Centrum e-Zdrowia przeprowadziło badanie przygotowania podmiotów leczniczych do wymiany EDM. Wynika z niego, że jedynie co czwarta placówka (27,5%) prowadzi EDM w zakresie wyników badań laboratoryjnych, wymianę EDM z innymi podmiotami poprzez system P1 wdrożyło 18% badanych, a rozwiązania z zakresu telemedycyny stosuje 22,2% podmiotów. Rozwiązania z zakresu mZdrowia wykorzystuje 3,4% placówek, sztuczna inteligencja zaprzęgnięta jest do pracy w 6,5% podmiotów (głównie w diagnostyce obrazowej CT). Przyszłością ma być natomiast szersze zastosowanie AI do obsługi pacjentów. Jeśli chodzi o potrzeby - to największe dotyczą zapewnienia cyberbezpieczeństwa w placówkach medycznych.
Przeczytaj także:
Projekt „e-Gabinet+”, ma wspierać najmniejsze, najbardziej zapóźnione cyfrowo jednostki podstawowej opieki zdrowotnej. Z programu można otrzymać do 6 komputerów, czytniki e-dowodów i wielofunkcyjne urządzenia biurowe – łącznie o wartości 68 tys. zł. A także darmowe oprogramowanie służące do tworzenia dokumentacji medycznej i integrującej POZ z systemem e-zdrowia. Niestety, nabór wniosków idzie bardzo powoli. Problemem może być to, że beneficjent musi pozostać w projekcie przez 5 lat. Ale tak naprawdę blokadą jest raczej: niechęć do informatyzacji, zaawansowany wiek pracowników placówki, nieumiejętność złożenia samego wniosku czy po prostu obawa „czy sobie poradzę” z cyfryzacją. Czy warto skorzystać z projektu „e-Gabinet+”?
Ranga odpowiedniego wyboru systemu informatycznego w ochronie zdrowia gwałtownie wzrasta, zwłaszcza w kontekście zmian zachodzących w obszarze cyfryzacji usług medycznych. Sprawdź, o czym należy pamiętać, dokonując zakupu systemu IT.
© Wydawnictwo Wiedza i Praktyka