowania podmiotów leczniczych do wymiany EDM. Wynika z niego, że jedynie co czwarta placówka (27,5%) prowadzi EDM w zakresie wyników badań laboratoryjnych, wymianę EDM z innymi podmiotami poprzez system P1 wdrożyło 18% badanych, a rozwiązania z zakresu telemedycyny stosuje 22,2% podmiotów. Rozwiązania z zakresu mZdrowia wykorzystuje 3,4% placówek, sztuczna inteligencja zaprzęgnięta jest do pracy w 6,5% podmiotów (głównie w diagnostyce obrazowej CT). Przyszłością ma być natomiast szersze zastosowanie AI do obsługi pacjentów. Jeśli chodzi o potrzeby - to największe dotyczą zapewnienia cyberbezpieczeństwa w placówkach medycznych.
- Data: 28.12.2023