Narodowy Fundusz Zdrowia otrzymał 1,25 mld zł na wsparcie POZ-ów, na realizację programu „Wsparcie podstawowej opieki zdrowotnej”. Projekt będzie realizowany w formule grantowej, a skorzystać będzie mogło z niego ok. 2 tys. podmiotów. Granty przeznaczone będą na zakup sprzętu medycznego, sprzętu IT oraz na roboty budowlane. Nabór wniosków teoretycznie przewidziany jest na jesień 2024 r. Jednak w praktyce - wszystkie wydatki poczynione od 1 stycznia 2024 r. w zakresie: zakupu sprzętu IT, diagnostycznego i medycznego oraz remontów – będą mogły być refundowane w programie!
Przeczytaj także:
Mózg ludzki jest najbardziej skomplikowanym organem w naszym ciele, determinuje nasze myślenie i człowieczeństwo. Jest też jednym z najmniej rozpoznanych organów. Postęp cywilizacyjny sprawia, że zaburzenia neurologiczne i psychiczne stanowią coraz częstszą przyczynę śmiertelności oraz niepełnosprawności ludzi. To obciążenie będzie rosło w związku z wydłużeniem się życia ludzi i starzeniem się populacji. Dlatego też prowadzone są badania nad mózgiem, układem nerwowym oraz chorobami tych organów na linii ciało-mózg. Obecnie otwarty został konkurs, w którym polscy naukowcy mogą ubiegać się 300 tys. euro. Termin wstępnej aplikacji mija 8 marca 2024 r.
Narodowe Centrum Nauki ogłosiło konkurs na międzynarodowe projekty badawcze w zakresie chorób neurodegeneracyjnych. Dotyczy on prowadzenia badań nad chorobami np. Alzheimera, Parkinsona, prionowymi, stwardnieniem zanikowym bocznym, rdzeniowym zanikiem mięśni, itd. Celem konkursu jest lepsze zrozumienie mechanizmów powstawania tych schorzeń. Polskie zespoły badawcze mogą ubiegać się o 1 mln euro dotacji.
Zakończył się projekt, którego celem było wsparcie POZ i szpitali w poprawie dostępności: architektonicznej, cyfrowej, komunikacyjnej i organizacyjnej – dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Przez 4 lata ze wsparcia na kwotę ponad 350 mln zł skorzystało 277 placówek POZ i 78 szpitali. Już wkrótce otwarty zostanie nowy program, tym razem dofinansowujący ambulatoryjną opiekę specjalistyczną (AOS) w zakresie: budowy podjazdów i wind, zakupu sprzętu służącego do komunikacji z osobami niesłyszącymi, a także dostosowania stron internetowych dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Program ma zostać uruchomiony w 2024 r.
© Wydawnictwo Wiedza i Praktyka