Wystawianie e-recepty wyłącznie na podstawie ankiety on-line, ale bez przeprowadzenia badania - narusza zbiorowe prawa pacjentów – tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Wyrok ten wymierzony jest w tzw. receptomaty, które przepisują leki opioidowe, psychotropowe oraz marihuanę, bez zbadania chorych. Takie stanowisko pierwotnie przyjął Rzecznik Praw Pacjenta, a obecnie zostało ono potwierdzone w wyroku WSA.
Przeczytaj także:
Jeszcze w tym roku powstać ma automatyczny system określający poziom refundacji leku na recepcie. Odciąży on lekarzy w sprawdzaniu aktualnych wykazów refundacji danego leku dla pacjentów. Powstaje pytanie, co będzie, gdy system wskaże nieprawidłowy poziom dofinansowania do ceny leku?
Portugalia jest szóstym krajem w UE, w którym Polacy mogą wykupić receptę transgraniczną. Recepta taka nie obejmuje jednak leków psychotropowych oraz nie może być wypisywana dla osób poniżej 18 lat (dla dzieci można wystawić receptę papierową). Lekarz wystawiając receptę nie oznacza jej jako transgranicznej. Robi to pacjent samodzielnie w swoim IKP. Uwaga: recepta transgraniczna jest pełnopłatna, ale po jej realizacji za granicą, można się domagać jej refundacji od krajowego NFZ.
W Polsce obieg e-recept regulują ustawa z 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz rozporządzenie ministra zdrowia z 6 lutego 2020 r. w sprawie recepty w formie elektronicznej.
© Wydawnictwo Wiedza i Praktyka