Status osoby niepełnosprawnej nie może kończyć się na granicy jednego państwa – musi być jednolity w całej Unii Europejskiej. Osoby niepełnosprawne wyjeżdżając za granicę muszą mieć prawo do: miejsc parkingowych, pierwszeństwa wstępu oraz obniżonych opłat. Komisja Europejska przedstawiła projekt jednolitej karty osoby niepełnosprawnej w wersji zarówno: fizycznej, jak i cyfrowej. Przepisy mają zostać przeniesione do polskiego systemu prawnego 18 miesięcy po przyjęciu Dyrektywy.
Przeczytaj także:
Osoby z niepełnosprawnością będą mogły wypożyczać wysoko zaawansowane technologie wspomagające np. notesy brajlowskie, narzędzia do komunikacji AAC, wózki elektryczne i łóżka rehabilitacyjne. Od 5 września 2023 r. ruszyła w ypożyczalnia technologii wspomagających dla osób z niepełnosprawnością stworzona wspólnie przez PFRON i RARS. Sprzęt będzie dowożony do domu osoby niepełnosprawnej, tam też konfigurowany do jej potrzeb, a w miarę możliwości także tam serwisowany i naprawiany. Osoba niepełnosprawna będzie musiała wnieść kaucję zwrotną w wysokości 2% wartości sprzętu. Sprawdź, jak złożyć wniosek?
Pisaliśmy o tym:
Naukowcy z University of Sydney School of Computer Science opracowali wydrukowaną w 3D bransoletkę z czujnikiem, aby umożliwić osobom z niepełnosprawnością rąk korzystanie z komputerów i gier wideo. Celem prac zespołu była przede wszystkim pomoc ludziom dotkniętym porażeniem mózgowym.
© Wydawnictwo Wiedza i Praktyka