Dyrektywa NIS 2 ma podnieść poziom cyberbezpieczeństwa w całej UE. Pierwsza dyrektywa NIS przyjęta została w 2016 r., ale nie przewidywała żadnych sankcji za jej niestosowanie. NIS 2 natomiast znacznie rozszerza krąg podmiotów objętych wymaganiami oraz wprowadza kary (do 2 % obrotów firmy) za nieprzestrzeganie zasad. Około 8 tys. firm w Polsce zostanie od 18 października 2024 r. objętych dyrektywą NIS 2. Jeśli chodzi o placówki medyczne to należą one do grupy tzw. podmiotów kluczowych i objęte nią zostaną te zatrudniające powyżej 250 osób. Problemem jest to, że ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, wdrażająca przepisy tej dyrektywy, ma być gotowa dopiero pod koniec tego roku.
Przeczytaj także:
Obejrzyj wideo:
Prezes NFZ po raz kolejny przedłużył termin na składanie wniosków o dotacje w zakresie cyberbezpieczeństwa. Podmioty medyczne mogą ubiegać się nawet o 900 tys. zł. Pieniądze te przeznaczone są na zakup m.in.: systemu kopii zapasowych, systemów Firewall, bezpiecznej poczty elektronicznej, itd. Nowy termin składania wniosków to 7 listopada 2023 r.
Centrum e-Zdrowia wraz z Ministerstwem Zdrowia przygotowało rekomendacje w zakresie podniesienia poziomu bezpieczeństwa teleinformatycznego w szpitalach. Wszelkie publikowane rekomendacje nie są obowiązującymi zaleceniami do wykonania, a jedynie wskazówkami, których celem jest wskazanie możliwych kierunków działania.
© Wydawnictwo Wiedza i Praktyka