Czy na receptach powinna być informacja o terminie ich ważności?
Wystawiane dla pacjentów recepty i skierowania nie mają oznaczonej daty ważności. Czy na skierowaniach i receptach powinna być taka data, żeby pacjent wiedział do kiedy może zrealizować receptę lub skorzystać ze skierowania? Otóż, odpowiedź nie jest tak jednoznaczna, ponieważ oznaczenie takiej daty mogłoby niekiedy wprowadzać pacjentów w błąd. Ponadto datę ważności recepty pacjent może sprawdzić w każdej aptece, a skierowanie ważne jest dopóki trwa przyczyna jego wystawienia. Sprawdź terminy ważności recept wynikające z przepisów oraz uwarunkowania ich obowiązywania - wynikające z dawkowania leków.
- Data: 31.03.2023
Czy lekarz POZ może zamówić lek z importu na platformie CEZ?
Pytanie: Czy lekarz pracujący w POZ może zamówić dla pacjenta lek na import docelowy na platformie CEZ? ? Czy też mogą to robić wyłącznie specjaliści wąskich dziedzin np. dermatologia, reumatologia? Pacjent miał wcześniej wystawione zapotrzebowanie przez dermatologa, ale teraz jest on niedostępny.
- Data: 29.03.2023
Odszkodowanie ZUS za 1% uszczerbku wzrośnie o 136 zł
Od 1 kwietnia 2023 r. wzrosną stawki jednorazowych odszkodowań ZUS. Za każdy procent uszczerbku na zdrowiu (stałego i długotrwałego) będzie przysługiwać 1269 zł czyli o 136 zł więcej niż obecnie. Odszkodowania dotyczą wypłat z tytułu wypadków przy pracy oraz chorób zawodowych.
- Data: 28.03.2023
e-Zwolnienia sprzedawane przez Internet
Pandemia przyspieszyła powszechność stosowania e-zwolnienia i e-recepty. Niestety obecnie zdarza się, że rozwiązania te są nadużywane np. poprzez „sprzedawanie” zwolnień przez Internet, bez przeprowadzenia konsultacji lekarskich. Ministerstwo Zdrowia ma świadomość istnienia tego procederu.
- Data: 27.03.2023
Zasady prowadzenia dokumentacji medycznej – lista kontrolna
Od 1 stycznia 2021 r. podmioty udzielające świadczeń zdrowotnych powinny prowadzić dokumentację medyczną w formie elektronicznej. Jeśli nie ma warunków organizacyjno-technicznych, dopuszcza się prowadzenie dokumentacji papierowej. Sprawdź swoją wiedzę z zasad prowadzenia dokumentacji medycznej.
- Data: 23.03.2023
Czego dotyczą najczęstsze naruszenia praw pacjenta?
Rzecznik Praw Pacjenta opublikował raport przedstawiający najczęstsze naruszenia praw pacjenta. Najwięcej naruszeń odnotowano w szpitalach (60%), a następnie w AOS i POZ. Najczęściej nieprzestrzeganymi były: prawo do świadczeń zdrowotnych, dostępu do dokumentacji medycznej oraz prawo do informacji oraz wyrażenia zgody na udzielenie świadczenia zdrowotnego. W ostatnich latach rośnie liczba zgłoszeń kierowanych do Rzecznika. W dużej mierze wynika to, z sytuacji pandemicznej i konieczności wdrożenia nowych procedur i obostrzeń.
- Data: 21.03.2023