Nowe karty: urodzenia oraz zgonu od 1 stycznia 2024 r.
Ministerstwo Zdrowia opracowało nowe wzory kart: urodzenia, urodzenia martwego oraz zgonu. Obecnie dokumenty te zostały przekazane do konsultacji publicznych. Różnica w stosunku do dotychczasowych kart polega na tym, że karty urodzenia będą zawierały węższy zakres danych, natomiast wzór karty zgonu uwzględnia możliwość sporządzenia go także w formie elektronicznej. Nowe wzory zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2024 r.
- Data: 10.11.2023
Prawo wykonywania zawodu: pielęgniarki i położnej w aplikacji
Prawo wykonywania zawodu: pielęgniarki i położnej, dostępne będzie w aplikacji mObywatel oraz na nowym wzorze karty. W najnowszym projekcie rozporządzenia zaprezentowano nowe wzory kart identyfikacyjnych. Termin obowiązywania nowych kart jeszcze nie został ogłoszony, na razie trwają konsultacje publiczne nad projektem.
- Data: 09.11.2023
Wkrótce start rejestru diagnostów laboratoryjnych
Od 10 listopada 2023 r. startuje rejestr praktyk zawodowych diagnostów laboratoryjnych. Diagności będą mogli obsługiwać w nim procesy wpisów do ksiąg rejestrowych i ich modyfikacji. Do obsługi nowego rejestru uruchomiona zostanie nowa strona.
- Data: 07.11.2023
Dlaczego liczba chorób rzadkich będzie stale rosnąć?
Ministerstwo Zdrowia uruchomiło platformę informacyjną o chorobach rzadkich, która ma wspomóc chorych i ich rodziny, a także lekarzy w dostępie do informacji. Na świecie znanych jest obecnie ok. 8 tys. chorób rzadkich i liczba ta stale rośnie. Każdego roku odkrywanych jest około 50 nowych, a więc jedna choroba tygodniowo. Oznacza to, że lista chorób rzadkich, a zwłaszcza ultarzadkich (występujących z częstością mniejszą niż 1 na 50 000 osób) będzie się stale rozwijać. Będzie nieograniczona, choć czasami zdarza się, że dotyczy ograniczonej liczby 1-2 pacjentów na świecie. Czym są „choroby rzadkie” i w jaki sposób może wspomóc pacjentów platforma uruchomiona na stronie chorobyrzadkie.gov.pl?
- Data: 03.11.2023
Środki odurzające lub psychotropowe tylko na e-receptę – od 1 listopada br.
Od 1 listopada 2023 r. (włącznie) nie można wystawić recepty w postaci papierowej na środki odurzające lub substancje psychotropowe. Nie można też zrealizować w aptece ogólnodostępnej recepty papierowej wystawionej po tym terminie. Recepty wystawione wcześniej można będzie zrealizować do 30 listopada 223 r.
- Data: 01.11.2023
Digitalizacja dokumentacji medycznej (procedura)
Procedura digitalizacji dokumentacji medycznej to zestaw kroków i czynności, które określają sposób i proces przenoszenia dokumentacji medycznej z postaci papierowej na formę elektroniczną. Jest to szczegółowy plan działania, który ma na celu zapewnienie, że proces digitalizacji jest przeprowadzany zgodnie z obowiązującymi przepisami, normami oraz najlepszymi praktykami w dziedzinie ochrony danych medycznych.
- Data: 30.10.2023