Bezpieczeństwo danych w e-dokumentacji jest istotne, ponieważ dotyczy prywatnych informacji o zdrowiu i stanie pacjentów. Naruszenie bezpieczeństwa danych medycznych może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych dla podmiotów medycznych.
Najważniejsze zasady RODO to uzyskanie wyraźnej zgody na przetwarzanie danych, przetwarzanie danych tylko w określonym celu, ograniczenie dostępu do danych, obowiązek informowania osób o przetwarzaniu danych, prawo do sprostowania, usunięcia i przenoszenia danych, a także obowiązek stosowania odpowiednich zabezpieczeń.
W ostatnim roku aż 91% placówek ochrony zdrowia zostało zaatakowanych przez ransomware – wynika z „Data Protecion Trends Raport 2023”. W 2022 roku odsetek ten wynosił 76%. Utrata wrażliwych danych może sparaliżować działalność placówek medycznych i stanowić zagrożenie dla zdrowia pacjentów. Jak się chronić? Najprostszym sposobem jest robienie kopii zapasowych!
Przeczytaj także:
Obejrzyj wideo:
Lokowanie informacji o pacjentach w chmurze, czyli w zewnętrznym centrum przetwarzania danych, to najnowsze rozwiązania IT stosowane w placówkach medycznych. Sprawdź, dlaczego warto przechowywać dane pacjentów w chmurze.
Przechowywanie Elektronicznej Dokumentacji Medycznej jest uwarunkowana prawnie. Wymogiem jest przestrzeganie określonych zasad i procedur. Skorzystaj z instrukcji i dowiedz się, w jaki sposób zabezpieczać dane przechowywane w aplikacjach klasy EDM.
© Wydawnictwo Wiedza i Praktyka