Działanie wybielającej pasty do zębów zależy od składnika, jaki zawiera. Niektóre pasty de facto usuwają plamy z powierzchni uzębienia: wybielają poprzez delikatne polerowanie zębów. Mogą pomóc w usunięciu przebarwień spowodowanych przez barwiące jedzenie czy napoje, takie jak kawa lub herbata.
Jak wybrać wybielającą pastę do zębów?
W internecie, sklepach, drogeriach czy aptekach dostępne są różne rodzaje past do wybielania zębów i każdą cechują inne właściwości. W tym artykule dowiesz się o nich więcej: opowiemy o aktywnych składnikach, które zawierają, i o tym, w jaki sposób oddziałują na Twoje zęby. Dzięki temu uzyskasz przydatne informacje na temat wyboru najbardziej optymalnej pasty do wybielania zębów dla Twoich potrzeb. Zaczynajmy!
Jak działa pasta do wybielania zębów?
Pasty wybielające ścierne
Pasty wybielające ścierne zawierają składniki o właściwościach polerujących, jak na przykład krzemionka czy aktywny węgiel. Dzięki właściwości mechanicznego usuwania osadów, nalotów, przebarwień i płytki nazębnej z powierzchni szkliwa, przywracają zębom naturalną biel i blask. Pasty te są wyjątkowo skuteczne, co pozwala uzyskać efekt bielszych zębów o gładszej powierzchni.
Pasty wybielające o właściwościach ściernych skoncentrowane są głównie na usuwaniu przebarwień z powierzchni szkliwa i nie wpływają na zmianę koloru zębów. Osoby, które zauważą znaczną poprawę po użyciu tych past, to przede wszystkim te, które spożywają duże ilości kawy, herbaty czy tytoniu.
Pasty wybielające zęby z nadtlenkiem wodoru
Pasty wybielające z nadtlenkiem wodoru mają zdolność nie tylko usuwania powierzchniowych przebarwień, ale oddziałują również głębiej na przebarwienia zębów. Mogą rozjaśnić zęby o kilka odcieni. Nawet osoby bez widocznych powierzchniowych przebarwień mogą zauważyć wyraźnie bielsze zęby. Niestety, tego typu pasty wybielające mogą czasowo wywołać nadwrażliwość, dlatego nie są zalecane dla osób z nadwrażliwymi zębami lub odsłoniętymi szyjkami zębowymi.
Pasty wybielające enzymatyczne
Tego typu pasty zawierają naturalne enzymy roślinne, które walczą z przebarwieniami, oczyszczając powierzchnię szkliwa i przywracając naturalną biel zębom. Często spotykanymi składnikami aktywnymi w tej grupie past są enzymy pochodzenia naturalnego, np. z ananasa czy cytryny.
Ich działanie to przede wszystkim usuwanie przebarwień i osadów z powierzchni płytki nazębnej – nie zmieniają koloru zębów, zatem ich efekty mogą wydawać się mniej spektakularne.
Czy pastę do wybielania zębów można stosować codziennie?
Najlepiej przeczytać instrukcję na opakowaniu. Jeśli pasta zaleca codzienne stosowanie dla najlepszych efektów - możesz jej używać codziennie. Jeśli zaczniesz odczuwać nadwrażliwość zębów – spróbuj stosować pastę na zmianę z pastą regularną lub znaleźć pastę do wybielania dedykowaną osobom o wrażliwych zębach.
Jak używać pasty do wybielania zębów?
Pasta wybielająca do zębów z fluorem zapewnia wszystkie korzyści regularnej pasty. Szczotkowanie pastą z fluorem przynajmniej dwa razy dziennie przez dwie minuty zmniejszy ryzyko próchnicy, odświeży oddech i pomoże utrzymać zdrowe dziąsła.
Pamiętaj, że warto skonsultować się z dentystą przed użyciem jakiegokolwiek produktu do wybielania zębów. Jeśli doskwiera Ci nadwrażliwość zębów, profesjonalista poleci odpowiedni produkt dostosowany do Twoich potrzeb.