Gemini – nowa sztuczna inteligencja opracowana przez Google
Google przedstawił nowy model sztucznej inteligencji. Ma być ona modelem multimodalnym, czyli łączącym różne rodzaje informacji: tekst, obrazy, dźwięki, filmy i kod. Z wynikiem 90,00% Gemini jest pierwszym modelem, który przewyższa w działaniu ekspertów w zakresie MMLU (masowe wielozadaniowe rozumienie języka). MMLU wykorzystuje połączenie 57 dziedzin nauki. Gemini dostępny jest w języku angielskim od 7 grudnia 2023 r. Obecnie Bard używa modelu Gemini Pro.
- Data: 08.12.2023
Czy badanie TK bez kontrastu, ale z użyciem AI – przyniesie takie same dane?
Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu został uczestnikiem międzynarodowego projektu mającego na celu wdrożenie „cyfrowego kontrastu”. Założenia są takie, że za pomocą głębokiego uczenia AI uda się wyodrębnić z obrazu TK analogiczne informacje, jak z tradycyjnego obrazu tomografii z podanym dożylnie kontrastem. Podawany w kontrastach pierwiastek - jod - jest drogi, a choroby nerek są przeciwwskazaniem do jego stosowania. Badania takie powodują ponadto powstanie 200 tys. ton skażonej jodem wody, a także innych odpadów niebezpiecznych. Zastosowanie AI ma ograniczyć emisję zanieczyszczeń do atmosfery.
- Data: 07.12.2023
AI – szansą czy ryzykiem dla ochrony zdrowia?
Z webinaru dowiesz się: jakie obecnie technologie sztucznej inteligencji używane są w ochronie zdrowia, jak zmieni się sektor zdrowia w przyszłości oraz w jakich aspektach może pomóc sztuczna inteligencja. Przedstawione zostały również obawy medyków przed systemem kierowanym przez AI oraz kontekst prawny związany ze stosowaniem sztucznej inteligencji w ochronie zdrowia.
- Data: 06.12.2023
Ciężarne pod opieką telemedyczną
„Halo Mamo!” – to pilotaż opieki telemedycznej dla kobiet w ciąży . Pozwala on lekarzom monitorować ciążę pacjentki na odległość, w tym przeprowadzać zdalne badania KTG. Kierowany jest do kobiet z terenów podmiejskich, mających utrudniony dostęp do lekarza specjalisty. Pacjentki i lekarze komunikują się ze sobą za pomocą specjalnej platformy internetowej oraz aplikacji. Dzięki temu pacjentki mogą na bieżąco zgłaszać objawy niepożądane, a lekarze przekazywać zalecenia dla ciężarnej. W pilotażu wzięło udział 6 przychodni oraz 320 pacjentek, a podmiotem koordynującym jest Instytut Matki i Dziecka.
- Data: 01.12.2023
Do czego służy regionalne repozytorium EDM?
W regionie kujawsko-pomorskim rusza Regionalne Repozytorium Elektronicznej Dokumentacji Medycznej. Docelowo obejmie ono kilkadziesiąt podmiotów z regionu, w tym 15 placówek prowadzonych przez samorząd województwa oraz w drugim etapie 22 inne placówki medyczne z województwa. O skali projektu świadczy fakt, że rocznie wystawiają one ponad milion dokumentów elektronicznych oraz przeprowadzają 400 tys. badań obrazowych. Dzięki centralnemu repozytorium EDM, a także takim rozwiązaniom jak: e-rejestracja czy specjalny portal – pacjenci zyskali szybki dostęp do swoich wyników. Lekarze otrzymali natomiast stabilny system do wyszukiwania i archiwizowania danych medycznych pacjentów.
- Data: 29.11.2023
Zasady RODO – sprawdź!
Najważniejsze zasady RODO to uzyskanie wyraźnej zgody na przetwarzanie danych, przetwarzanie danych tylko w określonym celu, ograniczenie dostępu do danych, obowiązek informowania osób o przetwarzaniu danych, prawo do sprostowania, usunięcia i przenoszenia danych, a także obowiązek stosowania odpowiednich zabezpieczeń.
- Data: 28.11.2023